تعرفه‌های گرافیک چقدر واقعی هستند؟

تعرفه مشخص و معتبر در هر صنفی جزو پایه‌های موفق کسب و کار آن حرفه می تواند باشد. تعرفه‌های صنفی اهمیت بسیاری در یک‌دست شدن جامعه سفارش گیرنده دارند و فقدان آن باعث گم شدن یک ملاک ثابت برای همه می‌شود و بالطبع اختلافات فاحش در قیمت‌ها تنها باعث بی اعتباری آن حرفه می شود.

یکی از اقدامات مثبت انجمن صنفی طراحان ایران بعد از شکل گیری آن، ارائه تعرفه‌های خدمات طراحی گرافیک به جامعه طراحان بود که تاثیر غیر قابل انکاری بر کسب و کار این رشته داشت. در این تعرفه‌ قیمت‌های مبنا، تعیین و هرکسی می تواند بر اساس کیفیت کار و سطح سفارش و توانایی‌های حرفه‌ای خود، قیمت سفارش خود را پیدا کند.

بسیاری از طراحان حرفه‌ای و سرشناس که حتی عضو انجمن هم نیستند مبنای مذاکرات کاری خود را تعرفه می‌دانند و کسانی که در سطح متوسط و غیر حرفه‌ای مشغول به کار هستند نیز برای توجیه سفارش دهنده به این تعرفه‌ها استناد می‌کنند.

در سال ۹۸ نسبت به چندین سال قبل، شاهد جهش تورمی متفاوت و تندی بودیم که قیمت همه محصولات به شکل عجیبی افزایش یافت اما تعرفه انجمن مطابق با این وضعیت تغییر خاصی نکرد به طوریکه در آخرین بروزرسانی، تعرفه سال ۹۸ نسبت به تعرفه سال ۹۶ و ۹۷نوعی شتابزدگی در انتخاب ارقام احساس می‌شود.

درلیست پیشنهادی جدید ،نرخ خدمات بعضا هیچ تفاوتی نکرده و حتی در برخی از موارد پایین تر از سال ۹۶ هم  شده است که این امر ظاهرا نشان دهنده  عدم  تناسب در انتخاب قیمت هاست؛ به عنوان مثال در بعضی گرایش‌ها مثل طراحی جلد به دلایل نامعلومی کاهش قیمت دیده می شود! ( طراحی جلد در سال ۹۶ نهصد هزار تومان قیمت گذاری شده و در سال ۹۸ هفتصد هزار تومان! )

از این رو به نظر می‌رسد در تهیه و تنظیم این سند که مبنای کسب و کار اکثر جامعه طراحان گرافیک ایران است باید دقت و حساسیت بیشتری به عمل می‌آمد و شایسته است بر اساس واقعیت‌های بازار و دیدگاه‌های هنرمندان بازنگری و به روز رسانی دقیق تری شود.

نظر شما در این باره چیست و چقدر تعرفه‌های انجمن را واقعی می دانید و از آن استفاده می‌کنید؟

 1. مثل مهریه میمونه که میگن کی داده کی گرفته!
  خیلی از جاها که اصلا هیچ توجه ای به این تعرفه نمیشه و سال هاست که ما تعرفه خودمون رو داریم
  مخصوصا توی این شرایط هیچ مجموعه ای با این تعرفه کار نمیکنه و همچین مبلغی پرداخت نمیکنه مگه مجموعه هایی که همیشه توی دیدمون هستن مثل برند هایی که هروز تبلیغاشون رو توی تلویزیون میبینیم
  مشکل دیگه ای هم که بنظرم هست اینه که مردم درک درستی از هنر ندارن و فکر میکنن خیلی کار راحتیه این مبلغ براشون واقعا عجیبه!
  درهر صورت احساس میشه فقط برای رفع تکلیف که این تعرفه ها تهیه میشه که یه وظیفه ای انجام شده باشه وگرنه که ما تا الان همچین مشتری هایی نداشتیم که بخوان با این تعرفه کار کنن

   1. اگر جامعه اماری طراحان را ببینیم به واقع این ارقام برای موسسات کوچک و متوسط در این شرایط مالی قابل پرداخت نیست, مطلب درستی گفتند اما این که شما کار میکنید دلایل متعددی از جمله شرایط دفتر, آشنایی با شخصیت های دارای نفوذ, دانش, نمونه های موفق و تجربه و … دخیل است

 2. به نظرم قیمت ها نسبت به تورم خیلی پایین هستن. اینکه میگیم نمیدن درست نیست. قیمت ها باید متناسب با تورم سال بشهک منتها باید شرایط بیزنسی کسایی که میتونند دریافت کنن هم قید بشه. قیمت سال ۹۷ که افتضاح بود. اینقدر خورد نوشته بودن که گویا مثقالی نشستن حساب کردن!! قیمت کار خدماتی باید رند باشه. بد نیست انجمن تو سایتش یا روزرنگ لیست تعرفه خارجی ها رو هم بزاره. حداقل مشتریان عزیز تفاوت رو می فهمن ضمنا قیمت طراحی جلد امسال باید ۱ میلیون می شد. ۷۰۰ تومن دیگه چیه آخه!!

 3. ممنون از همه دوستان
  ولی کاش همه بزرگواران و عزیزان حرفه ای شاغل در گرافیک دیزاین ، بیتشر به ناکارآمدی مطلق انجمن صنفی پی ببرند و با این دیدگاه حل مشکلات قابل حل و دست یافتنی تر خواهد بود، فراموش نکنیم گرافیک ایران فقط دوستان ارجمند درگیر و در رفت آمد انجمن صنفی نیست
  اساسا آن تعدادی که هر ساله مبلغ عضویت پرداخت می کنند به ثمره این کار خود کمتر می اندیشند و یادشان رفته که خروجی انجمن فقط سکوی پرتابی است برای نفرات شاخص و حتی برنامه های آن هم در واقع تبلیغات رایگان و موج های خبری و سایر کارکردها تکمیل منافع آن حلقه به خصوص است و از این نمد برای سایر اعضا کلاهی شد.
  انجمن اگر خاصیت و فایده ای داشت در طول این سالها وضعیت به اینجا نمی رسید، باید منطقی و به دور از وابستگی های شخصی و ….
  عملکرد گذشته و حال حتی در درخشانترین سالها به گفته خودشان باز آش دهن سوزی نبوده .
  به جای عذر خواهی با هوچی گری و متهم کردن منتقدین به بی سوادی و توهین و هجمه های گروهی به هر جریان غیر همسو با روند جاری سرکوب کردند، در نهایت با اتحاد جمعی آن هسته اصلی که گاه چند نفر قدیمی تر هم رفته و جایگزین با دیگری شده ولی در اصل سیاست و خروجی هیچ تغییری نکرده
  تا کی می خواهند با بوق و کرنا پ ادعاهای واهی از اعضای ساده دل پول بگیرند و ده ها اعتبار از برخی ارگان ها و اسپانسر ، به واقع مقاصد شخصی عمر و اندیشه چند نسل رو نابود کنند و این میخ تعرفه ها رو در چشم اعضا
  به گواه اکثر دوستان مطلع در امور حقوقی حتی قرارداد هایی که به عنوان نمونه از سوی انجمن ارائه شده ، دچار اشکالات ساختاری و حرفه ای است.
  مجموعه ای با بهره گیری از امتیازات خصوص و دولتی و … و مشاوره و به گفته خودشان عمری تجربه ، توان معرفی حتی یک قرارداد حرفه ای و قانونی را ندارد واقعا به چه کار آید
  مگر توانستند قدمی برای اعضا بردارند و هر سال مدعی تر از پارسال
  شعار و داد و بی داد که چه ها که نخواهیم کرد در سایه تشکیل حد نصاب مجمع و …

  1. احسنت!
   به نظر من این تعرفه برای افراد اصلی و مدیران انجمن هست، همون افرادی که 30 ساله گرافیستن، البته اگه رابطه داشته باشن و بتونن این پولو بگیرن. خودشون که همچین ادعایی دارن ولی من بعید میدونم هر کسی بتونه همچین مبلغی بگیره. سالها با بزرگترین شرکتهای ایران کار کردم و این خبرا نیست مگه اینکه یک شرکت تبلیغاتی این مبلغو بگیره نه یه فرد. خیلی جالبه این انجمن هیچ انتقادی هم قبول نمیکنه! تفکر «فقط ما خوبیم» دارن. تنهای پیشرفتی که این لیست کرده اینه که کلمه طراحی رو از اول خدمات ارائه شده حذف کرده!

 4. مشکل تعرفه که همچنان هم برقراره نامتوازه بودن قیمتهاست به طور مثال قیمت طراحی جلد کتاب 700 تومن ولی کاغذ کادو یک تومن ویا طراحی لیبل محصول 4 تومن و طراحی بسته بندی برای یک محصول هم چهار تومن و دیگر موارد مشابه و اینکه امیدوارم همگی بتونیم این تعرفه رو مبنا قرار بدیم و تلاش هم می کنیم اما در مواردی شدنی نیست مثلا مجموعه طراحی یک کاتالوگ 8 صفحه ای میشه 12 تومن که واقعا قابل ارائه به مشتری نیست

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.