نسخه کامل فتوشاپ

ادوبی نسخه کامل فتوشاپ (Photoshop 25.0) را عرضه کرد

ادوبی نسخه کامل فتوشاپ 25.0 یعنی آخرین نسخه این نرم‌افزار را منتشر کرده است. از قابلیت‌های این نسخه می‌توان به ابزار Generative Expand که بر مبنای الگوریتم فایرفلای طراحی شده است، اشاره کرد. به کمک این ابزار کاربران می‌توانند تنها با وارد کردن توضیحات متنی ساده، تصاویر پس‌زمینه را بسط دهند.

کاربران می‌توانند از ابزار Generative Fill و یا نسخه قبلی آن برای تولید محتوای تجاری استفاده کنند. ادوبی با استفاده از سیستم قیمت‌گذاری، از کاربران خواسته است تا برای دسترسی به Firefly حتما اشتراک آن را تهیه کنند.

هم‌چنین، قابلیت‌های Remove ، ابزاری که به کمک هوش مصنوعی برنامه‌نویسی شده، بسیار بیش‌تر شده است. این درحالی است که، گزینه Preset Sync در این نسخه غیر فعال شده است. نسخه آنلاین تحت وب و نسخه iPad فتوشاپ نیز هر دو بروزرسانی شده‌اند.

ابزار جدید Generative Expand از مجموعه ابزارهای Firefly Adobe

نسخه کامل فتوشاپ 25.0 در ماه جولای (تیرماه) به صورت بتا منتشر شد. این نسخه در مراسم رونمایی از دومین ابزار جدید مبتنی بر Firefly، یعنی مجموعه ابزارهای هوش مصنوعی ادوبی معرفی شد. بعداز آن بود که ادوبی اعلام کرد که اکنون می‌توان به قابلیت‌های Firefly در Photoshop دسترسی داشت.

به این ترتیب کاربران می‌توانند بخش‌هایی از تصویر که قصد دارد تغییر دهند را انتخاب کنند و به جای ایجاد یا انتخاب دستی محتوای جایگزین، تنها با وارد کردن یک متن ساده از آنچه می‌خواهند، محتوای جدید را مشاهده کنند.

هم‌چنین ابزار  Generative Expand برخلاف ابزارهای دیگر که با جایگزین کردن بخش‌هایی از تصویر کار می‌کنند، بر تولید محتوای جدید که پس‌زمینه تصویر را بسط می‌دهد، تمرکز دارد. به بیان دیگر، به جای جایگزین‌کردن بخش‌هایی از تصویر، پس‌زمینه تصویر موجود را گسترش می‌دهد.

استفاده تجاری از ابزارهای فایرفلای

باوجود اینکه در نسخه بتا، هدف از استفاده از این ابزارها کاربردهای غیرتجاری بود، اما بعد از این زمان امکان استفاده آن برای اهداف تجاری نیز فراهم شد.

کاربرانی که فقط طرح استفاده از برنامه‌های مرتبط با عکاسی را دارند ماهیانه 100-250 اعتبار سهمیه دریافت می کنند. کاربرانی که طرح اشتراک یکی از نرم‌افزارهای مجموعه Adobe Creative Cloud را دارند، ماهیانه 500 اعتبار سهمیه دارند و کاربرانی که اشتراک تمامی برنامه‌ها را تهیه کرده‌اند، 1000 اعتبار سهمیه در ماه دریافت می‌کنند.

بعد از اتمام سهمیه‌ها کاربران هم‌چنان امکان استفاده از برنامه را دارند، تنها با این تفاوت که این بار برنامه با سرعت پایین‌تری عمل می‌کند. از نوامبر 2023 (آبانماه 1402)، کاربران می‌توانند اعتبار “سریع” و اضافی را از طریق طرح اشتراکی جداگانه خریداری کنند.

قابلیت‌های جدید ابزار Remove کمک می‌کند آبجکت‌های بزرگتر در تصویر به راحتی حذف شوند.
قابلیت‌های جدید ابزار Remove کمک می‌کند آبجکت‌های بزرگتر در تصویر به راحتی حذف شوند.

بروزسانی ابزار Remove در نسخه کامل فتوشاپ 25.0

این ابزار که در نسخه 24.5 معرفی شده بود و به کمک هوش مصنوعی برنامه‌نویسی شده است، این قابلیت را برای کاربران فراهم کرده است تا تنها با یک حرکت بر روی آبجکت‌ها بتوانند به آسانی آن‌ها را حذف کنند. اکنون کاربران می‌توانند مرز دایره‌ای در اطراف آبجکت موردنظر خود بکشند تا آن بخش را از بقیه جدا کنند و به راحتی آن‌را ویرایش کنند.

همگام سازی از پیش تعیین شده از دسترس خارج شد

یکی دیگر از تغییرات اعمال شده حذف گزینه Preset Sync فتوشاپ است. این قابلیت قبلا امکان همگام‌سازی تنظیمات پیش‌فرض برای Brushes، Gradients، Swatches، Styles، Shapes و Patterns را با یک حساب Creative Cloud را فراهم می‌کرد.

عملکرد Preset به این صورت بود که کاربران می‌توانستند فایل‌های خود را به دستگاهی دیگر با همان ادوبی آیدی، برای مثال از لپ‌تاب به کامپیوتر، منتقل کنند.

نسخه کامل فتوشاپ 25.0 با قابلیت های هوش مصنوعی منتشرشد
نسخه کامل فتوشاپ 25.0 با قابلیت های هوش مصنوعی منتشرشد

فتوشاپ برای نسخه آنلاین تحت وب و نسخه iPad به‌روزرسانی شد

ادوبی همچنین فتوشاپ تحت وب، نسخه مبتنی بر مرورگر نرم افزار، را نیز به روز کرد. مانند نسخه دسکتاپ فتوشاپ، نسخه تحت وب نیز از ابزارهای Generative Fill و Generative Expand پشتیبانی می‌کند.

تغییرات دیگر در نسخه سپتامبر 2023 (شهریور 1402) شامل رابط کاربری ساده‌تر، پیشبرد سریع کارها تنها با زدن یک کلیک درمراحل مختلف و افزودن گزینه دعوت از افراد دیگر برای ویرایش فایل‌ها و اسناد در فضای ابری می‌شود.

در به‌روزرسانی جدید، امکان جابجایی بین انواع تصویر ساخته شده با Generative Fill در نسخه دسکتاپ فتوشاپ از طریق پنل Variations وجود دارد.

سایر تغییرات دیگر شامل گزینه واردکردن و بازکردن عکس‌ها از لایت‌روم، نرم‌افزار ویرایش‌گر عکس ادوبی، و ‌به‌روزرسانی‌ ابزار انتخابگر رنگ می‌شود.

هزینه و سیستم موردنیاز

نسخه کامل فتوشاپ 25.0 برای  Windows 10+ و macOS 11.0+  در دسترس است. در رونمایی آنلاین این برنامه، از آن با نام فتوشاپ 2024 نیز یاد شده است.

کاربران با پرداخت هزینه، با قیمت پایه 119.88 دلار در سال و بصورت اشتراکی می‌توانند به نسخه جدید فتوشاپ و لایت‌روم دسترسی داشته باشند. هزینه اشتراک خود نرم‌افزار بصورت تک برنامه‌ای ماهانه 31.49 دلار و سالانه 239.88 دلار است.

منبع: +