سبک هنری

ابزار رایگان ضدهوش مصنوعی برای محافظت از سبک هنری رونمایی شد

پروژه گلیز (The Glaze Project) نسخه دوم از نرم‌افزار رایگان خود را برای مقابله با کپی‌برداری سبک هنری تصاویر آنلاین توسط مدل‌های هوش مصنوعی تولیدکننده (generative AI) منتشر کرده‌است.

این ابزار مبتنی بر یادگیری ماشین، با اعمال یک «پوشش استایل» روی تصاویر، آن‌ها را برای مدل‌های هوش مصنوعی که قصد یادگیری سبک یک هنرمند خاص را دارند، دشوارتر می‌کند. این تغییرات به سختی قابل تشخیص بصری هستند.

Glaze 2.0 سرعت پردازش را روی رایانه‌های مک مجهز به تراشه‌های سیلیکون اپل به میزان قابل‌توجهی بیش از ۵ برابر افزایش می‌دهد. همچنین عملکرد را در سایر پلتفرم‌ها حدود 50 درصد بهبود می‌بخشد. علاوه‌براین، کیفیت تصویر خروجی نیز ارتقا پیدا می‌کند.

محافظت از مالکیت فکری هنرمندان در دنیای هوش مصنوعی

این نرم افزار رایگان به هنرمندان کمک می‌کند تا از مدل‌های هوش مصنوعی در یادگیری سبک هنری آن‌ها از طریق تصاویر آنلاین جلوگیری کنند.

محققان دانشگاه شیکاگو سال گذشته این نرم افزار را منتشر کردند. Glaze با اعمال پوشش استایل روی تصاویر، آموزش مدل‌های هوش مصنوعی را بدون ایجاد تغییرات قابل توجه برای انسان، مختل می‌کند.

هدف اصلی این نرم افزار، جلوگیری از تکثیر سبک‌های هنری شخصی هنرمندان از طریق تولید تصویر با متن است. همچنین، سوالات متداول (FAQs) نرم‌افزار ادعا می‌کند که در برابر انتقال سبک هنری شما تا حدود زیادی محافظت می‌کند.

Glaze 2.0: سریع‌تر، قوی‌تر و با قابلیت تشخیص کمتر برای انسان

Glaze 2.0 زمان پردازش تصاویر را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این پردازش به‌ویژه روی رایانه‌های مک جواب داده‌است. این نرم‌افزار اکنون روی مک‌های جدید با پردازنده‌های M1، M2 و M3 بیش از 5 برابر سریع‌تر عمل می‌کند و در اکثر پلتفرم‌های دیگر نیز حدود 50 درصد سرعت بیشتری را ارائه می‌دهد.

خروجی نرم‌افزار در برابر مدل‌های محبوب هوش مصنوعی تولیدکننده تصویر مانند Stable Diffusion 1، 2 و SDXL، به‌ویژه برای آثار هنری با سطح صاف و فلت مانند انیمه، مقاومت بیشتری نشان می‌دهد.

علاوه‌براین، تغییرات اعمال‌شده توسط نرم‌افزار روی تصاویر از نظر بصری کمتر قابل‌تشخیص است.

پروژه گلیز پس از انتشار Glaze، Nightshade را نیز معرفی کرده‌است. Nightshade ابزاری جداگانه است که برای «مسموم‌کردن» مدل‌های هوش مصنوعی آموزش داده شده‌است.


image 
imageimageimage