هوش مصنوعی و قانون

هوش مصنوعی و چالش قانون کپی رایت

به‌دنبال استفاده کاربری از هوش مصنوعی برای تکمیل نقاشی ناتمام کیت هرینگ (Keith Haring) دوباره بحث و جدل در فضای مجازی بالا گرفت. در تابلو اصلی، کیت هرینگ فقط در گوشه بالای سمت چپ تابلو، اثر خود را کشیده‌است. او باقی فضا را به عمد خالی گذاشته است تا به صورت نمادین به خلایی اشاره کند که در اثر همه‌گیری ایدز شکل گرفت. خلایی که خود او را هم در انتها مقلوب کرد.

اکانت @DonnelVillager به تازگی توییتی در مورد این تابلو منتشر کرده‌است. او توانسته به کمک هوش مصنوعی آن‌ تابلو را تکمیل کند. این کاربر در توجیه کار خود اظهار کرده‌است: «داستان شکل‌گیری این اثر واقعا غم‌انگیز است. اما، حالا به کمک هوش مصنوعی ما کار ناتمام کیت هرینگ را تمام می‌کنیم.»

هوش مصنوعی و قانون

نگرانی‌ها در مورد هوش مصنوعی و قانون کپی رایت

این اتفاق، در چارچوب نگرانی‌های مربوط به هوش مصنوعی در خصوص مسائل مربوط به حق چاپ مورد بررسی قرار گرفته است. در 31 دسامبر 2023 جان لام هنرمند استوری برد، در پلتفرم X پستی را منتشر کرد. او در این پست نوشت که کاربران میدجرنی در حال تلاش هستند تا با تقلید از استایل هنرمندان برجسته مانند دیوید هاکنی، تریسی امین، یوکو اونو، یایویی کوساما و کیت هرینگ، آثار هنری تولید کنند.

پست‌های خبرساز و داغ از تقابل بین هوش مصنوعی، هنر و مرزهای اخلاقی پرده برداشتند.

به گزارش Hyperallergic، توییت DonnelVillager به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست چرخید و مردم نسبت به آن واکنش‌های شدیدی نشان دادند. یکی از کاربران در پاسخ به او نوشته است: «این کار اشتباه است. این اثر نیمه تمام ماند چون هنرمند و صاحب آن مرد. استفاده از هوش مصنوعی برای تکمیل این اثر واقعا یک کار احمقانه است. این پست باید پاک شود.» کاربر دیگری هم این کار را «نفرت‌انگیز و توهین‌آمیز» خطاب کرد.

خیلی‌ها هم معتقد بودند که این شخص از این تصویر به عنوان طعمه استفاده کرده تا بازخورد صفحه‌اش را بالا ببرد. هدف پشت این کار هرچه که باشد، این پست به مباحث پیرامون هوش مصنوعی و نگرانی‌های مربوط به قانون چاپ دامن می‌زند. این بحث‌ها پس از آن‌که جان لام فاش کرد میدجرنی از نام 16000 هنرمند بدون اجازه سوءاستفاده کرده‌است، تشدید پیدا کردند.

لام چندین اسکرین‌شات‌ از مکالمات بین توسعه‌دهندگان میدجرنی به اشتراک گذاشت. صحبت اصلی در خصوص پول‌شویی و ازبین‌بردن هویت هنرمندان و تقلیل‌دادن آن‌ها به استایل و سبک هنری بوده‌است. این پست، هم‌چنین، حاوی لینکی به گوگل اسپرد شیت است. در این لینک نام هنرمندان مربوط به ترتیب حروف الفبا فهرست شده‌است.

هوش مصنوعی و قانون

دسترسی به اطلاعات کپی رایتی، برای توسعه هوش مصنوعی

به گفته OpenAI، بدون دسترسی به اطلاعات دارای کپی رایت توسعه هوش مصنوعی غیرممکن خواهد بود. OpenAI، شرکت توسعه‌دهنده ChatGPT و DALL-E، در دفاع از خود بیان کرد که بدون دسترسی و استفاده از اطلاعات دارای کپی‌رایت، توسعه هوش مصنوعی غیرممکن خواهد بود. این شرکت طی بیانیه‌ای به مجلس اعیان بریتانیا توضیح داد که قانون کپی‌رایت در حال حاضر طیف وسیعی از محتوا مانند پست‌های وبلاگ، عکس‌ها، پست‌های انجمن، کدهای نرم‌افزار و اسناد دولتی را دربرمی‌گیرد و اگر قرار باشد دسترسی به آن‌ها منع شود، دیگر نمی‌توان ابزارهای این تکنولوژی جدید را ارتقا داد. این شرکت معتقد است محدودکردن داده‌های آموزشی به کتاب‌ها و نقاشی‌هایی که بیش از یک قرن پیش تولید شدند، نیاز انسان امروز را برآورده نخواهد کرد.

منبع: +