دانلد داک

90 سالگی دانلد داک با انیمیشن جدید «تعمیرکار خودت باش!»

دانلد داک، شخصیت افسانه‌ای دیزنی، با یک فیلم کوتاه انیمیشن جدید دست‌ساز به نام «تعمیرکار خودت باش» (D.I.Y. Duck) ۹۰ سالگی حضورش در دنیای انیمیشن‌هارا جشن می‌گیرد.

این انیمیشن به کارگردانی و نویسندگی مارک هِن، انیماتور برجسته و از افسانه‌های آینده‌ی دیزنی، ساخته شده‌است. این فیلم کوتاه که با دست کشیده‌شده، روز یکشنبه، ۹ ژوئن، از طریق دیزنی پلاس، یوتیوب والت دیزنی انیمیشن استودیوز، دیزنی Channel و Freeform به نمایش درخواهدآمد.

این فیلم، اولین نقش اصلی انفرادی دانلد از زمان فیلم کوتاه «آشغال‌دون» (The Litter Bug) در سال ۱۹۶۱ به‌شمار‌می‌رود.

دانلد داک

خلاصه داستان

دانلد در فیلم کوتاه دانلد داک سعی می‌کند خودش کارهای تعمیراتی خانه را انجام دهد. این کارها با تعویض یک لامپ شروع می‌شود و به سرعت به یک سلسله فاجعه‌های خنده‌دار تبدیل می‌گردد. عصبانیت او بالا می‌گیرد و با خارج‌شدن اوضاع از کنترل، سرخوردگی‌اش بیشتر می‌شود و به یک پایان انفجاری منجر می‌شود.

«برای دانلد، سعی کردم شرایطی را ایجاد کنم که هم خنده‌دار و امروزی و هم ماندگار باشد»، هِن می‌گوید. «سردرد ناشی از تعمیرات خانگی چیزی است که مخاطبان امروزی می‌توانند با آن ارتباط برقرارکنند و دانلد فردی کاملاً معمولی است. این همچنین فرصت‌هایی را برای انیمیشن‌های واقعاً گسترده به‌وجودآورد. ما گروهی واقعاً بااستعداد از انیماتورهای دوبعدی داشتیم (که دو سال پیش به عنوان کارآموز شروع به کار کرده بودند). آن‌ها با اشتیاق از این فرصت برای جان‌بخشیدن به یکی از بهترین شخصیت‌های دیزنی استقبال کردند.»

عوامل فیلم

این فیلم کوتاه جدید شامل دیالوگ‌هایی با صدای کلارنس «داکی» است. او صداپیشگی دانلد را در فیلم کوتاه «مرغ عاقل کوچولو» (The Wise Little Hen) در سال ۱۹۳۴ برعهده داشت. به مدت ۵۰ سال بعد به جای این شخصیت صحبت کرد. اشارات صوتی و غرغرهای معروف دونالد در «تعمیرکار خودت باش» از طریق ضبط‌های آرشیوی صدای داکی ناش ارائه شده‌است.

«تعمیرکار خودت باش» توسط مک‌کیم، برنده جایزه امی، تهیه و توسط تیم انیمیشن دست‌ساز والت دیزنی انیمیشن استودیوز ساخته‌شده‌است. جنیفر لی، مدیر ارشد بخش خلاقیت دیزنی انیمیشن، تهیه‌کننده اجرایی این اثر بوده‌است.

مک‌کیم می‌گوید: «مارک در طول دوران حرفه‌ای خود، یکی از متخصصان انیمیشن ما در مورد «شش شخصیت حیرت‌انگیز» (میکی، دانلد، مینی، دیزی، گوفی و پلوتو) بوده‌است. او این شخصیت‌ها را کاملاً می‌شناسد. او با این ایده (که از قبل استوری‌بورد و چیدمان کل فیلم کوتاه را انجام داده بود) نزد من آمد. این ایده جان گرفت و ما می‌دانستیم که باید آن را بسازیم.»

هِن هفته آینده برای اولین‌بار در جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن آنسی، به عنوان بخشی از نمایش سالانه دیزنی انیمیشن، فیلم کوتاه «تعمیرکار خودت باش» را روی پرده بزرگ نمایش خواهد اد.

این کارگردان که اخیراً پس از ۴۳ سال حرفه‌ی درخشان در استودیوی انیمیشن والت دیزنی، که در آن بر انیمیشن شخصیت‌های دوست‌داشتنی‌ای مانند آریل، بل، یاسمین، سیمبای جوان، مولان و تیانا در فیلم‌های بلندشان نظارت داشته‌است، بازنشسته شده. پیش از این کارگردانی فیلم کوتاه «جان هنری» (John Henry) در سال ۲۰۰۰ را برعهده داشته‌است. او اخیراً به عنوان یک افسانه‌ی دیزنی شناخته شده‌است و این افتخار را در ماه آگوست در رویداد D23: رویداد نهایی طرفداران دیزنی دریافت خواهدکرد.

فیلم کوتاه «تعمیرکار خودت باش» از ۹ ژوئن در دیزنی پلاس پخش خواهدشد.

منبع: +


image 
imageimageimage