پناهندگان جنگ اوکراین

وارونگی؛ پرتره‌هایی از پناهندگان جنگ اوکراین در برابر ویرانی

دانیلا تکاچنکو، عکاس روس، با خلق مجموعه عکس‌های قدرتمند تحت عنوان «وارونگی»، رنج و آوارگی پناهندگان جنگ اوکراین را به تصویر می‌کشد. این پروژه شامل پرتره‌هایی از پناهندگان در مقابل تصاویر عظیم و تکان‌دهنده‌ای از ویرانی‌های ناشی از حمله روسیه به اوکراین است.

پناهندگان جنگ اوکراین

تکاچنکو خود به دلیل مخالفت با جنگ مجبور به ترک روسیه شده‌است. او ابتدا با ۹ عکاس خبری که جنگ را پوشش می‌دادند همکاری کرد و عکس‌های آن‌ها را در میلان به نمایش گذاشت. سپس ۱۲ عکس از این مجموعه انتخاب شد تا روی قاب آلومینیومی ۲.۸ در ۳.۷۶ متری نصب شود. این تصاویر در مقابل شهرهای آرام اروپایی که پناهندگان اوکراینی اکنون در آن‌ها زندگی می‌کنند، قرار می‌گیرد.

پناهندگان جنگ اوکراین

تکاچنکو می‌گوید: «من این پروژه را برای جلب‌توجه اروپاییان به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین انجام دادم زیرا معتقدم آینده صلح در اروپا به نتیجه این جنگ بستگی دارد.»

پناهندگان جنگ اوکراین

او در ادامه می‌گوید: «من می‌خواستم با این عکس ها نشان دهم که فاصله بین جنگ و زندگی آرام اروپایی آنقدرها هم زیاد نیست. در سیل اخبار و رویدادهای روزمره، این موضوع ممکن است به چشم نیاید، بنابراین برایم مهم بود که واقعیت هولناک جنگ را دوباره به معرض دید عموم قرار دهم.»

پناهندگان جنگ اوکراین

در این پروژه، پرتره‌هایی از پناهندگان جنگ اوکراین در سنین مختلف وجود دارد. انسان‌ها در پس‌زمینه‌ای از شهرهای ویران اوکراین، از جمله ساختمان‌های مسکونی، پل‌ها، مدارس و فرودگاه‌ها نشان داده شده‌اند. این عکس‌ها در شهرهای مختلف اروپا از جمله برلین، پاریس، رم، ونیز، پراگ و … گرفته شده‌است.

پناهندگان جنگ اوکراین
پناهندگان جنگ اوکراین
پناهندگان جنگ اوکراین

منبع: +


image 
imageimageimage