پوسترهای ناسا

ناسا پوسترهای کسوف ۸ آوریل ۲۰۲۴ را منتشرکرد

ناسا به مناسبت کسوفی که در تاریخ ۸ آوریل ۲۰۲۴ رخ می‌دهد، مجموعه‌ای از پوسترهای اختصاصی را منتشر کرده‌است. این تصاویر متنوع و جذاب، این پدیده نجومی را به تصویر می‌کشند.

این پوسترها به صورت رایگان در دسترس هستند و می‌توانند به عنوان ابزاری آموزشی یا برای ترویج علم نجوم مورد استفاده قرار بگیرند. کسوفِ پیشِ رو فرصتی استثنایی برای مشاهده یکی از خیره‌کننده‌ترین پدیده‌های طبیعی است.

در ادامه این مطلب، پوسترها را با هم می‌بینیم و در مورد نحوه طراحی آن‌ها از زبان طراحانشان می‌شنویم:

دونگجه “کریستوفر” کیم

پوسترهای ناسا طراحی کریستوفر
پوسترهای ناسا طراحی کریستوفر

کریستوفر، یک انیماتور ارشد علوم در آزمایشگاه تصویر مفهومی مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، رویکردی خلاقانه برای پوستر خود در نظر گرفت. او با الهام از عظمت خورشیدگرفتگی، تصور کرد که این پدیده در سال‌های آینده و از منظری متفاوت به چه شکل دیده خواهد شد.

او می‌گوید: «به این فکر کردم که چگونه اکتشافات فضایی آینده با سکونت دائمی در ماه، شاهد این رویداد خواهند بود.» نتیجه، پوستری گیرا است که ما را به فراتر از درک فعلی دعوت می‌کند و خورشیدگرفتگی را از دیدگاه منحصربه‌فرد ماه به تصویر می‌کشد.

جنا دوبرشتاین

پوستر خورشیدگرفتگی طراحی جنا دوبرشتاین
پوستر خورشیدگرفتگی طراحی جنا دوبرشتاین

جنا دوبرشتاین، طراح گرافیک و تهیه‌کننده چندرسانه‌ای که نامزد دریافت جایزه امی شده‌است. او با رویکردی طنزآمیز، این پوستر دوست‌داشتنی با موضوع توله‌سگ‌ها را برای مجموعه پوسترهای ناسا خلق کرده‌است. جنا همچنین با الهام از یک تصویر صمیمی از والدینش به همراه سگ ​​خانواده در طی خورشیدگرفتگی سال ۲۰۱۷، با این طراحی روحیه‌ی «احمقانه» و بامزه آن خاطره گران‌بها را به تصویر کشیده‌است.

او می‌گوید: «نمی‌توان انکار کرد که خورشیدگرفتگی می‌تواند رویدادی الهام‌بخش در عین حال کاملاً سرگرم‌کننده باشد!» سبک گرافیکی خیره‌کننده‌ی جنّا، افزوده‌ای فوق‌العاده به این مجموعه است که جنبه‌ی روشن‌تر و شادتر این شگفتی آسمانی را در بر می‌گیرد.

تایلر نوردگرن

پوسترهای ناسا، خورشیدگرفتگی اثر تایلر نوردگرن
پوسترهای ناسا، خورشیدگرفتگی اثر تایلر نوردگرن

با رویکردی نوستالژیک، تایلر نوردگرن، هنرمند و اخترشناس حرفه‌ای، حیرت جمعی میلیون‌ها نفری را که شاهد خورشیدگرفتگی خواهند بود، به تصویر می‌کشد. این پوستر که با الهام از پوسترهای پارک‌های ملی «ایالات متحده را ببینید» دهه ۱۹۳۰ ساخته شده، جذابیت دلنشینی دارد و نشان‌دهنده‌ی ماندگاری این رویداد مهم است.

تایلر می‌گوید: «این روزی خواهد بود که مردم برای بقیه‌ی عمرشان با احترام و حیرت به یاد خواهندآورد و درباره‌اش صحبت خواهند کرد. امیدوارم که توانسته باشم بخش کوچکی از آن را ثبت کنم.» طراحی او دوز دلپذیری از نوستالژی است که با تایپوگرافی شیک و طرح رنگی رویایی، حس و حال رترو را به طرز ماهرانه‌ای به تصویر می‌کشد.

کریستن پرین

پوسترهای ناسا، برای خورشیدگرفتگی اثر کریستن پرین
پوسترهای ناسا، برای خورشیدگرفتگی اثر کریستن پرین

آخرین پوستر از مجموعه پوسترهای ناسا توسط کریستن پرین، متخصص ارشد چندرسانه‌ای و گرافیک در تیم ارتباطات هلیوفیزیک ناسا، خلق شد. کریستن علاقه‌مند بود تا در طراحی خود حس همبستگی و فراگیری را القا کند و ثابت کند که کسوف خورشیدی یک «تجربه‌ی همگانی» است.

ترکیب‌بندی این طرح با دقتی چیده شده تا به بیننده اطلاعات بدهد. کریستن می‌گوید: «استفاده از عناصر کروی برای نمایش ماه و برخی از سیاره‌های منظومه شمسی، تصویر کلی را تشویق می‌کند تا به مخاطب کمک کند بفهمد که کسوف کجا رخ می‌دهد و بر اساس رنگ‌بندی، درک کند چه اتفاقی می‌افتد.»

اگر به دنبال به‌روزرسانی‌های بیشتری برای خورشید گرفتگی هستید، برنامه رسمی خورشید‌گرفتگی ناسا را ​​بررسی کنید تا این پدیده را با شکوه کامل ببینید.


image 
imageimageimage