غم و اندوه مادر فلسطینی در غزه، برنده جایزه بهترین عکس خبری سال

محمد سالم، عکاس خبری خبرگزاری رویترز، با تصویری از ایناس ابومعمر، زنی فلسطینی که در غم ازدست‌دادن دختر پنج ساله‌ برادرش، در جریان بمباران غزه توسط اسرائیل، در آغوش او بی‌جان آرمیده، موفق به کسب جایزه بهترین عکس خبری سال ۲۰۲۴ از سوی بنیاد ورلد پرس فوتو شد.

سالی به همراه مادر و خواهرش در حمله‌ای هوایی به شهر خان یونس در ماه اکتبر سال گذشته جان خود را از دست دادند. در این درگیری‌ها تاکنون بر اثر حملات اسرائیل جان بیش از ۳۳ هزار نفر در غزه گرفته شده‌است.

عکس غزه
عکس غزه

عکس منتخب ورلد پرس فوتو ۱۰ روز پس از آغاز جنگ در بیمارستان ناصر در خان یونس ثبت شده‌است.

ریکی راجرز، دبیر عکس و ویدیوی رویترز، در مراسم دریافت جایزه در آمستردام، ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان گفت: «محمد با فروتنی این جایزه را دریافت کرد و اذعان داشت که این عکسی نیست که کسی بخواهد برای آن جشن بگیرد. او از این طریق امیدوار است که پیام درد و رنج مردم فلسطین به گوش جهانیان برسد.»

محمد سالم با چشمانی پر از اشک افزود: «امیدوارم با دریافت این جایزه، توجه بیشتری به پیامدهای انسانی جنگ، به ویژه کودکان، جلب شود.»

جایزه ورلد پرس فوتو هرساله به بهترین عکس‌های خبری سال از عکاسان سراسر جهان تعلق می‌گیرد. این عکس‌ها روایت‌گر مهم‌ترین رویدادها و چالش‌های جهان در سالی که گذشت هستند.


image 
imageimageimage