میکی موس

کپی رایت انیمیشن قدیمی میکی موس بعد از ۹۵ سال منقضی شد

با آغاز سال جدید میلادی «کپی رایت» یا حق مالکیت چند اثر مهم در آمریکا از جمله نسخه‌های قدیمی انیمیشن میکی موس و مینی ماوس، دو شخصیت معروف والت دیزنی، به پایان رسید. اکنون مالکیت این آثار عمومی شده‌است و در آمریکا مردم مجاز خواهند بود آن‌ها را کپی کنند یا حتی به دل‌خواه تغییر دهند.

تصاویری که کپی‌رایت یا حق مالکیت مادی و معنوی‌شان منقضی شده، مربوط به انیمیشن صامت میکی موس است که در سال ۱۹۲۸ تولید شده‌است. مسئولان شرکت دیزنی هشدار دادند که لغو کپی رایت فقط مربوط به این تصاویر است و شامل نسخه های جدیدتر انیمیشن میکی موس نمی‌شود. قانون کپی‌رایت در ایالات متحده می‌گوید که حق مالکیت شخصیت‌ها و آثار برای مدت ۹۵ سال برای خالق آن محفوظ است.

کپی رایت چند اثر دیگر هم که در سال ۱۹۲۸ منتشر شده‌اند در آمریکا به پایان می‌رسد از جمله: کمدی رمانتیک چارلی چاپلین به نام سیرک و کتاب کودکان «خانه‌ای در گوشه پو» نوشته الکساندر میلن. همچنین رمان اورلاندو هم که نوعی بیوگرافی ویرجینیا وولف است، در ۱۱ اکتبر ۱۹۲۸ منتشر شده‌است.

قوانین کپی‌رایت، قوانی مهمی برای حمایت از خلاقیت و انحصاریت آثار در جامعه هستند. این قانون اطمینان از تعادل میان حقوق خالقان و دسترسی عمومی به اطلاعات را فراهم می‌کنند.