عکاسی خیابانی را از کجا شروع کنیم؟

عکاسی خیابانی به هنر ثبت لحظه‌ها و روزمرگی‌های افراد غریبه در خیابان‌ گفته می شود. عکاسی خیابانی به دلیل تکرارنشدن و در لحظه بودن اتفاقات بسیار منحصر به فرد و جذاب است.

5 نکته برای عکاسی خیابانی

داشتن تنظیمات مناسب

نوع لنزی که انتخاب می‌کنید بسته به عریض یا باریک‌بودن خیابان متفاوت خواهد بود. برای نمونه، اگر تصمیم دارید در خیابانی تنگ و باریک عکاسی کنید، احتمالا لنز 21 میلی‌متری با دیافراگم f/1.4 انتخاب مناسبی خواهد بود.

انتخاب سرعت شاتر و ایزو مناسب

یکی از نکات مهم در عکاسی خیابانی این است که باید مهارت ها و سرعت عمل خود را افزایش دهید. اگر بخواهید زمان زیادی را صرف تنظیم کردن دوربین کنید فرصت های زیادی را از دست می دهید. پس، شرایط محیطی را نیز به هنگام تنظیم سرعت شاتر و ایزو در نظر داشته باشید. برای مثال، در روز های آفتابی می توانید سرعت شاتر را روی 1,500 ثانیه و ایزو را روی 400 تنظیم کنید و برای روزهای بارانی سرعت شاتر را بین 1,750 یا 1,100 ثانیه و ایزو را 800 انتخاب کنید.

انتخاب دیافراگم

میزان کوچکی و بزرگی دیافراگم متناسب با میزان نور محیط تغییر پیدا می‌کند. در اینجا چند گزینه پیشنهادی برای انتخاب نوع دیافراگم به شما ارائه می‌دهیم:

  • دیافراگم f/16 برای نور شدید خورشید
  • دیافراگم f/11 برای زمانی که خورشید همراه با ابر در آسمان باشد
  • دیافراگم f/8 برای هوای ابری
  • دیافراگم f/5.6 برای عکاسی در سایه
  • دیافراگم f/4 برای عکاسی درغروب

فوکوس دستی

گاهی اوقات برای داشتن نتیجه‌ای مطلوب‌تر بهتر است که فوکوس دوربین را به صورت دستی تنظیم کنید.

در لحظه آماده باشید

یکی از نکات مثبت عکاسی خیابانی این است که می‌توانید با دوربین خود در سطح شهر قدم بزنید و در لحظه از صحنه‌ای که برای شما جذاب است، عکاسی کنید. هم‌چنین می‌توانید یک مکان مشخص را به عنوان صحنه کار خود انتخاب کنید و منتظر سوژه مورد نظر باشید تا از آن مکان عبور کند و سپس آن لحظه را ثبت کنید. درواقع، ویژگی اصلی عکاسی خیابانی همین ثبت لحظه‌هاست.

منبع