قلم واضح

قلم قرآنی واضح، ویژه‌ چاپ

خانواده قلم قرآنی واضح تلاشی‌است که از سال ۹۵ با طراحی نسخه‌ اول برای وب و اپ کلید خورد و در سال ۹۸ با طراحی نسخه‌ ویژه‌ی چاپ قرآن تکمیل شد. در طی فرآیند دیزاین، چه از نظر فرمی و چه فنی، با مشکلات و محدودیت‌های خاصی دست‌به‌گریبان بودیم. راه‌حل ما خلق خانواده‌ قلمی یک‌پارچه در دو سبک برای وب و چاپ بود. قلمی که خواندنی باشد و حس و روحیه‌ای ایرانی را منتقل کند، حروف بسیار خوانا وقابل تشخیص باشد، مخاطب جوان و امروزی با نگاه به آن نترسد، بلکه درصدد خواندنش برآید، نامرئی بوده، خودنمایی نکند و آهنگ خواندن را متوقف نکند؛ قلمی که با توجه به رشد روز افزون محتوا در فضای مجازی نه‌تنها پاسخ‌گو بوده بلکه بتواند دلنشین باشد و خواننده را با خود هم‌راه کند.

واضح چاپی محدودیت‌های خواندن در صفحات دیجیتال را ندارد؛ اصولاً خواندن روی کاغذ آسان‌تر است. پس بیش‌از پیش به نسخ نیریزی رجوع کردیم و ظرافت‌های خوشنویسانه را احیا کردیم. حروف ترکیبی بیش‌تری برای قلم طراحی کردیم، هم‌چنین برای حروف، اتصالات و اعراب‌ها ۲ تا ۳ مرحله کشیدگی طراحی کردیم تا بتوان به بهترین شکل، بین فضاهای مثبت و منفی تناسب ایجاد کرد.
تغییرات دیگر به‌طور خلاصه: افزایش زاویه‌ قلم و کنتراست ضخامت، کوچک‌تر شدن دندانه‌ها، چشم‌ها و کاسه‌ها، بلندتر شدن صعود و نزول، جمع‌تر شدن نوشته‌ها، اتصالات نرم‌تر و فاق‌های بازتر، فرم‌های طبیعی‌تر و پخته‌تر.

این قلم در سال ۱۳۹۸ طراحی شد. خانواده‌ قلم قرآنی واضح دارای ۳ وزن رگولار، سمی‌بولد و بولد است. رضا بختیاری فرد و امید امامیان طراحان این قلم‌اند و تولید فنی قلم را نرم‌افزاری مریم انجام داده است. واضح به سفارش شرکت افق رویداد طراحی و تولید شد و قابل خرید نیست.

قلم واضح فونت قلم واضح فونت قلم قرآنی واضح قلم قرآنی واضح تایپفیس فونت قلم قرآنی فونت تایپفیس تایپفیس واضح واضح فونت فونت قرآن قرآن قرآن قرآن

 

پروژه دیگری از رضا بختیاری فرد و امید امامیان در روزرنگ را اینجا ببینید.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.