هوش مصنوعی سه بعدی

هوش مصنوعی سه بعدی 3D؛ Masterpiece X

استودیو Masterpiece X روز پنجشنبه 12 اکتبر (20 مهر ماه) از سرویس جدید هوش مصنوعی سه بعدی 3D رونمایی کرد. در این سرویس کاربر می‌تواند با استفاده از توصیف نوشتاری و متن، یک شیئ 3D بسازد. این سیستم هوش مصنوعی مبتنی بر وب به کاربران اجازه ساخت کاراکترها، موجودات و اشیا را با ساختارهای مش و فرمت GBL برای استفاده در بازی‌های ایندی یا پروژه‌های AR می‌دهد.

این ساختار (Asset) را می‌توان با استفاده از برنامه Masterpiece X ویرایش کرد. این برنامه رایگان از استودیو Masterpiece مخصوص بازسازی مدل‌های 3D در محیط واقعیت مجازی است.

این سرویسی کار را برای ساخت شخصیت‌ها و متریال‌های دل‌خواه بسیار آسان‌ و بی‌دغدغه‌ خواهد کرد. چرا که در ازای زمانی کم می‌توان مدلی پایه بر اساس ویژگی‌های مورد نظر را در اختیار داشت. این در حالیست که در زمان عادی باید برای آن ساعت‌ها وقت صرف کرد.

ساخت مدل های ساده 3D با فرمت GBL با دستور متنی

هوش مصنوعی Masterpiece X این قدرت را دارد که با استفاده از دستور متنی مانند :” ابر قهرمان ورزشکار مرد” را همراه با راهنمای جریان کار (Wizard driven workflow: برنامه‌ای که مراحل انجام کار پیچیده را ساده می‌کند) بسازد.

مدل‌های ساخته‌شده با ویژگی‌های بافتی، در کنار گزینه‌ای برای اضافه‌کردن انیمیشن برای کاراکترهای انسانی است. روند این کار برای هر مدل تنها بین 2 تا 8 دقیقه طول می‌کشد.مدل‌ها را می‌توان با فرمت GBL برای استفاده در موتورهای بازی‌سازی مانند Unity یا  Unreal Engine یا حتی برنامه‌هایی مانند Blender دانلود کرد. همچنین کاربران می‌توانند با استفاده برنامه Masterpiece هندسه، بافت، ساختار استخوانی و انیمیشن مدل را تغییردهند.

بر اساس پلتفرم Picasso شرکت NVIDIA

با وجود اینکه تعدادی دیگراز کمپانی ها پیش از این اعلام کرده بودند که در حال کار بر روی سرویس هوش مصنوعی سه بعدی و تبدیل متن به 3D هستند، سرویس Masterpiece X از اولین سرویس‌هایی بود که به شکل عمومی در دسترس کاربران قرار گرفت.

این سیستم مخلوطی از ویژگی‎‌های هوش مصنوعی استودیو Masterpiece با Picasso براساس پلتفرم هوش مصنوعی سازنده NVIDIA است. همچنین در سرویس متن به 3D از سرویس در حال توسعه Shutterstock استفاده شده‌است.

هوش مصنوعی سه بعدی برای اشیا، حیوان ها و انسان ها

 استودیو Masterpiece این انتشار اولیه را به عنوان اولین قدم در توسعه سرویس‌های هوش مصنوعی سه‌بعدیِ سازنده نام‌گذاری کرد. در حال حاضر توانایی های این سرویس بسیار محدود است.

این سرویس سبک برای پروژه هایی مانند AR یا بازی های ایندی که در رندرگیری و عمل محدودتر هستند استفاده می شود. از این هوش مصنوعی سه بعدی نمی‌توان برای پروژه‌های رده AAA (پروژه‌های بودجه سنگین و با جزییات زیاد) و آفلاین استفاده کرد.

ساخت مدل در این سرویس به دسته‌بندی‌هایی از پیش تعیین شده شامل اشیا، انسان و حیوان‌ها تقسیم شده است و نمی‌توان از آن برای ساخت ساختمان‌ها و منظره‌ها استفاده کرد. بر اساس گفته‌های استودیو Masterpiece “صفت‌های غیرمعمول” مانند “گوریل بدون پا” منجر به ساخت نتایجی غیرمنتظره می‌شود. هر‌چند که با توجه به این محدودیت‌ها کار برای بازی‌سازان در دورانی که توجه و رقابت در میان بازی‌های AR و VR زیاد شده است، برای مدل‌سازی‌های اولیه و کانسپت بسیار آسان‌تر شده است.

قیمت و سیستم مورد نیاز

Masterpiece X – Generate را می‌توان بر روی ویندوز استاندارد و یا مرورگر موبایل‌ استفاده کرد. نداشتن پیچیدگی و کم‌بودن نیازمندی‌های سیستمی این سرویس را برای اکثریت مردم در دسترس قرار داده است، لذا افرادی با رایانه‌های کم‌قدرت و ضعیف نیز می‌توانند از توانایی‌های این سرویس بهره ببرند.

سرویس براساس اعتباری (ارز درون‌برنامه‌ای) که ارائه می‌کند، قیمت‌گذاری شده است. 14.99$ برای 750 ارز که ساخت هر مدل نیازمند 50 ارز می باشد. عضویت ماهانه از مبلغ 10.99$ دلار در ازای 750 ارز در ماه شروع می‌شود. Masterpiece X با هدست و کنترل کنسول‌های Meta Quest و Quest Pro به طور پیش‌فرض سازگاری دارد. در حال حاضر برنامه پایه به صورت رایگان و دسترسی سریع (early access) در دسترس عموم افراد است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت Masterpiece X مراجعه کنید.مهلا شکوهیان
دبیر بخش گیم و هوش مصنوعی


image 
imageimageimage