طراحی پوستر

5 قانون برای طراحی پوستر بهتر

اگر طراح گرافیک هستید و یا اینکه صرفا به طراحی علاقه مند هستید و کارهای چاپی انجام میدهید, حتما از سختی های طراحی کردن پوستری که رضایت بخش باشد, باخبرید. یکی ازمسایل اصلی که تا حدی طراحان را محدود میکند این است که شکل, ظاهر و کارکرد پوستر باید به گونه ای کارامد با یکدیگر هماهنگ شوند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با چند نکته که هنگام طراحی پوستر اهمیت دارند اشنا کنیم.

1) فقط مطالب مهم را عنوان کنید.

اگر محتوای پوستر شما برای افراد جالب بنظر بیاید, ده ثانیه زمان صرف مطالعه آن می کنند درصورتی که اگر مطالب ذکر شده برای انان اهمیتی نداشته باشد تنها نگاهی گذرا به پوسترتان خواهند انداخت. به همین علت بهتر است که فقط مطالب ضروری  را عنوان کنیم و از این موضوع اطمینان داشته باشیم که حتی با یک نگاه اجمالی, خوانندگان اطلاعاتی را دریافت خواهند کرد.

برای مثال اگربرای یک کنسرت جاز پوستری متناسب با با حال و هوای این سبک طراحی کنیم, رهگذرانی که از کنار ان عبور میکنند تنها با نگاه کردن به کلمه “کنسرت” متوجه موضوع ان خواهند شد و در ادامه این احتمال وجود دارد که زمانیکه آن فرد با دوستانش مشغول گفت و گو کردن است به یاد ان پوستر بیفتد و به انها بگوید:”امروز دیدم که بزودی قرار است یک کنسرت جاز برگزار شود” و یا حتی راجع به ان کنسرت در گوگل جست و جو کنند. مکان و زمان برگزاری کنسرت راهم باید در پوستر ذکر کرد اما لازم نیست اطلاعاتی مثل بیوگرافی و تاریخچه ان گروه را درج کنیم.

2) انتخاب رنگ مهم است.

البته که این یک موضوع بدیهی است اما باید دقت داشت باشید که برای طراحی پوستری که رخدادهای درون جنگل را به تصویر میکشد نباید عینا از رنگهای مشابه و یکسانی که در طراحی پوسترخدمات شرکتی بکار میروند اسفاده کنیم.

اگر با تئوری رنگها اشنا نیستید بهتر است تا زمانی را به مطالعه راجع به این موضوع اختصاص دهید. هم چنین در زمینه روانشناسی رنگ ها و ارتباط انها با عواطف و احساسات ما هم مطالب بسیاری برای اموختن وجود دارد. هنگام بکارگیری و استفاده از رنگ ها می توانید خلاقانه عمل کنید, اگرچه که نمی توان این انتظار را از بقیه داشت که رنگ بنفش را به جنگل و یا نارنجی را به شرکت مراسم تدفین نسبت دهند و این نکته را فراموش نکنید که فرصتی برای اگاهی دادن به بازدید کنندگان پوسترتان راجع به استفاده از یک رنگ خاص را ندارید.

3) محتوایی خوانا تولید کنید.

دوباره می‌رسیم به همان نکته قبل: فرصت برای توضیح اضافی در مورد پوستر نداریم, پس مطالب مربوطه باید به گونه ای ذکر شوند که هم برای عابرین پیاده و هم افرادی که با ماشین از مقابل ان عبور میکنند, خوانا باشد. طراحان گرافیک علاقه زیادی به استفاده از فونت های ریز و ظریف دارند در صورتیکه متن هایی با فونت درشت نوشته می شوند خواناتر هستند.

مطالب باید بگونه ای ذکر شوند که تنها یک ثانیه زمان برای خواندن انها کافی باشد و به یاد داشته باشید که تضاد ایجاد شده به واسطه فونت زمانی کار امد است که به خواندن هرچه سریع تر مطلب کمک کند. پس از فونت مناسبی استفاده کنید و اگر در مورد سایز و سبک مناسب کارباشد مطمین نیستید, یک نمونه از کار خود تهیه کنید و به کمک بقیه افراد خوانا بودن ان را بررسی کنید و تنها از دوستان جوانتان که بینایی قوی دارند کمک نگیرید بلکه بازخورد افراد مسن و کودکان را هم در نظر بگیرید.

4) پوستر را متناسب با محل قرارگیری آن طراحی کنید.

پوستر ها متفاوت از یکدیگر و با اشکال متنوع ساخته می شوند. کارایی و کاربرد پوستر تبلیغاتی که در ایستگاه قطار نصب می شود از پوستری که روی در فروشگاه چسبانده می شود متفاوت است. هرچند که هردو پوستر باید به گونه ای طراحی شده باشند که توجه رهگذران را به سوی خود جذب کنند اما هریک این وظیفه را متناسب با محتوای خود انجام می دهند.

بدیهی است که در طراحی پوستر و انتقال پیام آن محتوا نقش بسزایی دارد. برای مثال پوستری که در فضای باز بیرون و در نور طبیعی به نمایش گذاشته داده می شود از لحاظ گرافیکی باید دارای ظاهری متفاوت باشد نسبت به پوستری که برای نصب شدن در فضای بسته مثل فرودگاه با نوری ثابت و همیشگی طراحی می شود.

5) مخاطب خود را بشناسید.

این یک اصل همیشگی است. شما باید به این موضوع اگاهی داشته باشید که برای کدام گروه از مخاطبین تان پوستری را طراحی میکنید. زمانیکه در پوستر ذکر میکنیم “طراحی شده برای…” مسلما به مشتری خاصی اشاره نمیکنیم بلکه منظور ما مخاطب پوستر ما است که امیدواریم او را تحت تاثیر قرار دهیم.

در واقع منظور از شناخت مخاطب, اگاهی داشتن از سلیقه و فرهنگ انهاست که ما را قادر به انتخاب مناسب فونت, رنگ, تصویر و یا صفحه ارایی میکند و این نکته را در نظر بگیرید که زمانی شما بهترین مخاطب خودتان خواهید بود که قصد دارید پوستری برای خودتان طراحی کنید.

بخش اخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم تفاوت زیادی میان قواید اصلی طراحی گرافیک و طراحی پوستر خوب و کارامد وجود ندارد. همیشه باید شکل, ظاهر و کارکرد پوسترمان را در نظر بگیریم بی انکه یکی را بردیگری برتری داده باشیم. هم چنین بدیهی است که نکاتی که در این مقاله گفته شد پیشنهاداتی بود که در صورت نیاز می توانند به عنوان یک مرجع مفید در اختیار شما قرار گیرند.

منبع


image 
imageimageimage