مایا
مایا

Autodesk نسخه جدید نرم‌افزار مایا را عرضه کرد

Autodesk جدیدترین نسخه نرم‌افزار مدل و انیمیشن‌سازی مایا را منتشر کرد.

در این نسخه جدید، عملکرد و گردش کار ابزارهای انیمیشن سازی و شتاب GPU به هنگام پخش انیمیشن ارتقا یافته است و گزینه‌های بیشتری برای ریگ کردن مدل اضافه شده است. هم چنین افزایش شتاب GPU باعث افزایش سرعت پخش انیمیشن در ویوپورت شده‌است.

در نسخه جدید، تمرکز اصلی بر بهبود عملکرد ابزارها به خصوص به هنگام پخش انیمیشن است.

یکی از مهم‌ترین تغییرات انجام شده مایا، کاهش تعداد فریم‌ها به هنگام بررسی شتاب GPU انیمیشن است. هم‌چنین به کمک این تغییر، با استفاده از UV Pin سرعت پخش انیمیشن از 3 فریم در ثانیه به 17 فریم افزایش می‌یابد.

تغییرات انجام شده در ریگ کردن مدل

در نسخه جدید این نرم افزار، دفورمرهای  UV Pin و Proximity Pin در داخل منو Relative Space قرار گرفته است و اکنون می‌توان مدل‌هایی را که مفاصل ریز بسیار دارند را به سبک Joint Draw ریگ کرد.

هم‌چنین، در نوار ابزار Graph Editor گزینه‌های جدیدی برای کنترل زاویه‌های مماس و وزن مدل قرار داده شده‌است.

افزایش حساسیت Blue Pencil

ابزار Blue Pencil در نسخه 2023 وارد مایا شد. اکنون به منظور افزایش حساسیت لمس آن و ازبین‌بردن لغزش دست به‌روزرسانی شده است.

هم‌چنین، برای کنترل و تغییر سایز، سختی و میزان تاری براش‌ها از Curve Falloff های بیشتری استفاده شده‌است.

به‌روزرسانی پلاگین‌های Arnold، Bifrost، Substance و USD

MtoA 5.2.0 نام نسخه جدید پلاگین Arnold است که با هدف بهبود گردش کار رندر ویوپورت در نسخه جدید به‌کاررفته است. این پلاگین ابزار برش جدیدی دارد که به کمک آن کاربران می‌توانند بدون نیاز به رندر کل نما، فضای مورد نیاز خود را انتخاب کنند.

هم‌چنین، به ابزار شبیه‌سازی Bifrost نیز مجموعه جدیدی از USD Nodes اضافه شده‌است.

از تغییرات دیگر، می‌توان به پشتیبانی رندر Hydra از Cryptomatte و به‌روزرسانی پلاگین Substance برای ویرایش و ادیت مواد Substance در داخل محیط مایا و پلاگین USD برای نمایش لایه‌ها در آبجکت‌های USD اشاره کرد.

هزینه و دسترسی

نسخه جدید مایا برای Windows 10+ و  RHEL/CentOS 7.6-7.9، Rocky Linux 8.5 و macOS 10.14+ در دسترس است. هزینه اشتراک آن 225 دلار به صورت ماهانه و 1785 دلار به صورت سالانه است.

منبعمریم پوررحیمی
مترجم و عضو تیم روزرنگ