تقویم دیواری اعداد بی داد
تقویم دیواری اعداد بی داد

تقویم دیواری اعداد بی‌داد

از اولین روزهایی که انسان‌ها خود را شناختند و لزوم برقراری ارتباط با یکدیگر را درک کردند، کلمات نقش مهمی را در زندگی افراد بر عهده گرفتند. درواقع اگر دقت کنید متوجه می‌شوید هرجا که انسان‌ها حضور دارند کلمات نیز هستند. در طول تاریخ زبان‌ها و رسم‌الخط‌های فراوانی ابداع شد و هریک به تناسب مورد استفاده قرار گرفتند و در نهایت برخی از آن‌ها از بین رفتند. زبان فارسی یکی از زبان‌های باستانی است که خوشبختانه از دیرباز تاکنون به حیات خود ادامه داده است. از اولین روزهای شکلی گیری این زبان تا امروز هنرمندان همواره تلاش کرده‌اند با طراحی قلم‌هایی زیبا و منحصر به فرد برای الفبای فارسی تنوع، تداوم و انعطاف این زبان را حفظ نمایند. در این پروژه از روزرنگ قصد داریم تقویم دیواری اعداد بی داد ۱۴۰۰ با تایپوگرافی خاص را که توسط علی عسلی و تیم هنرجویان خط مقدم طراحی شده است را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

درباره خطمقدم

خطمقدم کارگاه‌های آموزش لترینگ و تایپ‌دیزاین تجربی زیر نظر علی عسلی در استودیو متافور/تهران است که از سال 96 تا به امروز در حال برگزاری است.
هدف خطمقدم رسیدن به چهره‌ای نو و کمتر دیده شده از حروف فارسی است که با رویکردی تجربه ‌گرا بر روی خاصیت دیداری فرم حروف تمرکز دارد. هنرمندان این مجموعه نگران خوانایی این کلمات جدید بر اساس تلقی رایج از آن در کشورهای فارسی زبان مثل ایران، نیستند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا ظاهری نو برای حروف طراحی نمایند که ریشه در آینده دارد و کمتر به گذشته نگاه می‌کند. آن‌ها معتقدند توجه به ظاهر نوشتار، خطّ مقدّمِ پویایی و تداومِ حیات یک فرهنگ است.

خطمقدم یک تلاش و صدای مستقل است در جهتی ناهمسو با جریان اصلی.

در حال حاضر خطمقدم در سه سطح اصلی تعریف شده است:
سنگرِ اول : در ذات (حرف/كلمه/بیت/جمله/عنوان)
سنگرِ دوم : در صفات ( تولید از تصویر و تركیب با تصویر )
سنگر سوم: در صفات 2 ( طراحی مجموعه حروف بر اساس خصوصیات موضوعی عینی)

 

طراحی تقویم اعداد بی داد

علی عسلی مدیر هنری و مدرس دوره های خطمقدم درباره نحوه شکل گیری این پروژه اینگونه می گوید:

طراحی یک پروژه‌ی محصول به صورت گروهی، دغدغه‌ای بود که از ابتدای شروع دوره‌های خطمقدم برای من وجود داشت و تقویم دیواری با محوریت حروف بهترین گزینه‌ی ما بود. این شد که تصمیم گرفتیم هر سال یک تقویم دیواری را با مشارکت هنرجویان خطمقدم طراحی کنیم. تقویمی که ساختار هر صفحه‌اش با دیگری از درون متفاوت باشد.
تقویم دیواری اعداد بیداد۱۴۰۰ سومین تقویم در طی سه سال اخیر است که با طراحی جمعی گزیده از هنرجویان خط مقدم و همکارانم در استودیو متافور تولید کر‌ده‌ایم. حروف نگاری عنوان و اعداد هر ماه توسط یکی از هنرجویان طراحی شده و در طول جلسات گروهی در کارگاه مورد بررسی و اصلاح قرار گرفته است.

تقدیم به همه‌ی فارسی‌زبانانی که سروکله زدنشان با اعداد به اعصاب رسیده است!

کارگاه تقویم ۱۴۰۰:
مدیرهنری و خلاقیت: علی عسلی
چاپ و تولید:استودیو متافور

طراحان عناوین:
فروردین: رضوانه غریبی اردیبهشت: امیردهقان زاده+ علی عسلی، خرداد: علی عسلی، تیر: فائضه رجبی، مرداد: مبین زکیخانی، شهریور: مبین میاندشتی، مهر: فاطمه افتخار، آبان: سهی هدایتی، آذر: محسن عامل، دی: سپهرصادقی، بهمن: علی کاووسی، اسفند: رضوانه غریبی
طراحان اعداد:
فروردین:محسن عامل، اردیبهشت: فاطمه فرهنج، خرداد: آتنا صادقی، تیر: فائضه رجبی، مرداد: مبین زکیخانی، شهریور: رضوانه غریبی، مهر: فاطمه افتخار، آبان: سپهر صادقی، آذر: میترا دوستی، دی: سپهر صادقی، بهمن: مبین میاندشتی، اسفند: امیر دهقان زاده

 

تقویم دیواری اعداد بی داد تقویم دیواری اعداد بی داد  استودیو متافور  استودیو متافور تقویم دیواری اعداد بی داد

 

کارگاه تقویم ۱۳۹۹:
امیر دهقان‌زاده، محسن عامل، میترا دوستی، گلناز مشتاقیان، سپهر صادقی، غزاله لشگری، مریم نیک‌زاد، پارسا اسماعیل بیگی، فاطمه افتخار ، الهام احمدی و مریم ابراهیمی‌نژاد و علی عسلی

 

 

کارگاه تقویم ۱۳۹۸:
امیر دهقان‌زاده، محسن عامل، میترا دوستی، روشنک نوذری، احسان چاوشی و علی عسلی

تقویم های دیواری اعداد بی داد را می توانید در وب سایت خطمقدم به صورت کامل ببینید.

پروژهخطمقدم / علی عسلی را در اینجا ببینید.علی عسلی
طراح گرافیک / تایپوگرافر

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.