رده بندی بازی
رده بندی بازی

راهنمای رده بندی بازی ها برای طراحان بازی و والدین

درست مانند انیمیشن‌ها و فیلم‌ها، بازی‌ها نیز دارای رده‌بندی سنی هستند. رده‌بندی سنی بازی‌ها نکته‌ایست که در طراحی بازی‌ها و انتخاب بازی برای فرزندان می‌تواند حائز اهمیت باشد. امروزه بیشتر پلتفرم‌ها این رده بندی را برای بازی‌های خود در اختیار والدین قرار می‌دهند. براساس مراحل مشخص و خاصی، پلتفرم‌ها بازی‌های خود را بر‌اساس محتوای آنها دسته‌بندی می‌کنند. هرچند ممکن است در یک زمان مشخص رده بندی سنی برای بازی ها، در پلتفرم‌های مختلف یکی نباشد. این موضوع تصمیم گیری را برای انتخاب بازی‌های متناسب با سن فرد مشکل می‌کند.

رده بندی بازی ها

انتخاب بازی متناسب با سن

بسیار مهم است که به حداقل محدودیت سنی در بازی‌های مورد نظر توجه کنیم. هر چند که، گاهی وقت‌ها ممکن است، اطلاعات با واقعیت متفاوت باشند. با این حال مهم است که بدانیم این رده‌بندی ها چه معنایی دارد و چرا به این روش دسته‌بندی شده‌اند. در زیر شما با لیست رده بندی سنی اصلی و اینکه هر کدام چگونه برای رتبه‌بندی بازی‌ها استفاده می‌شود، آشنا می‌شوید.

رده بندی بازی های PEGI

PEGI سیستمی برای رده بندی بازی ها و برنامه‌ها متناسب با گروه‌های سنی است. این پلتفرم به پدر و مادرها کمک می‌کند تا بهترین بازی را برای فرزندانشان انتخاب کنند. رده‌بندی PEGI بازی‌ها را براساس گروه سنی تقسیم می‌کند. این رده‌بندی، مقدارسختی بازی‌ها را مشخص نمی‌کند. این رده بندی، کمترین سن مناسب بازی را مشخص می کند.

PEGI 3 رده بندی بازی های کودکان

محتوای بازی مشخص شده با PEGI 3 برای تمام گروه‌های سنی متناسب در نظر گرفته می‌شود. این‌گونه بازی‌ها هیچ نوع صدا یا تصویری که احتمال دارد کودک را بترساند، ندارند. مقدار کمی خشونت (در اندازه طنز یا زمینه‌های بچه‌گانه) قابل قبول است. نباید از هیچ‌ کلمه بدی در بازی استفاده شود.

PEGI 7

در این رده بندی بازی ها دارای صدا یا تصویری است که امکان ترساندن کودکان زیر 7 سال را دارد و حد متوسطی از خشونت (ضمنی، بدون جزئیات یا خشونت غیر واقعی) قابل قبول می‌باشد.

PEGI 12

بازی‌هایی که خشونت را طبیعی‌تر و گرافیکی‌تر از رده‌های قبلی در برابر شخصیتی تخیلی یا خشونت غیر واقعی در برابر شخصیتی انسان‌نما نشان می‌دهند در این رده‌بندی قرار می‌گیرند. امکان وجود کنایه‌ها و حالات جنسی نیز وجود دارد. هر گونه الفاظ نادرست در این رده‌بندی در حد متوسط وجود دارد.

PEGI 16

این رده‌بندی زمانی استفاده می‌شود که اندازه و جلوه خشونت به مقداری برسد که بتوان مانند آن را در دنیای واقعی دید یا انجام داد. استفاده از لفظ و زبان بد در این رده می‌تواند جدی‌تر باشد. همچنین که استفاده از تنباکو، الکل و داروها و موارد غیر مجاز دیگر نیز می‌تواند وجود داشته باشد.

PEGI 18 رده بندی بازی های بزرگسالان

رده بزرگسالان زمانی داده می‌شود که اندازه خشونت به مرحله‌ای برسد که تجسمی از خشونت فاحش مانند قتل‌های عمد و انگیزه‌ای، یا خشونت در برابر کاراکتر‌های بی دفاع باشد. زرق و برق استفاده از مواد و داروهای غیرمجاز و شبیه‌سازی موارد غیر مجاز دیگر به طور واضح در این دسته قرار می‌گیرد.

!PEGI راهنمای پدر و مادرها

علاوه بر رده‌بندی شماره‌ای PEGI ،مفهومی به نام «راهنما برای پدر و مادرها» که PEGI برای فروشگاه‌های IARC استفاده می‌کند، نیز وجود دارد. این رده‌بندی‌ها برای برنامه‌هایی به غیراز بازی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این‌ها به عنوان یک علامت خطر است که می‌گوید این برنامه‌ها حاوی طیف گسترده‌ای از محتوای ساخته‌شده یا سرپرستی‌شده به وسیله‌ی کاربران است. به طور خاص این رده‌بندی به برنامه‌هایی مانند فیسبوک، توییتر یا یوتوب داده می‌شوند.

رده بندی بازی ها راهنمای محتوای pegi

راهنمای رده بندی PEGI

Violence

بازی از تجسم و تصاویر خشونت آمیز برخوردار است. بازی‌های رده PEGI 7 فقط می‌تواند غیرواقعی یا بدون جزئیات دقیقی از خشونت باشد. در رده PEGI 12 خشونت می‌تواند در محیطی ساختگی یا در برابر کاراکتر غیر‌انسانی باشد. بازی‌های رده‌های PEGI 16 و 18 می‌تواند با جزئیات بیشتر و واقعی‌تری از خشونت باشد.

Bad Language

بازی از لفظ‌های بد برخوردار است، این راهنما بر روی بازی‌هایی با رده PEGI 12 (ناسزا به مقدار کم)،PEGI 16/18 (توهین‌های جنسیتی یا مقدساتی) می‌تواند قرار گیرد.

Fear

این راهنما به عنوان ‘Fear’ بر روی بازی‌هایی با رده PEGI 7 اگر که از تصویر یا صدایی که امکان ترساندن یا القا حس وحشت را برای کودکان دارد، هم‌چنین عنوان ‘Horror’ برای بازی‌هایی با رده‌های بالاتر که از محتوای متوسط (PEGI 12) یا شدید و پایدار (PEGI 16) سکانس‌های ترسناک یا تصویرهای دلخراش (الزام به داشتن محتوای خشونت آمیز ندارد)، استفاده می‌شود.

Gambling

بازی شامل عنصرهایی است که به تشویق یا آموزش قمار می‌پردازد. این مثال از قمار به بازی‌های شانسی که به طور عادی در کازینوها یا سالن‌های قمار انجام می‌شود، اشاره دارد.

. بعضی از عنوان‌های قدیمی را می‌توان با رده PEGI 12 یا PEGI 16 پیدا کرد. اما PEGI محدوده این دسته را در سال 2020 تغییر داد. بازی‌های جدید با این مدل محتوا فقط در رده PEGI 18 قرار می‌گیرد.

Drugs

در بازی به استفاده از تنباکو، الکل و یا داروها و مواد غیرمجاز اشاره می‌شود. بازی‌هایی با این محتوا همیشه در رده‌های PEGI 16 و PEGI 18 قرار می‌گیرند.

Discrimination

این نوع بازی‌ها خشونت و نفرت در برابر قومیت‌های مختلف، مذهب‌ها، ملیت‌ها و یا دیگر تعصب‌ها را تشویق می‌کند و به تصویر می‌کشد. این نوع محتواها همیشه در رده PEGI 18 (که احتمال نقض قانون‌های کیفری را دارد) قرار می‌گیرند.  

In-Game Purchases

بازی به بازیکن‌ها پیشنهاد می‌دهد با ارز واقعی محصولات مجازی یا خدمات آن را خریداری کنند. خرید محتوای اضافی ( لباس ها، سطح های مختلف جایزه، آیتم‌های سوپرایزی و….)، ارتقای سطح تجاری بازی (حذف تبلیغات)، اشتراک به‌روزرسانی‌ها، سکه‌های مجازی و سایر اشکال ارز درون بازی را شامل می‌شود.

خرید آیتم‌های تصادفی گاهی تمامی پیشنهاد‌های بازی را به خطر می‌اندازد، چون بازیکن قبل از خرید نمی‌داند که چه چیزی را دریافت می‌کند. بازیکن‌ها می‌توانند به طور مستقیم با ارز واقعی یا ارز درون بازی خرید را انجام دهند. بر اساس بازی این آیتم‌ها می‌توانند فقط تزئینی باشند و یا ارزش کاربردی نیز داشته باشند.

هشدارها همیشه در زیر یا کنار برچسب رده سنی و راهنما محتوا قرار می‌گیرد.مهلا شکوهیان
دبیر بخش گیم و هوش مصنوعی


image 
imageimageimage