در نسخه جدید Adobe XD پروتوتایپ‌های متحرک بسازید!

در جریان کنفرانس ادوب مکس از جدیدترین ویژگی های نرم افزار جذاب Adobe XD رونمایی شد.

نسخه جدید Adobe XD
نسخه جدید Adobe XD

نسخه جدید Adobe XD قابلیت اجرا فیلم‌ها و انمیشین‌های طراحی شده در برنامه Lottite را فراهم کرده است. به کمک قابلیت‌های جدید این برنامه پروتوتایپ‌هایی که طراحی می‌شوند بسیار بیش‌تر به محصول نهایی نزدیک هستند. برای دسترسی به ابزارهای جدید، می‌توانید XD Adobe را در برنامه Creative Cloud به روزرسانی کنید.

نسخه جدید Adobe XD

پروتوتایپ‌هایی که با دقت بالا ساخته می‌شوند نتایج شگفت انگیز و متفاوتی را به همراه خواهند داشت. پروتوتایپ‌ها به شما امکان نمایش آنچه که در ذهن دارید را می‌دهند؛ در نتیجه افراد گروه درک بهتری از آن محصول خواهند داشت. طراحی و ساخت پروتوتایپ از اهمیت بالایی برخوردار است و به کمک ابزارها و فیچرهای جدید برنامه Adobe XD در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه خواهید رسید.

این روزها انیمیشن کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد از تبلیغات چشم گیر برای جذب مشتری گرفته تا ویدیوهای تبلیغاتی که در وب سایت‌های مختلف می‌بینیم. با این حال گاها ابزار‌های طراحی این برنامه (UI و UX) پاسخ گوی نیازهای این صنعت نیستند. در مرحله ساخت پروتوتایپ طراحان اغلب به هنگام پرداختن به جزئیات مجبورند برای نشان دادن حرکت از تصاویر مختلف کمک بگیرند. که این اتفاق موجب می‌شود دیگر افراد تیم، تصویر واضحی از محصول نهایی نداشته باشند و در جریان کار قرار نگیرند. در نتیجه این اتفاق، معمولا متحرک سازی تا مرحله تولید به تعویق میفتد.

نسخه جدید برنامه استفاده از فیلم و انیمیشن‌های Lottie را پشتیبانی می‌کند و در مراحل ابتدایی کار نیز می‌توان از متحرک سازی استفاده کرد و پروتوتایپ‌هایی شبیه به وب سایت‌ها و برنامه‌های واقعی طراحی کرد. بیش‌ترین درخواستی که طراحان از شرکت Adobe داشته‌اند فراهم کردن قابلیت استفاده از فیلم و انیمیشن در این برنامه بود.

نحوه اضافه کردن فیلم‌ها و انیمیشن‌های Lottie به پروتوتایپ ها

در نسخه جدید Adobe XD فیلم‌ها و انیمیشن‌های Lottie را می‌توان به هنگام اجرای پیش نمایش پروتوتایپ‌ها و یا به کمک قرار دادن یک لینک از این برنامه درقسمت پروتوتایپ به نمایش درآورد. هم چنین میتوانید از بخش Creative Cloud Libraries فایل‌ها و یا فیلم‌ها را وارد قسمت بوم طراحی (design canvas) کنید و بعد از این کار امکان تغییر هر یک از این فایل‌ها وجود دارد. برای مثال در قسمت تنظیمات می‌توانید زمان پخش و یا تکرار فیلم‌ها و انیمیشن‌ها را به صورت دستی و یا اتوماتیک مشخص کنید. هم چنین امکان بریدن قسمت‌هایی از آنها به منظور تعیین مدت زمان مشخص و یا امکان اضافه کردن تصاویر کوچک نیز وجود دارد.

فایل‌های Lottie موجود در نسخه جدید Adobe XD

امروز، در کنار معرفی نسخه جدید این برنامه مجموعه LottieFiles آن را هم معرفی خواهیم کرد. این بخش شامل بزرگ‌ترین مجموعه انیمیشن‌های Lottie ساخته شده به دست طراحان سراسر دنیا است. با ورود به این قسمت کاربران به صورت رایگان به این مجموعه بزرگ دسترسی خواهند داشت. هم چنین کاربران می‌توانند انیمیشن‌های ساخته شده در برنامه After Effects را نیز در قسمت LottieFiles for Adobe XD plugin مشاهده کنند.

قابلیت‌های جدید این برنامه در کنار دیگر ابزارهای قبلی آن مانند  Auto-Animate, Scroll Groups و Voice Prototyping ساخت پروتوتایپ را بسیار راحت کرده است. هم چنین اگر به دنبال یافتن ایده‌های جدید هستید می‌توانید به کانال یوتوب و توییتر Howard Pinsky سر بزنید.

آپدیت‌های جدید دیگر این برنامه عبارت‌اند از:

اشتراک گذاری در برنامه :Behance از طریق گزینه Share mode . میتوانید مستقیما پروتوتایپ‌های خود را جهت دریافت بازخورد در این برنامه به نمایش به ‌گذارید. مرتب کردن ابزارها: اکنون می‌توانید رنگ‌ها، سبک‌های متن و ابزارهای دیگر را در پنل کتابخانه‌ خود به صورت سازمان دهی شده داشته باشید.
ارتقا بخش انتقال داده: برخی به ‌روزرسانی‌ها نیز در راستای بهبود کیفیت به هنگام انتقال تصاویر از برنامه صورت گرفته‌اند .

منبع