جایزه طراحی جلد

جایزه طراحی جلد پنگوئن ۲۰۲۴؛ برندگان معرفی شدند

انتشارات پنگوئن، نامی معتبر در عرصه نشر جهانی، با ابتکاری کم‌سابقه، به داوری کتاب‌ها براساس طراحی جلد آن‌ها پرداخته‌است. این ناشر به تازگی برندگان جایزه طراحی جلد ۲۰۲۴ خود را معرفی کرده‌است. در این رویداد، از شرکت‌کنندگان خواسته‌شد تا سه عنوان برجسته را با رویکردی تازه مجددا طراحی کنند. «شهر جادوی دزدیده شده» اثر نازنین احمد پاتاک، «دیزی جونز و گروه شش نفره» نوشته تیلور جنکینز رید و «عادت‌های اتمی» اثر جیمز کلیر.

در ادامه نگاهی به این آثار طراحی جلد می‌اندازیم:

بخش رمان بزرگسال

جایزه طراحی جلد

برنده: کادی ریند

طرح اثر کادی ریند برای رمان «دیزی جونز و گروه شش نفره» با الهام از سبک رترو و با ظاهری شیک و امروزی، مقام نخست را از آن خود کرد. تایپوگرافی اثر ریند با اشاره‌ای ظریف به زیبایی‌شناسی راک دهه ۷۰، حس نوستالژی را با ذوق معاصر درآمیخته‌است.

به گفته این هنرمند: «عشق پدرم به موسیقی راک کالیفرنیایی دهه ۷۰، همواره موسیقی متن سفرهای جاده‌ای دوران کودکی‌ام بود. این علاقه بر شیفتگی من نسبت به آن دوره و دنیای خلاقانه آثار هنری آلبوم‌ها و پوسترهای کنسرت تأثیر گذاشت. این الهام‌بخش‌ها در کنار علاقه‌ام به تایپوگرافی و طراحی وینتیج، بستر خلق این اثر را فراهم آوردند. جادوی کتاب تیلور جنکینز رید در این است که همان حس الکتریکی را در من برانگیخت که هنگام کشف تأثیرات موسیقیایی‌ام در آن دوران تجربه کردم.»

بخش کودک

جایزه طراحی جلد

برنده: شارلوت جنینگز

شارلوت جنینگز با طراحی مجدد جذاب کتاب «شهر جادوی دزدیده‌شده»، موفق به کسب جایزه طراحی جلد این بخش شد. جنینگز با برقراری تعادل هنرمندانه میان رنگ، جادو، رازها و تاریخ استعماری، بافتی بصری خلق کرده که با مخاطبان جوان ارتباط برقرار می‌کند.

پاتاک در توضیح این اثر می‌گوید: «من بر استفاده از رنگ و زبان بصری برای انتقال جوهره‌ی سفر شخصیت اصلی، چمپا، از ابتدا تا انتها تمرکز کردم. ترکیب مارپیچی طراحی‌شده، چشم خواننده را در امتداد جلد هدایت می‌کند. رنگ‌های نارنجی، به‌کاررفته برای به‌تصویرکشیدن گرما و آشنایی هند و ارتباط آن با جادوی آتشین چمپا هستند. کل این فضا توسط رنگ آبی مکمل دریا و نخل خرما احاطه شده‌است که مستقیما به شهر لندن با رنگ سرد و مرموز اشاره‌می‌کند. در مرکز همه این‌ها چمپا قرار دارد که در این ماجراجویی پررمزوراز و جادویی گرفتار شده‌است.»

بخش غیرداستانی بزرگسال

جایزه طراحی جلد

برنده: جورج گریفیتس

جورج گریفیتس با جلد دست‌ساز و اندیشه‌برانگیز خود برای کتاب «عادت‌های اتمی»، موفق به کسب جایزه طراحی جلد بخش غیرداستانی بزرگسال شد. این اثر هنری با تکنیک کلاژ، مفهوم روی هم چیده‌شدن عادت‌های کوچک اما حیاتی را به تصویر می‌کشد.

گریفیتس خاطرنشان می‌کند: «عادت‌های اتمی بر مجموعه‌ای از تصمیمات و رفتارهای کوچک تمرکز می‌کند که با هم ترکیب می‌شوند تا زندگی بهتری را رقم بزنند. مفهوم اثر من براساس این ترکیب عادت‌های کوچک و متفاوت استوار است، که با هم ساخته و روی هم قرار می‌گیرند تا تأثیری بیشتر از آنچه به تنهایی می‌داشتند داشته باشند. من طرح خود را با تکه‌های کوچک مقوا، کاغذ و سایر مواد فیزیکی، برای ایجاد کلمات «عادت‌های اتمی» خلق کردم، درست همان‌طور که عادت‌های کوچک در کنار هم قرار می‌گیرند تا زندگی شما را متحول کنند.»


image 
imageimageimage