جشنواره هنرهای تجسمی فجر
جشنواره هنرهای تجسمی فجر

پوستر چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر رونمایی شد

ستاد خبری جشنواره هنرهای تجسمی فجر امروز از پوستر چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر رونمایی کرد. به گزارش روزرنگ، در پی این رونمایی مسعود نجابتی از اعضای شورای جشنواره و هم چنین طراح پوستر جشنواره گفت: «این پوستر در دسته‌بندی پوسترهای تایپوگرافی قرار می‌گیرد و نوشتار علاوه بر رسالتی که بر عهده دارد با تبدیل شدن به یک فرم متناسب با محتوا در ترکیب‌بندی پوستر به عنوان یک اثر تجسمی مستقل و باهویت، سعی بر برقراری ارتباط لازم و ماندگاری در ذهن مخاطب را دارد.»

پوستر چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر رونمایی شد

نجابتی درباره طراحی این پوستر به وسیله‌ی حروف افزود: «اصولاً در این موارد که حروف در قامتی مستقل و متفاوت در صفحه ظاهر می‌شود، بیان تصویری آن تقویت و ویژگی و امتیاز دیگری برای نوشته محسوب می‌شود. به عبارتی اثر تایپوگرافی هم خوانده و هم دیده می‌شود؛ به اعتبار استفاده از نمادهای الفبایی، حداقل برای مخاطبان خاص خواناست و بر حسب برخورداری از ریخت و فرمی خاص، یک تصویر است. همچنین این قیافه خاص به نوشته تشخص می‌دهد و این تشخص منطبق بر منطقی‌ست که از ماهیت هنرهای تجسمی اخذ شده و برای مخاطب معنا پیدا می‌کند و یک رابطه‌ی ارگانیک با محتوا ایجاد می‌شود.»

استفاده از نقاط اتصال میان تمامی هنرهای تجسمی در طراحی پوستر جشنواره

طراح پوستر چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ادامه گفت: «بسیاری اوقات به دلیل گستردگی و یا پیچیدگی موضوع، اتخاذ این شیوه بهترین گزینه برای نیل به مقصود است. آنگاه که قرار است قلمرو وسیع و گوناگونی هنرهای تجسمی را در یک کادر محدود نمایش داد، توسل به مبانی هنرهای تجسمی و استفاده از فرم‌های آشنای خط، نقطه و سطح و اشکال هندسی چون مریع و دایره و مثلث و رنگ‌های اصلی و بافت که در همه هنرهای تجسمی به نوعی حضور دارند و فصل مشترک همه رشته‌ها هستند، آن هم در قالب کلمه فجر که اسم و هویت این جشنواره است، می تواند تا حد زیادی توقعاتی را که از یک پوستر می‌رود برطرف نماید.»

نجابتی که در سالهای گذشته نیز طراحی پوستر جشنواره هنرهای تجسمی فجر را بر عهده داشته، افزود: «هر چند این اتفاق را قبل‌تر هم در طراحی پوستر فجر تجربه کرده ام ولی سعی کردم در تکمیل کار قبلی نسخه دیگری از ظرفیت و قابلیت‌های خط فارسی را در قالب فرم‌های هندسی بررسی و نمایش دهم و تا حدود زیادی به سادگی و اختصار در طراحی کلمه با استفاده از حداقل عناصر بصری برسم.»

گفتنی است که چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در حال حاضر در مرحله دریافت حضوری آثار در موسسه فرهنگی و هنری صباست. چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر روز در جمعه 15 بهمن‌ماه در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا (فرهنگستان هنر) افتتاح می‌شود.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.