The Room VR
The Room VR

بازی “The Room “VR؛ با واقعیت مجازی شما را شگفت‌زده خواهد کرد

بدون شک محبوب­ترین بازی اسرارآمیز در تمام دوران ها چهارگانه بازی The Room بوده است. این بازی به سبک اتاق فرار ساخته شده است و با پازل‌های سه‌بعدی به‌هم پیوسته پر شده‌است. پازل‌هایی که به همان مقدار که تماشای آنها سرگرم کننده است حل‌کردن آنها نیز سرگرم کننده است.

نام عضو جدید این بازی The Room VR: A Dark Matter است. این اولین سری واقعیت مجازی VR این بازی است. بازی کردن با آن، این احساس را ایجاد می­‌کند که از مرز صفحه نمایش رد می­‌شوید و این پازل باکس‌هایی را که به صورت استادانه ساخته شده را با دستان خود حل می­‌کنید. The Room همیشه داستان و سناریوهایی عالی برای تبدیل شدن به بازی‌های VR را داشت. شرکت سازنده آن Fireproof Games با این قسمت تازه، این خواسته را برآورده کرده است.

سری بازی های The Room از استدیو Fireproof Games
سری بازی های The Room از استدیو Fireproof Games

اما چیزی که پس از دوسال این بازی را جذاب می‌کند نسخه VR سری محبوب آن نیست. چرا که چندی بیش بود که نسخه بازنگری شده (Remastered) این بازی زیبا برای کنسول PlayStationVR 2 با گرافیک و وضوحی بالا منتشر شد. گفتنیست که از میان بازی‌های منتشر شده برای کنسول‌های VR در چند سال اخیر The Room VR از کیفیت بسیار بالا، طراحی و هویت بصری عالی برخوردار است.

جزئیات نسخه جدید بازی

چیزی که تعجب‌برانگیز است تغییر شکل مستقیم این بازی از موبایل به VR است. به طور مشخص این نسخه هنوز به شکل اول شخص است و پازل باکس‌ها در اتاق‌های مختلف هر مرحله پراکنده شده‌اند. شما می‌­توانید بین این اتاق‌ها آزادانه جابه‌جا (teleport) شده و در اطراف آن جست‌وجو کنید.

در حالی که خاصیت جابه‌جا شدن با بقیه مجموعه سازگار است. این کار از ماندن شما فقط در یک مرحله و اتاق جلوگیری می‌کند. بقیه بازی بیشتر درباره این است که چگونه پازل‌ها را در تمام جهت‌ها بررسی کنید، شما می توانید اشیاء مختلف را برداشته و بررسی کنید و سر در بیاورید که چگونه باید آنها را به هم ارتباط دهید.

جلوه ای از برخی از اتاق ها در بازی Th Room VR
جلوه ای از برخی از اتاق ها در بازی Th Room VR

بازی های The Room بسیار عالی عمل می‌­کنند، چرا که حلقه اصلی آن به طور غیرمستقیم پر از حادثه و ماجراست. هر شی موجود در فهرست موجودی (inventory) شما می­‌تواند مانند یک کلید، که قفل پنهان شده‌ای را در جای دیگری از مرحله باز می­‌کند (بعضی مواقع حتی چند مرحله)، عمل کند. زمانی که شما قفلی را باز می­‌کنید، کلید دیگری نمایان می­‌شود. بعضی مواقع این عملکرد بسیار سریع می‌­شود و زمانی که جعبه ای را باز می‌کنید، متوجه می­‌شوید که کلید برای کجاست؟ انگار به طور همزمان سه پازل یا بیشتر را یکجا حل کرده‌اید.

طراحی خوب معماهای بازی

هر وقت که جعبه‌ای باز می­‌شود، اضطراب و استرسی که مدت رسیدن به پاسخ همراهتان بوده، سریع تمام می‌شود. این بازی پر از چیزهایی است که ذهن شما را درگیر می­‌کند. حل کردن سوالات و معماها احساس باهوش بودن به شما می‌دهد. جدا از این هیجانی خاص در کشف و شناسایی معماها وجود دارد.

در بعضی از مواقع شما جعبه‌ای را باز نمی­‌کنید بلکه دری را باز کرده‌اید. آن در شما را به جای شگفت‌­انگیز دیگری در مرحله‌ای دیگر می‌برد که به هیچ وجه انتظار آن را نداشتید. این اتاق جدید با پازل‌های تازه و اشیایی که منتظر بررسی شدن هستند، پرشده‌است.

نمونه از پازل ها و معما ها در بازی The Room VR
نمونه از پازل ها و معما ها در بازی The Room VR

این تجربه‌ای است که از تمامی بازی های سری The Room کسب می‌کنید، اما The Room VR این تفاوت را دارد که شما را در محیطی فیزیکی به طوری که هیچ بازی دیگری قادر به آن نیست ،قرار می‌­دهد. این بازی فقط درباره‌ی حرکت کردن در اطراف یا چرخاندن و بازرسی کردن شیء در دستان نیست، بلکه درباره ارتباط گرفتن با آن در هر لحظه‌است. هیچ چیز از دنیای واقعی نمی تواند باعث پرت شدن حواس شما ­‌شود. در آنجا فقط شما هستید و معماها.

طراحی خوب واقعیت مجازی

The Room VR از طراحی VR بسیار عالی برخوردار است. اگر شما با یکی از اعضای تیم طراحی هم کلام نشوید، متوجه بسیاری از نکات و چیزهایی که در این بازی قرار دارد، نمی‌­شوید. به خاطر دسترسی پذیری بازی شما می‌توانید این بازی را به صورت نشسته یا ایستاده تجربه کنید. امکان ندارد که یک شی را که برای برداشتن آن از روی زمین خم شده‌اید، از دست شما بیافتد یا اینکه قل بخورد و از شما دور شود. هم چنین هیچ معمایی وجود ندارد که باعث شود شما خم شوید و یا روی انگشتان پایتان بایستید.

نمونه از طراحی جلوه های ویژه و فضاسازی در بازی The Room VR
نمونه از طراحی جلوه های ویژه و فضاسازی در بازی The Room VR

جدا از طراحی ماهرانه و شاهکار و نیز استفاده هوشمندانه از مقیاس‌ها در بازی، محبوب‌ترین جنبه The Room VR  ارتباط درست افراد با محیط آن است. در این بازی تغییر لحن بازی از شکل اسرارآمیز به مخوف ،به سرعت اتفاق می‌افتد. این کار از طریق طراحی هر یک از محیط‌ها اتفاق می‌­افتد. مثلا زمانی که شما برای حل یک پازل محیط را تغییر می‌­دهید، بقیه جزئیات به خوبی با شما هماهنگ می‌شود.

فایرپروف گیم، Fireproof Games و کمپانی ولو سافتور Valve Software کمپانی‌ها معروف بازی‌های VR هستند. این دو کمپانی به خوبی مفهوم بازی VR را در رده بالاتری نسبت به دیگر کمپانی‌ها درک کرده‌اند. با بازی The Room VR یک تجربه جذاب در شکل VR بدست می آورید. زمانی که ژانرهای آشنا مانند بازی The Room و Half-Life: Alyx به شکل VR تبدیل می‌شوند، بسیار لذت‌بخش تر از بازی های طراحی شده بر پایه VR در می‌آیند.

نمونه از طراحی ارتباط با اشیا در بازی The Room VR
نمونه از طراحی ارتباط با اشیا در بازی The Room VR

اگر به بازی علاقه مندید، پیشنهاد می کنیم مقاله «کمپانی‌های برتر بازی‌سازی دنیا» را در روزرنگ بخوانید.

منبع: ++مهلا شکوهیان
دبیر بخش گیم و هوش مصنوعی


image 
imageimageimage