بازی Chronicles of 2 Heroes
بازی Chronicles of 2 Heroes

بررسی بازی رترو پلتفرمر Chronicles of 2 Heroes

اگر تجربه بازی در سال های 1359 تا 1369مخصوصا با دستگاه هایی مانند NES،SNES یا حتی Sega Gnesis را داشته باشید، با بازی‌های رترو آشنایید. بازی‌هایی از قبیل Pacman ،Tetris ،Super Mario kart و Castlevania که با گرافیک پیکسلی و موسیقی‌های PSG خود لذت ماجراجویی و مبارزه را دو چندان می‌کردند. در مقاله امروز روزرنگ باهم بازی Chronicles of 2 Heroes را که به تازگی منتشرشده، بررسی می‌کنیم. این بازی در این عصر مدرن، حس شیرین نوستالژی دوران بچگی و یاد و خاطره نیاکانش را برای ما زنده کرده است.

Chronicles of 2 Heroes

یک بازی 16 بیتی مبارزه‌ای چند پلتفرمی است. این بازی از شاهکارهایی مانند The Messenger and Ninja Gaiden که مخصوص پلتفرم NES ساخته شده بود، برگرفته شده است. این ماجراجویی بزرگمترویدوانیا1 است و ساختار فرد گرا ( می‌توان بی‌درنگ بین دو شخصیت اصلی جا به جا شد!) دارد.

آیامه/ Ayame و کنسی/ Kensei مهارت های رزمی منحصر به بفرد و تعجب برانگیزی دارند که برای نجات دادن طایفه ای ژاپنی از دست خشم آماتراسو/ Amaterasu2، باید به مرحله استادی برسند.
تمامی بخش‌ها با استفاده از پیکسل آرت برجسته و موسیقی چیپ تون خاطره انگیز شده اند.

Metroidvania -1 : بازی هایی که فقط دارای یک نقشه واحد هستند و مکان های مختلف مانند اتاق هایی بروی آن نمایش داده می شود.
2- Amaterasu : الهه خورشید در افسانه های کهن ژاپنی.

ویژگی‌های بازی 2 Chronicles of Heroes

ویژگی‌های بازی Chronicles of 2 Heroes به صورت خلاصه عبارتند از:

 1. جابه‌جا شدن بی‌درنگ بین شخصیت‌های اصلی بازی، کنسی و آیامه، که هرکدام توانایی‌های منحصر به فرد خود را دارند.
 2. غلبه بر چالش‌های پلتفرمرهای قدیمی و ارائه تجربه‌ای لذت بخش و مدرن.
 3. سیستم مبارزه‌ای فشرده که با کاراکتری که کنترل می‌شود، مطرح است، با دوئل‌های نفس‌گیری و استفاده از توانایی‌های ویژه شخصیت‌ها.
 4. کشف و ارتقا سطح توانایی‌های شخصیت‌ها در طول سفر، از جمله توانایی‌های خاص مانند خورد کردن زمین، بی‌حس کردن دشمنان و پرش دوگانه.
 5. قابلیت یادگیری تعداد زیادی از حقه‌ها توسط شخصیت‌های آیامه و کنسی.

بازی Chronicles of 2 Heroes تلاش می‌کند تا با ترکیب ویژگی‌های مختلف و جذاب، تجربه‌ای متنوع و هیجان‌انگیز را برای بازیکنان به ارمغان بیاورد.

روایت بازی Chronicles of 2 Heroes

خشم اماتراسو ژاپن قدیم را به دورانی پر از جنگ، قحطی و شیوع بیماری کشاند. شاگرد او، امپراتریس هیمیکو/ Himiko بر ژاپن با مشتی آهنین و ترس افکنی به‌وسیله لشکر قدرمند خود حکومت می‌کند. تمامی چشم امیدها بر خواهر و برادر سامورایی کنسی و کونوچی آیامه دوخته شده است. دو نفری که می جنگند تا صلح و آرامش را بر سرزمین برگردانند. این دو قهرمان به لطف تواناییشان و افرادی که در سفر می بینند، وارد پایتخت سلطنتی اوساکا می شوند تا سه گنج مقدس ، منبع قدرت امپراتریس را بدزدند.

شخصیت‌های بازی

آپلود عکس

 • آیامه/ کونوچی: در هنرهای نینجایی تعلیم داده شده است و استراتژی را به مبارزه نزدیک ترجیح می دهد. هیچکس حریف پرتاپ اسلحه‌های او نیست.
 • میکوتو/ سنسی: استاد آیامه و کنسی. با ارائه ابزارهای ارزشمندی شاگردهایش را در این سفر همراهی می‌کند.
 • کنسی/ سامورایی: کنسی در استفاده از کاتانا حرفه‌ای است. با انتخاب دفاع بهتر به‌وسیله زره خود، تصمیم گرفت تا تحرک خود را فدا کند.
 • چیومه/ فرمانده شینوبی‌های سلطنتی: او خدمتکاری وفادار به هیمیکو است. او بر تله‌ها و حیله‌های خود برای دفع دشمنان تکیه می‌کند.
 • هیمیکو/ امپراتریس: او حاکم بر حق اوساکا است. او سعی بر این دارد تا سه کنج مقدس را که مرجع قدرت اوست در اختیار نگه دارد.
 • نوبوماسا/ ژنرال ارتش سلطنتی: این سامورایی بر نیمه تاریک خود تسلیم شده‌است. بی‌رحمی و اراده او تا زمانی که تمامی افراد بر علیه هیمیکو بر می‌خیزند، نابود نمی شود.

آپلود عکس

دشمنان در بازی

آیا یک پلتفرم اکشن بدون دشمن قابل تصور است؟ غیر ممکن است! بازی Chronicles of 2 Heroes از دشمنان مختلف پر شده است. مبارزه‌ای علیه رونین،یوکای،و تعداد زیاد دیگری که برگرفته شده از افسانه‌های ژاپنی که هر کدام طرح‌ها و الگوهای متمایز خود را دارند.

آپلود عکس

باس فایت در بازی Chronicles of 2 Heroes

درست مانند دشمنان، هر پلتفرمر اکشن عالی‌ای نیازمند به باس‌های دلهره‌آور است. به همین علت تمامی باس فایت‌ها به صورتی ساخته شده تا هیجان‌آور، چالش برانگیز و از لحاظ روحیه‌ای قوی باشد. هر باس استایل، مبارزه‌ی منحصر بفردی را برجسته می‌سازد. پس بهتر است برای هر چیزی آمادگی داشت.

آپلود عکس

هنر گرافیک در بازی

بازی‌های رترو بیشتر در خاطره‌ها زیبا هستند تا بر روی صفحه نمایش. در این بازی هیچ تلاشی برای تقلید از زیبایی 16 بیتی نشده است. اما گرافیک تقویت‌شده‌ای دارد که همه آن را دوست دارند. با الگو گرفتن از SNES و دوران Genesis ، ترکیبی از روحیه‌های 16 بیتی با ویژگی‌های مدرن با دقت طراحی شده است. پس پردازش، انیمیشن‌های سیال و رعدها ساخته شده تا یک تجربه بصری مدرن و نوستالژیک بسازد.

آپلود عکس

قابل ذکر است که این پروژه به صورت کامل با حمایت‌های مردمی جمع شده و از طریق سایت Kickstarter ساخته شده است. این بازی تا الان  توانسته 33.5 هزار پوند از هدف 55 هزار پوندی برای ساخت کامل که شامل بسته‌های الحاقی و چندین زبان مختلف می شود را جمع آوری کند.

این بازی در تاریخ 26 می 2023 برای تمامی پلتفرم‌ها منتشر شده است.

منبعمهلا شکوهیان
دبیر بخش گیم و هوش مصنوعی


image 
imageimageimage