هوش مصنوعی و نگرانی کارمندان ادوبی
هوش مصنوعی و نگرانی کارمندان ادوبی

گسترش هوش مصنوعی فایرفلای و نگرانی کارمندان ادوبی

با گسترش هوش مصنوعی و انواع امکانات آن، نگرانی انسانها در مورد استفاده از این هوش پیشرفته به جای انسان و در خطر افتادن جایگاهشان رو به افزایش است. قطعا هنرمندان، نویسندگان، طراحان و خیلی از مشاغل دیگر تحت تاثیر این فناوری قرار خواهند گرفت. اما نظرات مختلفی در مورد تاثیر آن وجود دارد.

هوش مصنوعی این روزها باعث نگرانی کارکنان ادوبی شده‌است. شرکت‌های بزرگ مانند ادوبی روز به روز بیشتر در زمینه هوش مصنوعی و استفاده آن در نرم افزارهایشان پیشروی می‌کنند. این پیشرفت‌ها، خیلی اوقات باعث کمترشدن مراحل دستی کارها و دخالت کاربران در روند طراحی می‌شود.

اغلب پروژه‌های کاربا نرم افزارهای مختلف در شرکت‌های بزرگ، برعهده هنرمندان حرفه‌ای است. مسئله‌ای که این روزها باعث نگرانی کارکنان ادوبی شده است، این است که این شرکت با ارتقا هرچه بیش‌تر هوش مصنوعی و کمرنگ‌کردن مراحل دستی در کار با نرم افزارها، در حال از بین بردن ارزش و جایگاه ویژه هنرمندان است.

دستورات متنی ساده، جایگزین مهارت هنرمندان

ادوبی با اضافه کردن فایرفلای Firefly، به ایلستریتور و فتوشاپ، امکان ایجاد تغییر در تصاویر را به کمک دستورات ساده متنی به کاربران داده است. همین ارتقای نرم افزار با کمک هوش مصنوعی باعث سودآوری بالای این شرکت شده‌است.

مسئله نگران کننده‌ی کارمندان ادوبی، این است که باگسترش امکانات هوش مصنوعی، طراحان گرافیک تیم‌های مختلف، محدودشده و کاربران اصلی ادوبی دچار مشکل شوند. آنها روندگسترش هوش مصنوعی در هنر را افسرده کننده می‌دانند. هوش مصنوعی باعث شده برخی از آنها دچار بحران‌های ذهنی شوند.

یکی از طراحان قبلی این شرکت بیان کرده‌است که اکنون این ترس به واقعیت نیز تبدیل شده‌است. او معتقداست قابلیت های Firefly در فتوشاپ، در عمل نیز باعث کوچکترشدن دایره کارکنان بخش طراحی شرکت‌ها شده است.

با این حال، همه طراحان چنین نظری ندارند و بعضی معتقد هستند که هوش مصنوعی با سرعت بخشیدن و بهبود گردش کار آن‌ها، مسیر کاری‌شان را راحت‌تر کرده است.

اما سوالی که ذهن کارمندان را مشغول کرده است، این است که اگر اعضا قدیمی کاربران ادوبی دیگر مانندقبل وظایف خود را نداشته باشند، چه کسی محصولات و خدمات آن‌ها را خریداری می‌کند؟ هرچه افراد کمتری حق اشتراک در Creative Cloud را داشته باشند، درآمدهای ادوبی کاهش پیدا می‌کند.

همچنین، کارمندان ادوبی می‌دانند که اگر فروش ادوبی در نتیجه عدم نیاز به مشاغل طراحی، کاهش یابد، ممکن است این شرکت شروع به اخراج نیروی کار خود کند تا بتواند هزینه‌ها را کاهش دهد.

افزایش سرعت عمل طراحان با هوش مصنوعی

Scot Belsky مدیر ارشد تولید ادوبی، نظر دیگری دارد. او می‌گوید: «هوش مصنوعی دنیای جدیدی را به روی هنرمندان باز می‌کند که می‌توانند از قابلیت‌های آن استفاده کنند. ما این موضوع را در تحقیقات اولیه می‌بینیم، اینکه چگونه هنرمندان خلاق از ابزارهای جدید استفاده می‌کنند. آن‌ها محتوای بیشتر و بهتری را در زمان کمتری تولید می‌کنند.»

Belsky با در نظر نگرفتن پیش‌بینی‌های کارمندان در مورد کاهش نیاز به نیروی انسانی می‌گوید: «شرکت‌هایی که خواهان پیشرفت و رشد هستند در ازای داشتن افراد بیش‌تر مهارت‌های بیشتری نیز به‌دست می‌آورند. برای تولید محصولات و محتوای بیش‌تر و دستاوردهای بالاتر به نیروی انسانی نیاز است. این نیاز پیش‌فرض کار انسان است.»

همچنین در طول زمان می‌بینیم که با کارآمدترشدن مهندسان در دهه های اخیر، همیشه تقاضا نیز درحال افزایش بوده است. پس شاید این نگرانی زیاد قابل اتکا نباشد. گذرزمان همه چیز را مشخص می‌کند. نظرشما در مورد گسترش هوش مصنوعی و تاثیر آن بر کسب و کار هنرمندان چیست؟

منبع: +


image 
imageimageimage