هویت بصری چیست؟ بررسی جایگاه و چگونگی ایجاد هویت بصری در برندها

تعریف هویت بصری و بررسی نقش آن در جایگاه برند و ذهن مخاطب

هر فرد دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های خاص بوده که باعث می‌شود دیگران آنها را به یاد بیاورند. این ویژگی‌ها از نام شروع شده و تا جنبه‌های شخصیتی افراد پیش می‌رود. داشتن هویت مشخص نه تنها برای انسان‌های جامعه، بلکه برای برندها و شرکت‌ها نیز مهم است. پس با این همه، چگونه می‌توان بدون داشتن تصویر مشخص در بین مردم شناخته شد؟ چیزی که باعث تداوم و موفقیت شرکت‌ها و برندها می‌شود داشتن یک ‌سری اصول و ویژگی است که تحت عنوان هویت بصری معرفی می‌شود. هویت بصری خوب باید به‌ عنوان نوعی اولویت در استراتژی تجاری در نظر گرفته شده و به‌خوبی توسعه داده شود. تنها در این‌صورت است که روند جذب مشتریان شگفت انگیز و آسان می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید چگونه این کار را در عمل انجام دهید، به خواندن ادامه دهید.

هویت بصری برند چیست؟

هویت بصری برند مجموعه‌ای از ویژگی‌ها است که ظاهر و هویت یک نام تجاری را مشخص می‌کند. این موارد شامل عناصر زیر است:

 • لوگو
 • رنگ
 • تایپوگرافی
 • عکاسی

هویت بصری محصولات یا خدمات یک شرکت را بین رقبا منحصر به فرد و قابل تشخیص می‌کند و این اولین تعامل کسب و کار با مصرف کننده (مشتری) است. بنابراین مهم است که اولین تأثیر، مثبت و ماندگار باشد.

بیشتر بخوانید: تفاوت لوگو، برند و هویت بصری چیست؟

تفاوت بین هویت بصری و نام تجاری چیست؟

نام تجاری و هویت بصری برند، گاها به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. اما بهتر است بدانید که این دو مفهوم دقیقاً مترادف نیستند:

هویت بصری مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها است که برای استفاده عناصر بصری از جمله لوگو، رنگ‌ها، تصاویر، فونت‌ها و موارد دیگر، یک بستر سازگار و هماهنگ ایجاد می‌کند.

اما برندسازی نوعی استراتژی است که به فرایند ایجاد یک نام تجاری، از تعریف ارزش‌ها و کهن الگوهای آن، تا توسعه استراتژی، صدای برند و ارتباطات‌، هویت بصری و موارد دیگر اشاره دارد.

چرا ایجاد هویت بصری برای شرکت‌ها اهمیت دارد؟

هویت نام تجاری و جلوه‌های بصری برند همسو و درهم تنیده می‌باشند. برندسازی بدون هویت بصری کامل نمی‌شود و هویت بصری باید از دستورالعمل‌ها و علائم تجاری پیروی کند تا ثبات و اعتبار کسب کرده و کار تقویت شود. در ادامه دلایلی که چرا برند شما به هویت بصری نیاز دارد را بررسی می‌کنیم.

آگاهی بخشی و شناخت برند

هویت بصری تصویر شما و جلوه‌های بصری جزو اولین عناصری است که مردم در مورد تجارت و کسب و کار شما مشاهده می‌کنند.

داشتن یک هویت استاندارد برای ایجاد یک نام تجاری قوی مهم می‌باشد. در واقع هویت بصری عنصر اصلی برای آگاهی بخشی و شناخته شدن برند است. عموم مردم نمی‌توانند شعارها یا ویژگی‌های کلامی یک برند را به خوبی به‌خاطر بیاورند و معمولا اولین چیزی که به ذهن آن‌ها می‌رسد لوگو‌ها یا طراحی متمایز محصولات می‌باشد.

به رسمیت شناختن نام تجاری به کاربران اجازه می دهد لوگو، نام و سایر عناصر بصری برند شما را تشخیص داده و بر اساس آن نام تجاری شما را توصیف کنند. این موضوع باعث می‌شود تعاملی موفقیت آمیز با مشتریان داشته باشید و شانس فروش خود را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: نقش هویت بصری در برندینگ

هویت بصری و جذب مخاطب

داشتن هویت مشخص باعث می‌شود که مخاطبان، ارتباطی معنادار و مستمر با تجارتتان داشته باشند. در واقع هویت بصری و جلوه‌های ظاهری، شخصیت شرکت شما را نشان داده و باعث می‌شود کسب و کارها ابعادی انسانی داشته باشند و به نوعی با احساسات و نظرات مخاطبان مرتبط شوند.

سفارش هویت بصری

انتقال حسی متفاوت

برای انتخاب نام برند و هویت بصری نباید به خواسته‌ی خودتان فکر کنید. بهتر است در نظر بگیرید که مشتری چه می‌خواهد و به چه فکر می‌کند تا بتوانید با استفاده از المان‌های بصری و نشانه‌ها حس خوبی را به مشتری منتقل کنید. در مجموع با داشتن هویت بصری مناسب می‌توانید:

 • اهداف و خواسته‌های خود را به مخاطب نشان دهید.
 • احساسی که می خواهید را به مشتریان هنگام استفاده از محصولات، منتقل کنید.
 • مشتریان را متقاعد کنید که محصولات شما می‌توانند مشکلات آن‌ها را حل کنند.

ایجاد حس تداوم و سازگاری

داشتن یک نام تجاری که به طور پیوسته در تمام رسانه‌های مرتبط با شرکت شما مورد استفاده قرار گیرد، به‌طور چشمگیری موفقیت شما را افزایش دهد. درواقع مشتریان با المان‌های مورد استفاده شما نوعی ارتباط عاطفی برقرار می‌کنند. خیلی مهم است که با گذشت زمان و رشد برند همچنان مشتریان اولیه خود را حفظ کنید و آن‌ها نیز شما را به خاطر داشته باشند زیرا مشتریان نسبت به تغییرات بنیادی واکنش نشان نمی‌دهند و شما باید این را در نظر داشته باشید.

داشتن هویت بصری منسجم به نوعی یک تبلیغ رایگان محسوب می‌شود. به بیان دیگر جلوه‌های بصری برند باید تداوم داشته و با سلیقه مشتری سازگار باشد.

هویت بصری و تمایز برند شما با رقبا

داشتن استانداردهای بصری منحصر به فرد برای برندی که می‌خواهد هویت بصری ثابتی داشته باشد و خود را از رقبا جدا کند، اهمیت دارد. هویت بصری متمایز برای برند جذابیت ایجاد کرده و آن را به یاد ماندنی می‌کند. شما می‌توانید صرف نظر از نوع کسب و کار یا اهدافتان، به المان‌هایی خاص و برجسته دست یابید.

کارهایی که قبل از ساخت هویت بصری باید انجام دهید

به منظور ایجاد یک هویت بصری قوی، ابتدا باید چندین جنبه از تجارت خود را تعریف کنید تا روند کار و نتیجه نهایی مطلوبی داشته باشد.

1. مخاطبان خود را بشناسید

هویت بصری یک برند با مخاطبان صحبت می‌کند. دانستن این‌که مخاطبان شما چه کسانی هستند، چه خواسته‌هایی دارند و شخصیت آن‌ها چگونه است به شما در ایجاد یک هویت بصری قوی کمک می‌کند.

با کمی تحقیق و بررسی می‌توانید متوجه شوید که چه عواملی باعث جذب مخاطب می‌شود و آن‌ها تحت چه شرایطی شما را دنبال می‌کنند. علاوه‌ بر این بررسی انتخاب‌های رقبا و واکنش مخاطبان آن‌ها نیز می‌تواند به شما کمک کند تا هویت بصری موفق‌تری برای خود بسازید.

برای این‌که برندی موفق و شناخته شده داشته باشید نیاز است که جامعه هدف خود را مشخص نمایید و باتوجه به آن هویت بصری خود را بسازید. به این منظور پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • سن
 • جنسیت
 • درآمد و سطح تحصیلات
 • شغل
 • سبک زندگی
 • منافع مالی و اقتصادی

2.هدف برند خود را مشخص کنید

به این فکر کنید که چرا چنین برندی را ایجاد کردید. هدف شما چیست و قصد دارید چه نیازهایی را برآورده کنید. اهداف بلند مدت برای برند خود مشخص کنید تا بینش ارزشمندی در مورد هویت بصری برند شما را ارائه دهد.

هنگام تأمل در این مورد، سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چرا چنین خدمات را ارائه می‌دهید؟
 • اهداف کوتاه مدت و بلند مدت برند شما چیست؟
 • نام تجاری شما و خدمات آن چگونه به مصرف کنندگان کمک می‌کند؟
 • برند شما به چه رسالت، بیانیه و چشم اندازی پایبند است؟
 • کدام عناصر بصری، مانند رنگ، تصویر و تایپوگرافی، هدف شما را منعکس می­کند؟

به­‌عنوان مثال، برخی از فونت‌ها ویژگی‌های خاصی راجع‌ به شخصیت و هویت برند را برجسته می‌کنند: فونت‌های جسورانه و بدون serif احساس مدرن بودن را ایجاد می‌کنند و برای شرکت‌های فناوری اطلاعات مناسب هستند. در حالی که فونت‌های دست نویس عجیب و غریب، نشان دهنده وجهه شخصی‌تر کسب و کار است.

3. احساس مخاطب را با داستان سرایی برانگیزید

بیان داستان برند و چگونگی شکل گیری آن یک ابزار قدرتمند است که به شما کمک کند با مشتریان خود رابطه احساسی برقرار کرده و یک استاندارد برای تصاویر خود تعیین نمایید. در واقع این موضوع به شما کمک می‌کند با مصرف کنندگان هدف به گونه‌ای ارتباط برقرار کنید که برای آن‌ها معنی دار و برای شما مفید باشد.

داستان برند بیان کننده ارزش‌ها‌، تاریخچه و توسعه کسب و کار شماست و شما با بیان تجربه‌های خود به مخاطب کمک می‌کنید راحت‌تر و سریع‌تر با شما ارتباط برقرار نماید. برای گفتن داستان برندتان طوری‌که پایه‌ای برای هویت بصری برند شما باشد، سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • داستان برند شما چیست و چگونه می‌توانید با مشتریان ارتباط برقرار کنید؟
 • مشتریان پس از تعامل با نام تجاری شما و خواندن داستان آن چه احساسی باید داشته باشند؟
 • چگونه می‌توانید داستان برند خود و پاسخ احساسی مشتریان به آن را در هویت بصری خود اعمال کنید؟

پاسخ دادن به هر سه سوال (به ویژه سوال آخر) باید به سمتی برود که دوست دارید هویت بصری شما در آن مسیر باشد.

4. اهداف و نقشه‌ی هویت بصری نام تجاری خود را تعیین کنید

قبل از اقدام برای توسعه هویت بصری برند خود، باید بدانید که هویت بصری طیف وسیعی از پلتفرم‌های خاص را که از نظر رویکرد در طراحی کارکردهای متفاوتی دارند را پوشش می‌دهد.

هویت بصری روی پلتفرم‌های زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تبلیغات
 • بسته بندی
 • بروشورها
 • هویت سازمانی
 • وب سایت‌ها
 • لباس فرم
 • پروژه‌های دیجیتال
 • اثار هنری

بسته به نوع هویت نام تجاری  ممکن است بخواهید از متخصصان مختلف برای سیستم عامل‌های متفاوت استفاده کنید.

به‌عنوان مثال، طراح بصری برای لباس‌ها، وب سایت‌ها، بازی‌ها، فیلم‌ها و… آثاری طراحی می‌کند که مفاهیم به خوبی منتقل شود. طراح گرافیک فردی متخصص است که حرفه‌اش بیش‌تر با کار بر روی هویت برند مرتبط می‌باشد. این افراد تبلیغات، بسته بندی، نمایش تبلیغاتی، علائم، هویت شرکت و پروژه‌های دیگر را خلق می‌کنند. علاوه‌بر این طراح گرافیک باید بتواند مفاهیم را طوری منتقل کند که با احساسات مخاطب هماهنگ باشد.

4 عنصر اصلی هویت بصری برای لوگوها چیست؟

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ایجاد یک برند، طراحی عناصر بصری است که با کسب و کار شما هماهنگ باشد و ارزش‌ها و شخصیت آن را منتقل نماید. هسته اصلی این هویت بصری عبارت است از:

1.لوگو

لوگو نمایشی بصری از نام تجاری و نماد گرافیکی از کسب و کار شما و هویت آن است. لوگوی برند باید شامل تصاویری به یاد ماندنی باشد و در ذهن مخاطبان بماند. همچنین باید نشان دهد که کسب و کار شما چه می‌کند و چه اهدافی دارد. لوگو جزئی از طراحی هویت بصری است که می‌تواند با رشد کسب و کار شما تکامل یابد و می‌تواند شامل رنگ های تجاری ، نوع حروف و عناصر طراحی گرافیکی باشد.

سرمایه گذاری و صرف زمان و هزینه، در طراحی لوگو، باعث می‌شود وجه‌ای حرفه‌ای از لحاظ بصری بدست آورید. این موضوع کمک می‌کند در تمام پلتفرم‌ها کسب و کارتان دارای ثبات و انسجام شود. یک لوگوی عالی، باید کاری کند که کسب و کار و نام برند به ‌گونه‌ای قابل تشخیص و متمایز از رقبا، در ذهن مخاطب نقش ببندد.

بیشتر بخوانید: تاریخچه هویت بصری: مروری بر پیشینه برندینگ از انقلاب صنعتی تاکنون…

2.پالت رنگ

برای بیش از 90 درصد از مصرف کنندگان رنگ برند نقش اساسی در جذب آن‌ها برای خرید دارد. پالت رنگ باید متناسب با احساسات و پیامی باشد که برند می‌خواهد منتقل کند. شرکت‌های مالی ممکن است از رنگ سبز استفاده کنند، در حالی که نقره‌ای، مشکی و طلایی برای مارک‌هایی که اقلام لوکس می‌فروشند مناسب است.

هنگام ارائه یک نام تجاری، توصیه می‌شود که مشاغل و طراحان برای نماد اصلی، فقط با یک رنگ شروع کنند و برای سایر بخش‌ها محدوده مشابه آن رنگ را اعمال نمایند تا محتوایی یکپارچه و متناسب با اهداف خود در سیستم عامل‌های مختلف داشته باشند.

رنگ‌ها به‌عنوان عنصری جذاب و گیرا از هویت بصری برند، دارای مزایای زیر می‌باشند:

رنگ‌ها کسب و کار شما را متمایز می‌کنند: لوگوی رقبای خود و رنگ‌هایی که آنها استفاده می‌کنند را بررسی کنید، زیرا این‌ها معمولاً رنگ‌های اصلی مارک تجاری هستند. خوب فکر کنید که چگونه می‌توانید رنگ‌های خاص خود را انتخاب کنید تا پالت شما برجسته و خاص شود. همچنین، رنگ‌های متمایز و یکپارچه می‌توانند توجه را به خود جلب کرده و درهم ریختگی بصری را از بین ببرند.

رنگ‌ها کسب و کار شما را مشخص می‌کنند: رنگ می تواند بسیار نزدیک با اهداف برند شما باشد. طبق یکی از تحقیقات، رنگ تا 80 درصد باعث افزایش شناخت برند می‌شود.

رنگ هم از لحاظ روانشناسی و هم از لحاظ استراتژی به کسب و کار شما کمک می‌کند: رنگ‌ها بر روحیه و نگرش افراد تأثیر می‌گذارد و پیامدهای احساسی دارند. رنگ‌های تجاری می‌توانند بر نوع رفتار و خرید مردم تأثیر بگذارند. اگرچه فرهنگ‌های مختلف به رنگ‌های یکسان واکنش متفاوتی نشان می‌دهند. به همین دلیل ممکن است رنگ‌های شما برای بازارهای خاص نیاز به تغییر داشته باشد. با این حال‌، اکثر خدمات تجاری‌ خریدهای بازتابی ندارند و انتخاب رنگ بیش‌تر یک موضوع استراتژیک در دنیای برندها است. بنابراین شاید بهتر باشد رنگی را انتخاب کنید که برند شما را از دیگران متمایز کند تا اینکه به دنبال ویژگی‌های احساسی و نمادین آن باشید.

3. فونت‌ها و تایپوگرافی

فونت و ترتیب متن، بر هویت بصری برند شما و نحوه اثرگذاری آن بر مصرف کنندگان تأثیر می‌گذارد. برندهای شناخته شده تمایل دارند تایپوگرافی خود را ساده نگه دارند. طراحان هویت بصری برندهای مطرح احساسات و شخصیتی را که هر نوع فونت و حروف منتقل می‌کند را در نظر می‌گیرند.

سبک تایپوگرافی، وزن خط، خمیدگی‌ها و فاصله بین حروف، شخصیت برند را منعکس و مشخص می‌کنند. نام‌های تجاری که با حروف بزرگ و بدون فونت serif نوشته می‌شوند، احساس بصری بسیار متفاوتی را در حروف کوچک serif ایجاد می‌کنند.

علاوه‌بر این، فونت‌های بدون serif که با فضای سفید و تصاویر تمیز احاطه شده‌اند بسیار مجلل، مدرن و مینیمالیستی به نظر میرسند. جفت کردن فونتهای serif با تصاویری که به همان اندازه سنتی به نظر می‌رسند، میتواند در نهایت بسیار سفت و بدون شخصیت به نظر برسند.

4. عکاسی و تصویرسازی

عکاسی از برند شامل مجموعه‌ای از تصاویر است که نشان دهنده تجارت شما می‌باشد و عنصر دیگری را برای هویت بصری آن ارائه می‌دهد.

تصویر سازی و عکاسی باید با بقیه هویت برند شما، یعنی رنگ‌ها، لوگوها و پیام‌های شما مطابقت داشته باشد. عکاسی از برند می‌تواند شامل عکس‌هایی از محصولات کسب و کار شما، تیم شما، فضای کار و سایر موارد مرتبط با کسب و کارتان باشد.

عکاسی این مزایا را برای شرکت شما فراهم می کند:

 1. نمایش بصری از خود، کارکنان و فضای تجاری شما باعث می‌شود که مصرف کنندگان بیش‌تر با شما ارتباط برقرار کنند.
 2. عکاسی با کیفیت بالا و حرفه‌ای مشتریان بالقوه را جذب می‌کند. زیرا آن‌ها می‌فهمند که کسب و کار شما بسیار جزئیات‌گرا، سازگار و دارای زیبایی شناسی خوب است.
 3. عکاسی تعامل را افزایش می‌دهد: حدود 65 درصد مدیران تجاری معتقدند که عکاسی و سایر عناصر بصری مانند تصاویر و فیلم‌ها برای انتقال داستان برند نوعی کلید طلایی می‌باشند. اگر نگاهی به شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر بیاندازید بهتر متوجه این موضوع می‌شوید. پست‌هایی که دارای تصویر بودند بیش از مقالاتی که فقط حاوی متن بودند مورد توجه کاربران قرار گرفته‌اند.

کلام آخر درباره هویت بصری برند

داشتن هویت بصری برای نام تجاری یا برند شما مزایای متعددی دارد. این یک بخش اساسی از استراتژی مارک گذاری عمومی هر کسب و کار است و از مزایای متعدد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هویت بصری به شکل گیری ارتباطات تجاری شما کمک می‌کند.
 • هویت بصری باعث می‌شود برند بهتر دیده و شناخته شود.
 • به محصولات یا خدمات شما احساس متمایزی می‌بخشد.
 • هویت بصری احساس تداوم کسب و کار را ایجاد می‌کند.

یک هویت بصری عالی باید دارای ثبات و یکتایی (منحصر به فرد بودن) باشد. همچنین نباید هیچ‌گونه ابهامی در آن دیده شود. به این طریق تفسیر روشن و دقیقی از کسب و کار و برند شما به مخاطب ارائه می‌شود.


image 
imageimageimage