ابزارهای طراحی لوگو

ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو

ابزار های مورد نیاز برای طراحی لوگو، طراحی روی کاغذ یا دیجیتال

مراحل طراحی لوگو توسط طراح به سه بخش تقسیم میشود. بخش اول مطالعه و بخش دوم اتود اولیه و بخش سوم اجرا روی نرم‌افزار است. حال برای اینکه طراح بتواند با کیفیت معقول و سرعت عملی خوب این سه مراحل را پشت سر بگذارد نیاز به ابزارهای طراحی لوگو دارد که در این مقاله قرار است به همه آنها اشاره کنیم. ممکن است تهیه همه این ابزارها در شروع کار مقدور نباشد اما حتما در ادامه کار و در آستانه حرفه‌ای شدن به آنها نیاز دارید. شما میتوانید از نمونه های مشابه استفاده کنید. کیفیت ابزار مورد نیاز شما در هر مرحله از کار متفاوت است. ما اینجا میتوانیم به محصولات تاپ در این زمینه اشاره کنیم و شما مختارید برای انتخاب محصولات کم هزینه تر بسته به تخصصتان از تجربه افراد خبره کمک بگیرید. در ادامه برای مطالعه کامل مقاله با روزرنگ همراه باشید.

پیش از ابزار 

مسلم است چیزی که صرفا موجب موفقیت طراح میشود ابزار نیست. نه تنها طراح گرافیک بلکه همه افرادی که پا به عرصه‌ی هنر می‌گذارند لازم است بدانند پیش از شروع، داشتن ایده‌های خلاقانه، مطالعات فراوان و استقامت و تمرین زیاد، امری ضروری است. اما وجود ابزار و امکانات اجرای کار نیز از ملزومات هنرمند محسوب میشود.

کسی نمیتواند صرفا با داشتن ایده خلاق و اراده کافی طراح شود. همانطور که در اختیار داشتن بهترین امکانات نرم افزاری و سخت افزاری به تنهایی کاری از پیش نمی برد. پس لازم است قبل از شروع کار بدانید وجود آگاهی و ابزار مکمل هم‌اند .

این دو مسئله یک تفاوت با هم دارند و آن این است که با ایده و مطالعه کم اما امکانات نامحدود نمی توان لوگویی خارق العاده تولید کرد درحالیکه با امکانات محدود و ایده‌های ناب میتوان در این عرصه درخشید.

در ادامه از ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو که برای طراحی روی کاغذ و طراحی دیجیتال لازم است برای شما میگوییم. سعی کرده ایم معرف محصولات حرفه‌ای و درجه یک باشیم اما این نکته را به خاطربسپارید.

شما میتوانید به قدر بودجه مالی خود و به کمک مشورت با متخصصین این حوزه حرکت کنی د و انتخاب‌های مناسب موقعیت خود داشته باشید. 

ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو روی کاغذ

شاید برایتان سوال ایجاد شود که با وجود طراحی دیجیتال و وجود برنامه‌های مختلف چه نیاز به طراحی روی کاغذ دارید؟  

طراحی روی کاغذ هم برای مبتدیان و هم برای طراحانان حرفه‌ای توصیه میشود. همانطور که طراحان لباس و خودرو در همه جای دنیا اول ایده‌های خود را روی کاغذ پیاده میکنند برای طراحان نیز خوب است طرح اولیه و اتود‌های خود را بر روی کاغذ بیاورند.

رسم اتود‌های اولیه بر روی کاغذ خود موجب پرورش ذهن و بروز ایده‌های جدید و خلاقانه میشود. برای طراحی روی کاغذ نیاز به لوازم اولیه دارید که در ادامه به آنها اشاره میکنیم.

اگر مبتدی هستید قبل از مطالعه ابزار طراحی لازم است درباره اصول طراحی لوگو بدانید. برای اینکه بدانید یک لوگوی خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد اینجا را کلیک کنید. 

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید قبل از سفارش لوگو بدانید!

ابزارهای طراحی لوگو مداد
با ایده و مطالعه کم اما امکانات نامحدود نمی توان لوگویی خارق العاده تولید کرد درحالیکه با امکانات محدود و ایده‌های ناب میتوان در این عرصه درخشید.
 • مداد طراحی

اولین و ساده‌ترین ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو کاغذ به آن احتیاج دارید، مداد است. مسلما برای طراحی لوگو نمیتوانید از خودکار استفاده کنید چون به طراح اجازه‌ی اصلاح و ویرایش طرح را نمیدهد. 

بهترین مداد برای اتود زنی مدادهای طراحی HB است که با توجه به ضخامت آن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. هر چه شماره آن کوچکتر میشود قلم باریک‌تر و رنگ آن پر رنگ‌تر میشود. در حالی که طراح برای اتود زنی به مداد‌های کمرنگ‌تر مانند 6B, 5B نیاز دارد.

از آنجایی که انتخاب مداد طراحی مناسب بسیار مهم است در کنار مداد‌های طراحی اتود‌های طراحی نیز بسیار وجود دارند که بسیار پر کاربرد‌اند . 

 امروزه بهترین مداد طراحی که طراحان حرفه ­ای لوگو آن را پیشنهاد می­دهند مداد اتود (مداد نوکی) STAEDTLER MARS TECHNICO 2MM است. تهیه این اتود‌ها سخت نیست. اگر به یک لوازم التحریر خوب مراجعه کنید و یا از طریق اینترنت پیگیر شوید میتوانید این مداد نوکی کارآمد را برای خودتان تهیه کنید.

طبق آخرین نظراتی که از اساتید و طراحان گرافیک جمع آوری شده این مداد نوکی در حال حاضر بهترین مداد برای طراحی لوگو روی کاغذ است. 

بیشتر بخوانید: اصول طراحی لوگو چیست؟

طراحی روی کاغذ ایده‌های زیادی در ذهن طراح پرورش میدهد.
طراحی روی کاغذ ایده‌های زیادی در ذهن طراح پرورش میدهد.
 • کاغذ

میتوان گفت اصلی‌ترین ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو کاغذ هست. برای طراحی کاغذ‌های بسیار متنوعی وجود دارد که با توجه به نیاز طراحان مورد استفاده قرار میگیرد. اما میان کاغذ‌های موجود استفاده از کاغذ‌های چهارخانه متداول‌تر است زیرا با توجه به خطوطی که دارد به خوبی طراح را راهنمایی میکند.

مربع‌های کوچک کاغذ امکان رعایت نسبت‌ها را به طراح میدهد. رعایت نسبت‌ها و‌اند ازه گیری درست در نهایت دقت طراحی را به طور چشمگیری بالا میبرد و طرح پیاده شده به ایده ذهنی طراح نزدیک‌تر است. همین باعث میشود طراح راحت‌تر بتواند درباره لوگوی نهایی خود تصمیم بگیرد. 

 • تراش 

در یکی از سایت‌ها درباره ابزارهای مورد نیاز طراحان مطلبی خواندم. نویسنده گرامی تاکید زیادی داشتند که برای طراحی لوگو روی کاغذ فقط و فقط به کاغذ و مداد احتیاج دارید. اصرار زیادی هم میکردند که مداد‌های طراحی HB بهترین مدادی است که به کمکتان می‌آید. همان جا به خودم گفتم یادم باشد شما را بدون تراش راهی طراحی نکنم.

 تراش یکی از ابزار‌های بسیار مهم است. تراش و تراشیدن درست مداد یا نوک مداد طرح شما را زیر و زبر میکند. تراش‌ها انواع مختلفی دارند اما بهترین نوع تراش، تراش‌های اشاره گر است که تقریبا موفق به پیدا کردنش نمیشوید. میتوانید برای جایگزین از تراش‌های تیز دیگر استفاده کنید.

مسئله مهم دیگری نیز در رابطه با تراش وجود دارد و آنهم تراشیدن نوک مداد اتود است. بالاخره مدادهای نوکی نیز پس از کمی استفاده ضخیم میشوند و نیاز به تراشیدن دارند.

در این موارد سمباده‌های طراحی را پیشنهاد میکنیم. سمباده‌های طراحی هم در تیز کردن نوک مداد‌ها و هم در نرم و فید کردن مداد به شما کمک میکند. 

 • پاکن

احتمالا با خودتان میگویید شما هم مانند همان نویسنده پاکن را فراموش کردید. در این باره لازم است بدانید نبود پاکن چندان اهمیتی ندارد.

بهتر است طراح در قدم اول بدون هیچ محدودیت و ویرایشی، ایده‌های ذهن خود را روی کاغذ پیاده کند. هنگام طراحی اتود‌های اولیه هر چه طراح از پاک کردن و سانسور کردن افکار و تخیل خود دور بماند به نفع لوگویی است که قرار است از بین آن کاغذ‌ها بیرون بیاید.

میتوان گفت پاکن برای طراح خصوصا طراح مبتدی، نه تنها فایده ندارد بلکه مضر هم هست.  در نتیجه اگر در اطرافش نباشد بهتر است. اما بالاخره وقتی از کاغذ و مداد استفاده میکنید مسیرتان به پاکن هم میرسد.

برای این موضوع بهتر است از پاکن‌های خمیری و یا پاکن‌های گرافیت استفاده کنید.

این پاکن‌ها به دلیل انعطاف بالا فشار زیادی به کاغذ وارد نمیکنند و در نتیجه باعث پارگی کاغذ طراحی شما نمیشوند. در عین حال قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی دارند و کاملا اثرات مداد را از بین می‌برند.

بیشتر بخوانید: هویت برند چیست؟

پرگار، خط کش، نقاله و شابلون از لوازمیهستند که به لوگوی شما نظم میدهند.
 • خط کش

یکی دیگر از ابزار‌های مورد نیاز طراحان گرافیک خط کش است. خط کش‌ها وظیفه دارند در طراحی شما عدالت و نظم را برقرار کنند. عدالت برای حفظ تعادلو تناسب در طرح‌ها و نظم برای رسم خطوط صاف. همهن طور که میدانید خط کش‌های متفاوتی در بازار وجود دارد. پیشنهاد ما استفاده از خط کش‌های فلزی است. توجه کنید خط کش خود را بزرگ انتخاب نکنید چون در حمل و نقل و جابه جایی روی کاغذ کمی اذیت میشوید. خط کش‌های کوچک قدرت مانور بیشتری به شما میدهند. 

 • پرگار

یکی دیگر از مهم‌ترین ابزار‌هایی که شما به عنوان یک طراح گرافیک به آن نیاز دارید، پرگار است. پرگار به همان‌اند ازه مهم است که خط کش. همچنین پرگار دقیقا همان وظایفی را به دوش دارد که به عهده خط کش بود. حفظ تعادل و نظم در طراحی. با این تفاوت که خط کش در طراحی‌های خطی استفاده میشود و پرگار در طراحی‌های کروی. 

 • نقاله، شابلون و… 

درمواردی پیش می‌آید که لوگوی شما به دایره و خطوط برابر احتیاج ندارد اما به زوایای مساوی نیاز دارد.  در این موارد نقاله به کمک شما می‌آید و کارتان را جلو میبرد. شابلون‌ها نیز به شما این امکان را میدهند تا در سرعت و زمان کوتاه چند تصویر متحد الشکل رسم کنید.

ابزار لازم برای طراحی دیجیتال

 در نتیجه برای طراحی لوگو یا طرح اولیه آن موارد گفته شده لازم است و به شما کمک میکند. اما در ادامه قرار است به این سوال پاسخ دهیم که برای طراحی دیجیتال لوگو به چه ابزاری احتیاج داریم؟

 •  iMac/MacBook

سرعت پردازش در سیستم‌های کامپیوتری مهم‌ترین موضوع برای طراحان گرافیک است. زیرا همزمان از چند نرم افزار استفاده میکنند. هر چه سرعت سیستم کامپیوتری سریع‌تر باشد استفاده از آن راحت‌تر است. سرعت بالای سیستم باعث میشود طراح دیر‌تر خسته شود و عمده انرژی خود را صرف پرداخت ایده کند. 

چندان مهم نیست که سیستمی‎ که شما از آن استفاده می‎کنید یک پی‎سی باشد یا یک کامپیوتر مک زیرا اکثر نرم‌افزارها برای هر دو پلتفرم آماده شده ‎اند؛ اما سابقه کامپیوتر مک اپل در طراحی گرافیک به واسطه سیستم عامل فوق العاده و پشتیبانی داخلی که دارد آن را به یک انتخاب ایده ال تبدیل کرده است. 

اما انتخاب بین یک سیستم دسکتاپ (iMac) یا یک لپ ‎تاپ (MacBook Pro/Air) کاملا به خودتان بستگی دارد. اگر زیاد سفر می‎کنید و مایلید حین سفر ابزار کار خود را همراه داشته باشید لپ تاپ‌های اپل را انتخاب کنید اما اگر در اکثر مواقع پشت میز خود ساکنید iMac گزینه مناسب تری برای شما به شمار می‌آید. 

هر چه سرعت پردازش سیستم کامپیوتری سریع‌تر باشد استفاده از آن با فرسایش کمتری همراه است.
 •  Adobe Creative Cloud

برنامه‌های Illustrator، Photoshop و InDesign نرم افزارهایی هستند که همیشه باید در جعبه ابزار طراحان وجود داشته باشد.

طراحان برای تبدیل ایده‌ها و طرح‌های ذهنی خود به یک طرح قابل ارائه باید از این برنامه‌ها استفاده کنند. تنها مسئله‌ای که وجود دارد این است دیگر نمیتوان آخرین نسخه این برنامه‌ها را خریداری کرد،  طراحان باید حق اشتراک هر یک ازنرم افزارها را به مبلغ ۲۵ دلار در ماه تهیه کنند و یا اینکه حق اشتراک بخرند.

حق اشتراک شرکت‌های ادوبی در ماه حدود ۵۰ دلار است. برای طراحان خرید اشتراک انتخاب مقرون به صرفه تری به حساب می‌آید. گزینه دیگری نیز با عنوان Adobe Stock Images در اختیار طراحان است که ارزش آن در حدود ماهانه 75 دلار است. البته این امکان برای کاربران خارج از ایران است. کاربرانی که در ایران زندگی می‌کنند فقط کافیست یک مجموعه نرم افزاری از آخرین نسخه Adobe Creative Cloud تهیه کرده و طراحی خود را شروع کنند. 

 • دوربين DSLR

در ادامه بررسی ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو باید گفت گرافیست‌های حرفه‌ای مواد اولیه و خوراک دست اول دارند. بافت‌های نو و خاصی که اغلب با عکاسی خودشان از تجربیات زیسته گرفته‌اند . با توجه به این مسائل داشتن یک دوربین با کیفیت مناسب برای مستند سازی ایده‌ها و جمع آوری اطلاعات اولیه لازم است. 

پیشنهاد ویژه متخصصین برای برای شروع کار و انتخاب یک DSLR با کیفیت دوربين Canon EOS Rebel T5  است که به همراه یک لنز 18-55mm قیمت مناسبی نیز دارد. شما با تهیه این دوربین میتوانید با پرداخت هزینه معقول تصاویری با کیفیت 18 مگاپیکسل داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بسته بندی محصول چیست؟

ابزارهای طراحی لوگو 2
گرافیست‌های حرفه‌ای مواد اولیه و خوراک دست اول دارند. بافت‌های نو و خاصی که اغلب خودشان کادر بسته‌اند .
 • اشتراک مجله Computer Arts

Computer Arts یک مجله جامع برای طراحان گرافیک است. این مجله از سال 1995 کار خود را آغاز کرد تا به امروز به عنوان یک مجله شاخص برای طراحان گرافیک شناخته شده است. اخیرا نیز با اضافه کردن مجموعه‌ای از طرح‎های الهام بخش و ارائه مشاوره و پروژه ‎های متنوع، پربارتر از گذشته شده است.

تهیه این مجله از ملزومات نیست اما بدون شک میتواند دید بصری بسیار خوبی برای طراح ایجاد کند و از این منظربسیار جالب توجه است. این مجله میتواند به عنوان یک منبع ارزشمند در دست طراح قرار گیرد.

اگر دسترسی به نسخه چاپی مجله Computer Arts ندارید در سایت‌های دانلود مجله و تورنت فایل‌های نشریه در دسترس است. 

 • Surface Pro 4

تبلت یا سرفیس مناسب نیز یکی از ابزارهای فوق العاده‌ای است که طراحان حرفه‌ای به آن نیاز دارند. سرفیس هم برای کیس استادی (مطالعه) و هم برای طراحی سریع در همه مکان‌ها استفاده میشود. 

در انتخاب یک تبلت مناسب برای طراحان گرافیک سرفیس پرو 4 و آیپد پرو بسیار مناسب و قابل توجه‌اند . 

 •  قلم نوری 

قلم نوری، یکی از ابزارهای جدید برای ورود اطلاعات به کامپیوتر است که پس از صفحه کلید و ماوس مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است و به نوعی optical pen تکامل یافته و مجهزتر از ماوس می‌باشد.

قلم نوری به عنوان ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو optical pen از نظر شکل ظاهر خود بسیار راحت‌تر از ماوس در میان انگشتان دست قرار می‌گیرد و بر خلاف ماوس به فشار دست حساس است که این خصوصیت باعث می‌شود optical pen ابزار مناسبی برای کاربردهایی از قبیل طراحی صنعتی، طراحی گرافیک و انیمیشن، آموزش الکترونیکی، اتوماسیون اداری و غیره باشد.

اغلب در قلم‌های نوری کلیدهایی تعبیه شده است که می‌توانند عملیات مربوط به کلیک راست و یا کلیک چپ ماوس را به راحتی انجام دهند.

ابزارهای طراحی لوگو
طراحی با قلم نوری شبیه به طراحی روی کاغذ است با این تفاوت که شما در انتخاب ابزارها و رنگ‌های آن آزادی بیشتری دارید.
 • صندلی Herman Miller Aeron

در ادامه لیست ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو باید گفت سلامتی ستون فقرات اصل بسیار مهمی است که در طراحان گرافیک کاملا به کیفیت صندلی شان مرتبط است. طراحان به این دلیل که مدت زمان زیادی را پشت میز کار خود سپری می‎کنند، بیشتر از سایرین در معرض خطرند.

بر همین اساس انتخاب یک میز و صندلی استاندارد و مناسب بسیار مهم است. بهتر است طراحان از صندلی‌هایی که بر اساس ارگونومیک بدن طراحی شده استفاده کنند. 

در این راستا برندهای بسیار زیادی صندلی های اداری و طبی تولید کرده اند که میتواند انتخاب های بسیار مناسبی برای طراحان باشد.

راجع به ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو چه گفتیم چه شنیدیم؟ 

در این مقاله درباره ابزارهای مورد نیاز طراحی لوگو احتمالا نیاز دارید، صحبت کردیم. مفصل برایتان گفتیم اگر بخواهید طراحی را با کاغذ شروع کنید به چه ابزاری احتیاج دارید و اگر بخواهید طراحی دیجیتال داشته باشید به چه لوازمی. 

در این مقاله به جزئیاتی در طراحی اشاره کردیم که در کلیت طراحی شما تاثیر به سزایی میگذارد. پس به آن توجه کنید و نقششان را در طراحی خود ببینید. 

منابع (++++)


image 
imageimageimage