این تصویر نشان دهنده لوگو شرکت‌های مختلف است.
تفاوت لوگو، برند و هویت بصری.

تفاوت لوگو، برند و هویت بصری چیست؟

واژگان کلیدی: لوگو، برند، تجارت، کسب و کار، هویت بصری

روند رو به رشد جمعیت و افزایش مصرف‌گرایی، مشاغل متعدد و مشابهی را به وجود آورده، به همین خاطر است که انسان‌ها برای شناخته شدن و مورد توجه مشتریان قرار گرفتن، بی وقفه تلاش می‌کنند و با یکدیگر به رقابت می­‌پردازند. شما به ­عنوان یک هنرمند، باید بدانید که ایجاد تصویر ماندگار در ذهن مشتری بسیار مهم است چون می توانید با ارائه یک تصویر قابل شناسایی و قابل اعتماد از شرکت خود، توجه و وفاداری مشتریان را جلب کنید.

شما در واقع با این کار خود را از رقبا جدا کرده و مخاطب را انحصاری می کنید. به بیان ساده، داشتن لوگو (آرم) و برند (نام تجاری) شروع موفقیت شما است. ما در این مقاله قصد داریم تفاوت لوگو، برند و هویت بصری را بررسی کرده و کارکرد هریک را بهتر بشناسیم. با روزرنگ همراه باشید.

فهرست عناوین نمایش

تفاوت لوگو، برند و هویت بصری

بیش‌­تر مردم وقتی به برند فکر می­‌کنند، اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد لوگوی کسب و کار است. در حالی­‌که لوگو عنصر اصلی یک برند است و به­‌طور معمول سریع‌­ترین ارتباط بصری با یک شرکت را شکل می‌دهد. در بین طراحان گرافیک و فعالان حوزه برندینگ چند فاکتور وجود دارد که اغلب توسط مخاطبان نادرست استفاده می‌­شوند.

 • لوگو: متشکل از متن و تصویر، اولین عنصر بصری است که مخاطب از شما می‌­بیند.
 • برند: چگونگی درک و دریافت مردم از شرکت شما.
 • برندینگ: فعالیت­‌هایی که برای ایجاد یک تصویر خاص از شرکت خود و شناساندن آن انجام می‌­دهید.
 • هویت بصری: نوعی تصویر تجاری که از تجمیع عناصر ملموس ایجاد می‌­شود.
اینفوگرافی برند، لوگو و هویت بصری و مقایسه جزئیات آن‌ها باهم
جزئیات لوگو برند و هویت بصری

لوگو چیست؟

اولین موردی که در تفاوت لوگو، برند و هویت بصری بررسی می‌کنیم، لوگو است. لوگو یک نمایش بصری از برندینگ بوده و نماد گرافیکی متمایزی از برند شما را ارائه می‌دهد. لوگو هویت گرافیکی شما در دنیای تجارت خواهد بود؛ پس بهتر است که برای طراحی آن وقت و دقت زیادی صرف کنید. با این کار، شما یک حضور بصری حرفه­‌ای خواهید داشت. هدف از ایجاد یک لوگو خوب شناسایی کسب و کارها به روشی است که در ذهن مخاطب ماندگار و قابل شناسایی باشد.

دلایل اهمیت و کارکرد لوگو چیست؟

برند مجموعه اقداماتی است که برای داشتن نام تجاری و استراتژی شرکت شما انجام می‌­گیرد. و هویت بصری، عبارت‌­های ملموس برند شما (لوگو، تایپوگرافی، رنگ­‌ها و …) است. لوگو، برای تجارت اهمیت دارد؛ زیرا دارای مالکیت، کیفیت و ارزش است. لوگو در تمام محصولات شما، کارت ویزیت، وب سایت، رسانه­‌های اجتماعی و مهم‌­تر از همه در ذهن مشتریان شما نقش می‌­بندد!

بهتر است همین ابتدای کار این مطلب روشن شود که لوگو و وب سایت، برند شما نیستند! برند شما تجربه و برداشت مردم از شرکت شما است.

لوگو یکی از اولین تعاملات مردم با شرکت شما است و این فرصت مهمی است که بتوانید بهترین برداشت را در ذهن مخاطب به یادگار بگذارید و به مشتریان نشان دهید خدمات با کیفیتی ارائه داده و به ­صورت بصری هدف خود را بیان می­‌کنید.

لوگو چیست و چه چیزی را بهبود می بخشد؟

لوگو ترکیبی از متن و تصویر است که نام تجارت کوچک شما را به مردم می­‌گوید. نمادی بصری ایجاد می­‌کند که در واقع شالوده برند شما است.

یک لوگو خوب به یاد ماندنی است، شما را از دیگران متمایز می­‌کند و وفاداری به برند را تقویت می­‌کند. شاید بپرسید چطور؟ لوگو معنایی دارد که درون آن ساخته شده است؛ از آنجا که سیستم اعتقادی، ارزش‌­های اصلی، هدف، مأموریت و چشم انداز مشاغل شما همان چیزی است که برند شما در آن ساخته شده است؛ همان چیزی که در ذهن مردم می­‌ماند و برای یکدیگر تعریف می­‌کنند.

بیشتر بخوانید: چرا یک لوگو خوب ندارید؟!

اهمیت لوگو در پیشرفت یک برند
اهمیت لوگو در پیشرفت یک برند

در تفاوت لوگو، برند و هویت بصری، چرا داشتن لوگو مهم است؟

توجه کافی به لوگو از نظر وقت و هزینه در ابتدای کار برای تمامی کسب و کارها یک چالش بزرگ است اما نباید از آن صرف نظر کنید؛ زیرا داشتن یک لوگو بخشی جدایی ناپذیر در موفقیت برند شما است. یک لوگو خوب اعتماد مردم را به خود جلب می‌­کند.

لوگو به مشتریان می­‌گوید شما چه کسانی هستید، چه کاری انجام می­دهید. در واقع لوگو با افرادی که هیچ دانش و تجربه قبلی در ارتباط با کار شما ندارند، ارتباط برقرار می­‌کند و به آن­ها می­‌گوید که شما کارهای بزرگی انجام می‌­دهید. یک لوگو قوی طراحی کنید تا در معرض دید مشتریان قرار گیرد. لوگو توجه را به خود جلب می­‌کند و به همین علت تبدیل به بنیان هویت برند شما می‌­شود. لوگو در ذهن افراد می‌­ماند و  شما را از رقبا جدا می­‌کند، وفاداری به نام تجاری را تقویت می‌­کند و…

چرا یک لوگو حائز اهمیت است؟

جلب توجه ویژه مخاطب

دامنه توجه این روزها کوتاه است خصوصاً مصرف کنندگان. با توجه به شرایط موجود، شرکت­‌ها حدود 2 ثانیه وقت دارند تا مشتریان را متقاعد کنند که محصولاتشان قابل تأمل است. یک لوگو می­‌تواند ارزش­‌های اصلی یک شرکت را به روشی جالب منتقل کند. این جلب توجه سریع، باعث می‌­شود مخاطبان راجع به کار شما فکر کنند. اگر یک لوگو قوی برای شرکت خود داشته باشید، می­‌توانید شانس بیش­‌تری برای موفقیت کسب کنید.

لوگو برداشت قوی و مستحکم ایجاد می‌­کند

لوگو اولین معرفی شرکت به مصرف کنندگان است. اگر به خوبی طراحی شده باشد، می­‌تواند علاقه مردم را به خود جلب کند و آن‌­ها را به کسب اطلاعات بیش‌­تر در مورد شرکت دعوت کند. این شانس مهمی است که نباید از دست برود.

لوگو بنیاد هویت برند شما است

برندینگ زمانی موفق می­‌شود که بر احساس مشتریان تاثیر بگذارد. گرچه درست است که طراحی لوگو تنها بخشی از برندینگ یک شرکت است، اما به­ عنوان پایه و اساس کل روایتی است که برند بر اساس آن ساخته شده است. هدف و نوع کسب و کار شما جزئیات کار را تعیین می­‌کند و لوگو شما زمینه را برای این داستان فراهم می­‌کند.

بعدها این عناصر لوگو، به کلیه ملزومات اداری شما یعنی سربرگ‌­ها، کارت ویزیت، صفحات مجازی و رسانه‌ه­ا راه می‌­یابند به نام شما ترجمه می‌­شوند و یک هویت برند و قابل فروش ایجاد می­‎‌کنند.

در ذهن حک می­‌شود

لوگو مانند پلی است که مخاطبان را به سوی شرکت و کسب و کار شما هدایت می­‌کند! لوگوها یک نقطه شناسایی هستند. آن‌­ها نمادی هستند که مشتریان برای شناسایی برند شما استفاده می‌­کنند. در حالت اید­ه‌­آل، شما می­‌خواهید افراد بلافاصله منظره لوگو شما را با حافظه کاری که شرکت شما انجام می­‌دهد مرتبط کنند و مهم‌­تر از همه، نوع احساس آن‌­ها به کسب و کار شما است. ی

کی از مواردی که حتما باید در طراحی لوگو لحاظ شود، زیبایی بصری است که  باعث ایجاد تداعی­‌هایی مثبت در مورد برند شما می­‌شود که ممکن است نام شرکت شما به تنهایی نباشد، اگر صادقانه به قضیه نگاه کنیم، برخی از مخاطبان احتمالاً نام کسب و کار شما را فراموش می‌­کنند (این را شخصی نگیرید، این طبیعت انسانی است)، اما آن‌­ها بلافاصله لوگو شما را با خاطرات خود از نام تجاری شما مرتبط می­‌کنند.

لوگو شما را از سایر رقبا متمایز می‌کند

برای انتخاب لوگو باید جسارت داشته باشید و طرحی را انتخاب کنید که شما را از دیگران متمایز کند، زیرا این علامت بصری به مشتریان می­‌گوید که چرا تجارت شما منحصر به فرد است. به ­عنوان مثال شاید برندهای ورزشی زیادی در شهر شما وجود داشته باشد، اما تنها یک فروشگاه است که به پایداری متعهد بوده و لوگو سبز و خاکی آن‌­ها این پیام را به افراد منتقل می­‌کند.

یک آرم مناسب می­‌تواند از پس زمینه شرکت (حرفه‌­ای، آرام، سرگرم کننده) تا ماموریت آن‌­ها (سرگرمی، کارایی و نوآوری) را به مخاطبان معرفی کند.

وظیفه لوگو انتقال ارزش­‌های شماست و همچنین به مصرف کنندگان نشان می‌­دهد که چرا مانند رقبای خود نبوده و بهتر هستید.

تضمین وفاداری مشتریان

با رشد برند شما، لوگو برای طیف وسیعی از مصرف کنندگان بیش‌­تر آشنا می­‌شود و این آشنایی این تصور را ایجاد می­‌کند که شما قابل اعتماد هستید. به این فکر کنید: برای خرید کفش به فروشگاه می‌روید و ناگهان کفش آدیداس را می­‌بینید، احتمالا خیلی سریع برای اقدام می­‌کنید زیرا مطمئن هستید محصولات این برند از کیفیت بالایی برخوردارند و شما با خرید از این برند پول خود را بیهوده خرج نکرده‌­اید. در این‎‌جا شما به لوگو اعتماد کردید و دنباله این اعتماد، وفاداری است.

بیشتر بخوانید: اشتباهات طراحی لوگو

فهرستی از لوگوهای خوب برای برندهای معروف
فهرستی از لوگوهای خوب برای برندهای معروف

چگونه یک لوگو خوب داشته باشید؟

لوگو باید آسان تفسیر شود تا به سرعت با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و مورد توجه آن‌­ها واقع شود. ساده نگه داشتن لوگو در تفاوت لوگو، برند و هویت بصری، بسیار مهم است تا در چندین سیستم عامل و رسانه­‌های مختلف کارایی داشته و موثر واقع شود.

در یک کلام: لوگو باید خیلی سریع شما و آنچه که انجام می­‌دهید را  معرفی کند.

برای داشتن یک لوگو خوب و حرفه­‌ای فقط به سه چیز نیاز دارید: تایپوگرافی، رنگ­‌های ساده و یک عنصر بصری قوی. تایپوگرافی به اندازه استفاده از رنگ، تصاویر یا گرافیک در ایجاد لوگو و برند مهم است. از تایپوگرافی برای برقراری ارتباط استفاده می­‌شود. شما باید تایپوگرافی را انتخاب کنید که نشان دهنده آنچه شرکت شما انجام می­‌دهد باشد؛ صنعتی، سنتی، مدرن و…

تایپوگرافی باید در عین زیبایی، کاربردی نیز باشد. انتخاب تایپوگرافی شما مهم است زیرا بر تجربه کاربر تأثیر می­‌گذارد.

مطمئن شوید که نام شرکت شما واضح و خوانا است. نحوه استفاده از لوگو خود را در نظر بگیرید: لوگو شما می­‌تواند روی صفحه نمایش، کارت ویزیت، سربرگ، تابلو و بسته بندی ظاهر شود؛ باید از دور و از نزدیک خوانا باشد. و اگر لوگو شما دارای یک عنصر گرافیکی است، اطمینان حاصل کنید که تایپوگرافی شما با نماد در تضاد نیست.

رنگ‌­ها را عاقلانه انتخاب کنید

رنگ لوگو شما نحوه درک آن را تعیین می­‌کند و به مشتریان شما برای خرید جهت می­‌دهد. رنگ‌­ها بر احساسات افراد تاثیر می­‌گذارند و باعث می­‌شوند مشتریان راحت‌­تر شما را از رقبا تمیز دهند.

رنگ­‌های مناسب صنعت و بازار به هدف شما بستگی دارد. حتما متوجه شده‌­اید که مشاغل مختلف با توجه به هدف شغلی خود از رنگ­‌های مشخصی برای لوگو استفاده می­‌کنند. مثلا مشاغلی که نیاز به جلب اعتماد دارند بیش­تر از رنگ­‌های ملایم استفاده می­‌کنند یا برای لوگو وسایل بازی کودکان به جای رنگ سیاه، از رنگ‌های شاد استفاده می­‌کنند. رنگ لوگو باید شاخص و متمایز از رقبا باشد.

قدرتمندترین برندها یک پالت رنگی ساده و کم‌­تر از سه رنگ اصلی را انتخاب می‌­کنند. آن­ها همچنین از رنگ­‌های ثابت به جای شیب­‌های رنگی استفاده می­‌کنند. (در حین چاپ رنگ­‌ها تغییر می­‌کنند.)

از یک عنصر نمادین ساده استفاده کنید

حدود 72٪ از بهترین برندها، نام­‌ها یا کلمات اختصاری هستند. این نام‌­ها با استفاده از تایپوگرافی، تصویری در ذهن فرد ایجاد می‌­کنند. علائم بصری باعث می‌شوند لوگو انعطاف بیشتری داشته باشد. لوگو باید بسیار ساده باشد تا در کم‌ترین زمان ممکن در ذهن مخاطب نقش ببندد. برای نمونه می­‌توانید لوگوهای معروفی چون لوگوهای­ ورزشی و لوگو شبکه‌­های اجتماعی را مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید: چرا لوگوهای خوب نابود می‌شوند؟!

اینفوگرافی برند، لوگو و هویت بصری و مقایسه آن‌ها با یکدیگر
تفاوت لوگو، برند و هویت بصری

در تفاوت لوگو، برند و هویت بصری، برند چیست؟

در این بخش ما با دو اصطلاح مواجه هستیم:

 • برند: مردم چگونه شرکت شما را می‌­شناسند
 • برندینگ: تمامی فعالیت­‌هایی که برای ایجاد آگاهی و شناخت بیش­تر پیرامون برند انجام می‌­شود.

برند مجموعه‌­ای از برداشت‌­ها، ایده‌­ها و احساسات متمایز است که مردم در مورد شرکت شما دارند و آن را از سایر موضوعات جدا می‌کند. به­‌طور خلاصه، شما نمی‌توانید به­ عنوان کارآفرین یا کارفرما راجع به برند با مشتریان صحبت کنید، بلکه مشتریان باید راجع‌به آن با یکدیگر صحبت کنند.

به­ عنوان مثال به فروشگاه‌­های ورزشی که برندهای زیادی در آن­جا وجود دارد توجه کنید؛ در این بین تنها چندتا از این برندها هستند که اکثر مردم به آن­‌ها فکر می­‌کنند. کیفیت، قیمت مناسب، مشتری مداری، بسته بندی درست و ایمن و… مواردی است که باعث می­‌شود بعضی از برندها اولین انتخاب مردم برای خرید باشند.

برندینگ چیست؟

تمام مراحلی که برای ایجاد آگاهی و شهرت پیرامون شرکت خود و محصول یا خدمات آن پشت سر می­‌گذارید، در حوزه برندینگ قرار می­‌گیرند. برای شاخص بودن معتبر باشید و واقعاً هسته اصلی دلیل کسب و کار خود را جستجو کنید.

برندینگ را می‌­توان به ­عنوان یک تجربه تعریف کرد. تجربه ارزش‌­ها، خدمات، چشم انداز، مأموریت‌­ها و… این روش تعامل شما با مشتریان است؛ نوعی ارتباط روانی بین شما و مشتریان. برندینگ شخصیت و سبک تجارت شماست، همان چیزی که مشتری هنگام استفاده از محصول شما تجربه می­‌کند. همین موضوع است که به شما و کسب و کارتان هویت می­‌بخشد و باعث می‌­شود شما از سایر رقبا متفاوت باشید.

شما باید بدانید که چگونه، چه چیزی را، کجا، چه زمانی و با چه کسی می­‌خواهید اشتراک گذاری کنید و پیام‌­ها و ارزش‌­های نام تجاری خود را نشان دهید چون برندها در ذهن مردم ساخته می‌­شوند نه در کارخانه­‌ها.

تا اینجا با تفاوت لوگو، برند و هویت بصری و اهمیت و کارکرد هریک از این­‌ها آشنا شدیم. اما این موارد برای شاخص شدن کافی نیستند. تمام این­‌ها بدون هویت بصری هیچ است.

بیشتر بخوانید: برند چیست؟

اینفو گرافی اهمیت لگو در برندینگ
تاثیر لوگو در برندینگ

چرا هویت بصری مهم است؟

در ادامه صحبت هایمان در تفاوت لوگو، برند و هویت بصری باید بگوییم که یک شرکت ابتدا باید هویت خود را توسعه دهد.هر شرکتی داستانی برای گفتن دارد. که باید روایت کننده مسیر ایجاد، مدیریت و فعالیت باشد و به مخاطب نشان دهد که همه این­‌ها به یک دلیل انجام شده است و آن «گفتن یک داستان و معرفی خود» است.

برای طراحی هویت بصری اولین قدم هویت فرهنگی است که فرهنگ سازمانی نیز نامیده می‌­شود. این موقعیت، عملکرد و استراتژی­‌های سازمان را کنترل می‌­کند و بر تصمیمات تأثیر می­‌گذارد. مرحله دوم هویت بصری است که عمق بیش­تری می‌بخشد و چیزی را به مردم می­‌دهد تا شرکت را به خاطر بسپارند.

هویت بصری چیست؟

برای عملکرد صحیح، یک شرکت باید هویت خود را بر اساس یک طراحی منحصر به فرد و گرافیک کاملاً مشخص توسعه دهد. همه این مولفه‌ها «هویت بصری» را تشکیل می­‌دهند. متشکل از نام، لوگو، قلم، رنگ و سبک امضا. هویت بصری اساساً داستان یک شرکت و ارزش­‌هایی است که می­‌خواهد منتقل کند. این برای یک برند ضروری است که خود را از طریق رسانه­‌های چاپی و رسانه‌­های آنلاین مطرح کند و یکی از ارکان اساسی استراتژی ارتباطی یک سازمان است.

البته عنصر اصلی هویت بصری، لوگو است. لوگو اجازه می­‌دهد تا یک سازمان نه تنها شناخته شود، بلکه به خاطر سپرده شود. بخشی جدایی ناپذیر از هویت بصری، این فرصت را به شما می‌دهد تا خود را از رقبا متمایز کنید. برای یکنواخت ماندن در ارتباطات، رعایت استانداردهای گرافیکی ضروری است. استانداردهای گرافیکی موثر برای شرکتی که مایل به حفظ ثبات در هویت گرافیکی خود است بسیار مهم است.

مزایای یک هویت بصری قوی

امروزه، اعتبار یک شرکت فقط در گرو محصولات یا خدماتی که ارائه می‌­کند، نیست؛ بلکه تصویری که منتقل می­‌کند نیز معیار موفقیت آن است. قبل از شروع ایجاد یک هویت بصری، شما باید اهداف استراتژیک تجارت خود را صریح و دقیق مشخص کنید: از کدام رسانه استفاده کنم؟ چرا داشتن هویت بصری اینقدر مهم است؟ یک هویت بصری باید سه عملکرد اساسی را برآورده کند:

 • ساده، شفاف و قابل تشخیص باشد
 • به شما و تجارت­تان شخصیت ببخشد
 • شما را از رقبا متمایز کند

اگر هویت بصری خود را به درستی توسعه دهید، مزایای بسیاری دریافت می­‌کنید از جمله:

 • آگاهی: هرچه هویت شما بیش‌­تر رشد کند، بیش‌­تر قابل شناسایی است، در واقع آگاهی افراد از تجارت شما افزایش می‌­یابد.
 • موقعیت: نمادها، ارزش­‌ها، فرهنگ، پروژه­‌ها. همه این‌­ها به تشویق و تقویت هرگونه پیشرفت در تجارت شما کمک می­‌کند.
 • اوراق قرضه: از دید مشتری، هویت قوی باعث ایجاد تعلق و قابلیت اطمینان می‌­شود.
 • قدرت ماندن: کنترل هویت بصری به شما این امکان را می­‌دهد که سریع و موثر به تغییرات پاسخ دهید، بنابراین از ماندگاری سازمان و شرکت خود اطمینان حاصل کنید.
 • پس انداز: یک هویت بصری اولیه که خوب طراحی شده است، باعث صرفه جویی در هزینه­‌های زیادی می­‌شود، هویت شما کاملاً ثابت و محکم است.

اهمیت هویت بصری برای ساخت یک برند قوی

شناخته شدن نام تجاری شما مهم است؛ اما مهم­‌تر از همه، قابل تشخیص بودن از رقبا می­‌باشد. این زمانی ضروری است که افرادی منتظر کپی برداری و تولید محصول مشابه شما هستند. برای این­‌که یک شخص خرید کند، معمولاً لازم است ابتدا با نام تجاری شما آشنا شوند، نه فقط برای دیدن آن‌چه که شما ارائه می‌دهید بلکه برای مطالعه سیاست­‌های شما و کسب اطلاعات بیش­‌تر در مورد ارزش­‌های شرکت شما. همه مزایا را می­‌توان از طریق ساختاری حیله گرانه از هویت بصری به دست آورد. در این­جا چند نکته در مورد این موضوع آورده شده است.

آگاهی از برند و شناخت برند

اولین چیزی که باید درباره برند خود بدانید این واقعیت است که با شنیدن اطلاعات و نام شرکت شما، تصویری در ذهن مردم ایجاد می­‌شود. درست است، یک تصویر. این به تنهایی برای شهادت در مورد اهمیت هویت بصری هنگام ساخت یک برند قدرتمند کافی است. یک لحظه به مک دونالد فکر کنید و این­‌که اولین چیزهایی که به ذهن شما خطور می‌­کند چیست. لوگو، منو و لباس فرم. هیچ یک از این صفات کلامی نیستند زیرا شما فقط تصور می­‌کنید و راجع‌به ویژگی­‌های رستوران، پرسنل و… فکر می­‌کنید.

به عبارت دیگر، هویت بصری برند شما مهم‌­ترین عنصر آگاهی ­بخش از برند و شناخت برند شماست که باید به­ عنوان دو موضوع جداگانه در مورد آن بحث کنیم. تشخیص برند به این معنی است که افراد به ­راحتی قادر به شناسایی نام شرکت و لوگو شما هستند.

با شناخته شدن برند، شانس خود را برای ایجاد تعامل موفق با مخاطبان افزایش می­‌دهید.

مخاطبان خود را بشناسید

ممکن است برخی از کارآفرینان فکر کنند که فقط برای خودشان کار می­‌کنند یا در حال ساخت نوعی میراث ماندگار هستند؛ اما واقعیت این است که داستان تجارت شما داستانی در مورد شما نیست بلکه در مورد مشتریان شما است. شما باید بدانید که مشتریان همیشه در الویت هستند برای این منظور، شما باید مخاطبان خود را بررسی کنید. چندین روش وجود دارد که ممکن است مفید باشد.

یکی از این روش‌­ها استفاده از نظر سنجی­‌های آنلاین است. همچنین برای به‌دست آوردن اطلاعات بیش­‌تر می‌­توانید شبکه­‌های اجتماعی را بررسی کنید.

حس تداوم

با گذشت سال­‌ها، برند شما تکامل، رشد و گسترش خواهد یافت. و ممکن است شما نیاز داشته باشید که تغییراتی ایجاد کنید مثلا لوگو یا شعار خود را تغییر دهید. وقتی این اتفاق افتاد، شما باید راهی برای حفظ حداقل احساس تداوم پیدا کنید. برای آگاهی از آنچه در مورد آن صحبت می­‌کنیم، پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به سیر تکامل لوگو برخی از بزرگترین برندهای جهان بیندازید.

کنار گذاشتن طرح قدیمی باعث می‌­شود که شما فقط از صفر شروع نکنید، بلکه بسیار بدتر است. می­‌بینید که برخی از وفادارترین مشتریان شما از نظر عاطفی به برند شرکت شما وابسته هستند (از نظر این­‌که چگونه به آن­‌ها احساس تعلق می‌­دهد) و ممکن است واقعاً از این تغییر ناراحت شوند. هویت بصری راهی برای رهایی از این معضل است و به شما کمک می­‌کند تا در عین حفظ ساختارها بتوانید تغییرات مورد نظر خو را اعمال کنید.

ملموس باشید و به جزئیات دقت کنید

کلمات مانند باد هستند، به همین دلیل مخاطبان شما انتظار دارند چیزی کمی ملموس‌­تر باشد. قطعا می­‌دانید که لوگو، محصولات و لباس فرم می‌­توانند نماد هویت بصری برند شما باشند. دلیل این امر این است که حضور برند شما در قالب­‌های مختلف گویای قابلیت اطمینان آن است.

همه می­‌توانند یک وب سایت درست کنند و حتی تعداد محدودی محصول تولید کنند. همه این محصولات، وقتی با هم ترکیب می­‌شوند، در مورد جدی بودن و قانونی بودن برند خود گواهی می­‌دهند. این بدان معنی است که شما باید الگوی ایده‌آلی را پیدا کنید که در کارت ویزیت، بنر، بسته محصول، لباس فرم و موارد دیگر نمود خوبی داشته باشد و در همه این­‌ها قابل استفاده باشد. به این ترتیب شما به یک هویت بصری منسجم دست می­‌یابید.

تفاوت بین برندینگ و هویت بصری

برندینگ نامحسوس است

چیزی است که مردم وقتی به تجارت شما فکر می­‌کنند می‌­بینند یا در ذهن دارند. همان­‌طور که قبلا ذکر شد، برندینگ یک تجربه است. چیزی است که مردم با برند شما همراه می­‌کنند. اولین چیزی که به ذهن می­رسد.

هویت برند ملموس است، مانند صورت و چهره برند است

این نمایش بصری یک کسب و کار است. هویت بصری برند همان چیزی است که می­‌توانید ببینید. این امر باعث شناخت یک برند می­‌شود، و این باعث تفاوت آن با سایر برندها است. تمام جنبه­‌های بصری یک برند تجاری می­‌تواند به عنوان هویت بصری برند شناخته شود. برخی دیگر از افراد آن را هویت سازمانی می‌­نامند.

بیشتر بخوانید: تجربه برند چیست؟ خلق تجربه برند را چقدر جدی بگیریم؟

تفاوت برندینگ و هویت بصری
تفاوت برندینگ و هویت بصری

برندینگ و هویت بصری چگونه با هم کار می‌کنند؟

هنگامی که شما ماموریت­‌ها، ارزش‌­ها، اهداف، مخاطبان هدف یا کلمات کلیدی یک برند را تعریف می­‌کنید، در حال ایجاد پایه و اساس برندینگ هستید.

هویت بصری چهره مشهود همان برند است.

به همین دلیل شما باید مطمئن باشید که چهره برند شما نمایانگر همه چیز، به روشی بسیار متمایز، به یاد ماندنی و حرفه‌­ای است. هویت بصری مجموعه ویژگی­‌هایی است که ارزش­‌ها و رسالت تجارت شما را مشخص می­‌کند. لوگو شرکت، طراحی محصول و اخلاق مربوط به تجارت شما. همه بخشی از برند شما هستند. هدف از استفاده از همه این عناصر بصری و فیزیکی ایجاد یک تأثیر مثبت بر مشتری شما است. هویت بصری همچنین:

 • احساسی بی‌­نظیر به محصولات شما می‌­بخشد.
 • به مشتریان خود نشان می­‌دهد شما کی هستید و چگونه مشکلات را حل می‌­کنید.
 • مواردی را که می­‌خواهید مشتریان شما هنگام استفاده از محصولات شما احساس کنند، انتقال می‌­دهد.

پس از شروع کار و شکل گیری هویت بصری شما، باید آن‌چه را که با دقت ایجاد کرده­‌اید حفظ کنید. برای این منظور، شما باید از یک ابزار ارتباطی جدید، قدرتمند و فوق العاده با ارزش استفاده کنید: رسانه­‌های اجتماعی. بسیاری از شرکت‌­ها علاوه بر استراتژی­‌های معمول ارتباطی خود، برای ارائه خدمات خود، ارتقا شهرت و یا ایجاد جامعه‌ای از مشتریان موجود شبکه­‌های اجتماعی را انتخاب می­‌کنند.

فیس بوک ، توییتر ، + Google و سایر شبکه­‌های اجتماعی یک روش عالی برای انتقال ارزش­‌های شما هستند، بنابراین فراموش نکنید که هویت بصری خود را روی این موارد تحکیم کنید.

کلام آخر برای تفاوت لوگو، برند و هویت بصری

تا این‌جا متوجه شدید که برای داشتن کسب و کار موفق و شناخته شده در بین مشتریان علاوه‌ بر تلاش مستمر به موارد دیگری همچون لوگو، برند و هویت بصری نیاز دارید که علاوه‌بر متمایز شدن از رقبا، مخاطبان خاص خود را بیابید و محبوب آن­‌ها شوید.

همچنین ویژگی‌­ها و تفاوت هریک از این فاکتورها را بررسی کردیم و دانستیم که لوگو ترکیبی از متن و تصویر است، اولین علامتی که مخاطب از شما می­بیند، نمایشی بصری از برندینگ است و… هدف از ایجاد یک لوگو شناسایی و ماندگاری شما است زیرا لوگو دارای مالکیت، کیفیت و ارزش است. در تمام محصولات شما، کارت ویزیت، وب سایت، رسانه‌­های اجتماعی استفاده می‌­شود و تداعی کننده برند شماست.

برند مجموعه‌­ای از برداشت‌­ها، ایده‌­ها و احساسات متمایز است که مشتریان درمورد تجارت شما از خود بروز می­‌دهند. برند چیزی نیست که ما به مصرف­‌ کننده توضیح دهیم،  بلکه چیزی است که مصرف­‌ کنندگان به یکدیگر می‌گویند. تمام مراحلی که برای ایجاد آگاهی و شهرت پیرامون شرکت خود و محصول یا خدمات آن بر می‌­دارید، در حوزه برندینگ قرار می­‌گیرند.

برندینگ شخصیت و سبک تجارت شماست، همان چیزی است که مشتری هنگام استفاده از محصول شما می­‌بیند و احساس می­‌کند. این چیزی است که به کسب و کار شما شکل می­‌دهد و باعث می‌­شود شما از سایر رقبا متفاوت باشید. در نتیجه برند و لوگو باهم متفاوت هستند و درست نیست که آن‌­ها را یکی بدانیم. لوگو علامت تجاری است و برند نام تجاری!

هویت بصری /طراحی برند همان چیزی است که می­‌توانید از یک شرکت ببینید. پس از دیدن تصاویر آن­‌ها؛ این شامل رنگ­‌ها، قلم­‌ها، لوگوها، لوگوهای جایگزین، عناصر گرافیکی و عکس­‌ها است. برند با هویت بصری برند سازگار است و گاهی اوقات تشخیص این دو سخت است.

بیشتر بخوانید: توسعه برند چیست؟

لوگو و هویت بصری اجزای اصلی برند
لوگو و هویت بصری اجزای اصلی برند

نتیجه گیری

لوگو، برند و هویت بصری یک شرکت، مجموعه و یا کمپانی، در کنارهم به کل آن مجموعه معنا می بخشند. گاهی حتی برند و برندینگ به تنهایی می‌توانند انقدر قوی ظاهر شوند، که مخاطب بدون دیدن لوگو، برند مربوطه را تشخیص دهد. هویت بصری معنایی فراتر از لوگو دارد. لوگو یکی از اجزا و عناصر هویت بصری است.

حتی اگر در بسیاری از موارد برندینگ، هویت بصری و تجاری یکسان تلقی شود اما در واقعیت، این­‌طور نیست. آنچه درست است این است که اگر شما یک تجارت مستحکم می­‌خواهید، باید تمامی المان ها را در کنارهم داشته باشید. گاهی برخی به داشتن لوگو کفایت می کنند. داشتن یک لوگو خوب تنها یکی از بخش های مهم رشد و شکوفایی شرکت ها به حساب می آید. شما باید برند خود را رشد دهید و از هویت بصری مستحکم و قوی برخوردار شوید، و دقت کنید که تنها طراحی لوگو برای شما کافی نیست.

تفاوت میان لوگو، برند و هویت بصری چیست؟

لوگو به متن و تصویر، اولین عنصر بصری است که مخاطب از شما می‌­بیند. برند به چگونگی درک و دریافت مردم از شرکت شما می گویند و برندینگ فعالیت­‌هایی که برای ایجاد یک تصویر خاص از شرکت خود و شناساندن آن انجام می‌­دهید. هویت بصری نوعی تصویر تجاری که از تجمیع عناصر ملموس ایجاد می‌­شود.

چرا طراحی لوگو اهمیت دارد؟

لوگو توجه مخاطب را به شکل ویژه جلب می کند. برداشت قوی و محکم ایجاد می کند. لوگو بنیاد هویت برند شماست. یک لوگو به راحتی در ذهن حک می شود و شمارا از سایر رقبا متمایز می کند. لوگو وفاداری مشتریان را تضمین می کند.

برندینگ و هویت بصری چه تفاوت هایی دارند؟

برندینگ نامحسوس است، اما هویت بصری در واقع چهره ی یک برند را نشان می دهد.