توکیو بوسای – کتابچه راهنمای آمادگی برای زلزله

زلزله اخیر خوی در کشورمان و زلزله ویرانگر ترکیه که باعث کشته‌شدن چندین هزار نفرشد، بار دیگر توجه به پیشگیری و آماده بودن در برابر حوادث بزرگ طبیعی را به همه گوشزد کرد. بدون شک آمادگی دولت‌ها و آموزش مردم در موقعیت‌های سخت اینچنینی، میزان خسارت‌ها را کمتر خواهد کرد.

آموزش؛ راه حل اصلی کاهش خسارات زلزله

ساکنان توکیو چندسال پیش متوجه یک بسته غیرعادی و عجیب در صندوق‌های پست خود شدند. در این بسته یک کتاب راهنمای زرد رنگ وجود داشت. کتابی که روی آن یک کرگدن بامزه با کلاه ایمنی بود. کرگدنی که چهره ای متفکر و محتاط داشت.

بعد از باز کردن کاور این متن دیده می‌شد: «پیش‌بینی‌ها نشان می دهد، ۷۰ درصد احتمال وقوع زلزله طی 30 سال آینده در توکیو وجود دارد. آیا برای آن آماده‌ای؟ این کتاب توکیو بوسای، راهنمای آمادگی دولت کلانشهر توکیو در برابر بلایا است.»

طبق گزارش و تحقیقات لویدز لندن شاخص ریسک شهر توکیو در رتبه‌بندی جهانی، دومین شهر پرخطر جهان است. این مطالعه به احتمال زیاد به بلایای طبیعی (زلزله، سیل و طوفان) اشاره دارد. اما در این کتاب همچنین از حوادث هسته‌ای به عنوان یک خطر بالا نام برده شده است.

در این کتاب آمده که ژاپن ممکن است 39 تریلیون ین (324 میلیارد دلار) از تولید ناخالص داخلی خود را در دهه آینده به دلیل بلایای احتمالی از دست بدهد. به همین دلیل دولت توکیو پیام روشنی برای ساکنانش دارد: آماده باشید.

توکیو بوسای به درستی و زیبایی طراحی شده است. این کتاب نتیجه تلاش مشترک بین آژانس طراحی Nosigner، آژانس تبلیغاتی Dentsu و اداره پیشگیری از بلایای دولتی توکیو است.

رنگ روشن راهنما آن را متمایز می کند و یک طرح ساده با تصاویر قابل تشخیص نه تنها آن را قابل درک می کند، بلکه خواندن آن را در واقع لذت بخش می کند.این راهنمای بصری به 5 فصل تقسیم شده است که شبیه‌سازی زلزله، آمادگی و نکات بقا را پوشش می‌دهد.

فصل دوم شامل ایده‌های بسیاری است که توسط Nosigner پس از زلزله و سونامی 2011 جمع آوری و منتشر شده‌است.

فصل‌های کتاب توکیو بوسای به شرح زیر هستند:

  • شبیه‌سازی یک زلزله بزرگ، بیایید آماده شویم!
  • اقدامات آمادگی برای بلایا سایر بلایا و اقدامات متقابل
  • نکات بقا و حقایق فاجعه و اطلاعاتی که باید بدانید
  • کمیک مانگا: “TOKYO ‘X’ DAY”

برای دانلود این کتابچه راهنما به این لینک مراجعه کنید.

منبع