افتر افکتس

افتر افکتس وارد دنیای مدل‌های سه‌بعدی متحرک می‌شود

شرکت ادوبی نسخه جدید بتای افتر افکتس را منتشر کرده‌است که تحولی اساسی در حوزه‌ی نرم‌افزارهای کامپوزیتینگ ایجاد می‌کند. این نسخه امکان واردکردن و پخش مستقیم مدل‌های سه‌بعدی متحرک، از جمله شخصیت‌های انیمیشن، را در محیط نرم‌افزار فراهم می‌آورد.

قابلیت‌های موجود در نسخه بتای افتر افکتس

  • کپی و جای‌گذاری فریم کلیدی: این قابلیت در حال حاضر تنها از طریق اسکریپت‌های جانبی در دسترس است. کاربران می‌توانند با این قابلیت فریم کلیدی را بین لایه‌های مختلف یک کامپوزیشن کپی و جای‌گذاری کنند.
  • رابط کاربری به‌روزرسانی‌شده: رابط کاربری جدید براساس سیستم طراحی Spectrum 2 ادوبی پیاده‌سازی شده‌است و ظاهری حرفه‌ای‌تر و کاربرپسندتر ارائه می‌دهد.

واردکردن مدل‌های سه‌بعدی متحرک و ارتقاء گردش کارهای سه‌بعدی

این نسخه بتا گامی بلند در راستای بهینه‌سازی مداوم ادوبی برای گردش کارهای سه‌بعدی در افتر افکتس به شمار می‌رود. پیش‌ازاین، امکان واردکردن مدل‌های سه‌بعدی و رندرگیری آن‌ها با رندرر سه‌بعدی پیشرفته جدید فراهم شده‌بود.

بااین‌حال، برخلاف تصوری که پست وبلاگ ادوبی در مورد این نسخه بتا ایجاد می‌کند، بخش قابل‌توجهی از ویژگی‌های ذکرشده پیش‌تر در نسخه‌های ۲۴.۱ و ۲۴.۲ معرفی شده بودند.

قابلیت جدید و برجسته‌ی این نسخه بتا، امکان واردکردن مدل‌های سه‌بعدی با انیمیشن‌های جاسازی‌شده و ادغام آن‌ها در کامپوزیشن‌های افتر افکتس است. این قابلیت شامل شخصیت‌های انیمیشن نیز می‌شود، هرچند که در حال حاضر به دلیل محدودیت فرمت‌های قابل پشتیبانی (OBJ و glTF/GLB)، تنها فایل‌های glTF و GLB قابل استفاده هستند.


image 
imageimageimage