آغاز هفته‌ تصویرگری در خانه هنرمندان

هفته تصویرگری ۹۸ با اهدای نشان آبان (نشان حرفه‌ای تصویرگری) از روز جمعه (۱۰ آبان ماه) در خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کرد.

به گزارش روزرنگ و به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، علی بوذری ـ مدیر عامل انجمن تصویرگران ایران ـ در آیین افتتاحیه نمایشگاه هفته تصویرگری در سخنانی اظهار کرد: در این دوره در نمایشگاه «ما تصویرگر هستیم»، آثار اعضای انجمن تصویرگران ایران با موضوع «یادداشت‌های روزانه یک تصویرگر» به نمایش و فروش گذاشته شده است. همچنین نمایشگاهی از آثار تصویرگری علی‌اکبر صادقی، کریم نصر و مریم محمودی مقدم ـ منتخبان نشان آبان سال گذشته ـ نیز برپا شده است.

بوذری درباره‌ی برگزاری نمایشگاهی از آثار یکی از هنرمندان قدیمی و پیشکسوت تصویرگری ایران نیز بیان کرد: نمایشگاهی از آثار محمد بهرامی، هنرمند تأثیرگذار در تصویرگری با تقدیر از وی در گالری‌های نامی و بهار خانه هنرمندان ایران همزمان با آغاز هفته تصویرگری افتتاح شد.

این هنرمند تصویرگر با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی در هفته تصویرگری گفت: از برنامه نظام‌نامه و تعرفه انجمن رونمایی خواهد شد و دومین همایش کتاب‌های تصویری هم برگزار می‌شود. همچنین مجمع عمومی انجمن تصویرگران با برنامه پرسش و پاسخ با حضور اعضای هیات مدیره انجمن برگزار خواهد شد.

او درباره بخش همایش این رویداد گفت: بخش همایش کتاب‌های تصویری هر دو سال یک بار برگزار می‌شود که دو سال پیش دوره اول آن با استقبال خوبی برگزار شد و کتاب آن هم به چاپ رسید؛ به طوری که این کتاب اکنون جزو معدود منابع کتاب‌های تصویری محسوب می‌شود و با توجه به این تجربه موفق، امسال دومین دوره آن را برگزار خواهیم کرد.

بوذری درباره اهمیت جایزه براتیسلاوا نیز توضیح داد: این جایزه در سال ۱۹۶۵ به صورت یک جایزه ملی تاسیس شد و در سال ۱۹۶۷ وجه بین‌المللی پیدا کرد. ایران اولین جایزه براتیسلاوا را توسط فرشید مثقالی در سال ١٩٦٩ دریافت کرد، این جایزه جزو قدیمی‌ترین جوایز تصویرگری در دنیاست که اهمیت زیادی دارد و مورد رصد همه تصویرگران جهان است. ۹ تا ۱۱ داور از کشورهای مختلف آن را داوری می‌کنند و من نیز به عنوان داور در این رخداد بین‌المللی سعی کردم که از هنر در خاورمیانه صحبت کنم، هر چند همیشه آثار ایرانی در عرصه تصویرگری پیشرو بوده‌اند، با این حال در این جشنواره پتانسیل‌های خوبی برای برنده شدن دارند، چون هنرمندان ایرانی این عرصه اصول حرفه‌ای را رعایت می‌کنند.

او در پایان با اشاره به دریافت جایزه براتیسلاوا توسط حسن موسوی بیان کرد: خوشحالم که این جایزه دوباره به ایران آمده است چون تصویرگرهای ایرانی بعد از این بیشتر دیده می‌شوند و با این جایزه به همه نشان می‌دهیم که چه استحقاقی در تصویرگری و تصویرگران ایران وجود دارد.

هفته تصویرگری ۹۸، از ۱۰ تا ۲۱ آبان در خانه هنرمندان ایران دایر است.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.