بازی‌های جهانی

لوگوی جدید بازی‌های جهانی ۲۰۲۵؛ فریب بصری دوست‌داشتنی و نمادگرایی عمیق

لوگوی جدید بازی‌های جهانی ۲۰۲۵ که در چنگدو برگزار خواهدشد، فراتر از یک طراحی صرفا زیبا، حاوی ایده و فریب بصری‌ای هوشمندانه‌ای است. در حالی‌که بازی‌های جهانی به اندازه المپیک شهرت ندارند، اما توجه‌ها را به خود جلب‌کرده‌اند. طراحی این لوگو می‌تواند درست به‌موقع برای رویداد چنگدو ۲۰۲۵، مخاطبان بیشتری را به خود جلب‌کند.

طرحی سرشار از نمادگرایی

طرح لوگوی بازی‌های جهانی چنگدو ۲۰۲۵ از میان ۳۵۶۲ پیشنهاد ارسالی به مسابقه طراحی لوگوی کمیته برگزاری محلی چنگدو (LOC) انتخاب شد. این کمیته همچنین ۱۹۲۴ پیشنهاد برای طراحی نماد و ۳۷۴۹ پیشنهاد برای شعار دریافت‌کرد. از نماد و شعار بازی‌های چنگدو ۲۰۲۵ تا رویداد «یک سال تا شروع» در ماه آگوست رونمایی نخواهدشد، اما کمیته برگزاری اطلاعاتی در خصوص طراحی لوگوی انتخابی خود ارائه کرده‌است.

بازی‌های جهانی 2025
بازی‌های جهانی 2025

طبق گفته آن‌ها، این طرح از نمادهای شناخته‌شده چینی الهام گرفته شده‌است، از جمله پاندا، گل هیبیسکوس و گره چینی. بخش بالایی لوگو (به رنگ مشکی در نسخه رنگی) به منظور نمایش چهره یک پاندا، گونه‌ای که چنگدو و استان سیچوان به آن شهرت دارند، در نظر گرفته شده‌است. سایر نمادهای پنهان با ظرافت بیشتری در طراحی جای گرفته‌اند. گفته‌می‌شود مرکز لوگو نماد یک گره چینی است که نماد وحدت، شکوفایی و خوشبختی است. در عین حال، کل طرح از شکل گل هیبیسکوس الهام گرفته شده‌است.

کمیته برگزاری اذعطان می‌کند که کل نماد با استفاده از رنگ‌های سرد به صورت عمودی و رنگ‌های گرم به صورت افقی برای دستیابی به تعادل و هماهنگی طراحی شده‌است. این لوگو توسط طراح بریتانیایی جان فرلی خلق شده‌است.

آقای فرلی بیان کرد: «ترتیب این عناصر هندسی نه تنها به سرنوشت به‌هم‌تنیده بشریت اشاره‌می‌کند، بلکه بر احترام به تنوع فرهنگی در سراسر ملل نیز تأکید می‌کند. این تعادل بین فردیت و احترام متقابل، خالص‌ترین تجلی خود را در عرصه ورزش پیدا می‌کند.»

درباره بازی‌های جهانی

بازی‌های جهانی ( World Games ) یک رویداد ورزشی چندگانه بین‌المللی است که شامل رشته‌هایی است که جزئی از بازی‌های المپیک نیستند. آنها هر چهار سال یکبار، معمولاً یک سال پس از بازی‌های المپیک تابستانی برگزار می‌شوند.

منبع: +


image 
imageimageimage