نرم افزار تری دی مکس ۲۰۲۵

نرم‌افزار تری دی مکس ۲۰۲۵ منتشر شد؛ ببینید چه قابلیت‌های جدیدی دارد

اتودسک نسخه جدید نرم‌افزار ۲۰۲۵ از تری دی مکس را منتشر کرد. در این مطلب به بررسی ویژگی‌های جدید این نرم‌افزار می‌پردازیم.

مدیریت رنگ OpenColorIO

اولین مورد از قابلیت های جدید، استفاده از OpenColorIO به عنوان سیستم مدیریت رنگ پیش فرض برای پروژه‌های جدید است. این قابلیت باعث ساده‌سازی فرآیند مدیریت رنگ مدرن می شود. ابزار VertexPaint نیز با این سیستم مدیریت رنگ یکپارچه شده‌است و امکان تنظیم دقیق رنگ را به طور مستقیم روی مدل‌ها فراهم می‌کند. همچنین، اپراتور جدید تبدیل فضای رنگ (Color Space Conversion) برای اصلاح‌گرهای کانال داده (Data Channel) به کار می‌رود. این باعث سهولت در تبدیل داده‌های رنگ بین فضاهای رندرینگ مختلف در فرآیند پس از پردازش می‌شود.

جستجوی جهانی بهبود‌یافته

قابلیت جستجوی جهانی نیز در تری دی مکس ۲۰۲۵ بهبود یافته‌است. این قابلیت با ارائه لیستی گسترده از دستورات، ابزارها و تنظیمات، روند جستجو را ساده‌تر و کارآمدتر کرده‌است. جستجوی جهانی حالا پنج مورد آخر استفاده‌شده را به خاطر می‌آورد و دسترسی سریع به توابع پرکاربرد را فراهم می‌کند. همچنین، نمایش براساس دسته‌بندی برای سازماندهی بهتر نتایج جستجو در نظر گرفته شده‌است. از طرفی، امکان اتصال پنجره جستجو و قابلیت تنظیم عرض نوار جستجو باعث بهبود رابط کاربری شده‌است.

ابزارهای Retopology بهبود یافته

ابزارهای Retopology نیز با ادغام پیش‌پردازش و بازسازی OpenVDB به عنوان فرآیندهای مستقل، پیشرفت کرده‌اند. این ابزارها برای بهینه‌سازی مدل‌های سه‌بعدی برای انیمیشن و رندرینگ، با کاهش پیچیدگی و حفظ کیفیت، بسیار مهم هستند. بروزرسانی الگوریتم Autodesk ReForm، عملکرد و پایداری را بهبود می‌بخشد و تا 8 درصد سرعت پردازش را افزایش می‌دهد. چنین بهینه‌سازی‌هایی نشان‌دهنده تمرکز اتودسک بر کارایی و رضایت کاربر در کارهای مدل‌سازی پیچیده‌است.

ویرایشگر منوی جدید تری دی مکس ۲۰۲۵

ویرایشگر منوی جدید که به تازگی معرفی شده‌است، قابلیت‌های شخصی‌سازی را افزایش می‌دهد و به کاربران اجازه می‌دهد تا به راحتی منوها و زیرمنوها را درون نرم‌افزار تنظیم کنند. این قابلیت از ایجاد، تغییر نام و سازماندهی مجدد موارد منو پشتیبانی می‌کند. همچنین، حالت توسعه‌دهنده (Developer Mode) در ویرایشگر منو، امکانات بیشتری را برای ادغام افزونه‌های شخص ثالث فراهم می‌کند و باعث افزایش تطبیق‌پذیری تری دی مکس می‌شود.

پلاگین جدید USD

یکپارچه‌سازی پلاگین به‌روزشده توصیف صحنه جهانی (USD) در تری دی مکس ۲۰۲۵، شامل بهبود قابلیت‌های واردکردن انیمیشن دوربین و نور و همچنین BlendShape‌ها است. همچنین امکان انتخاب و حرکت‌دادن اشیاء اولیه USD به طور مستقیم در ویوپورت و موارد دیگر وجود دارد.

هسته رندرینگ Arnold

یکپارچه‌سازی Arnold for 3ds Max 5.7.0.0 شامل بازنگری اساسی در رندرر GPU، نمونه‌برداری نور جهانی در حجم‌ها و معرفی نمونه‌های دانه‌دار در رندرینگ پیشرونده و تطبیقی می‌شود. این به‌روزرسانی‌ها به‌طورکلی با هدف کاهش زمان رندر، بهبود کیفیت رندر و افزایش کارایی کلی فرآیند رندرینگ انجام شده‌اند. این به‌روزرسانی همچنین شامل چندین بهینه‌سازی عملکرد و ویژگی‌های جدید است که تجربه رندرینگ را به طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد، به ویژه برای صحنه‌های پیچیده و خروجی‌های با رزولوشن بالا.

بهبودهای دیگر تری دی مکس ۲۰۲۵

از دیگر پیشرفت‌های قابل‌توجه می‌توان به تغییرات در Character Animation Toolkit اشاره‌کرد که باعث بهبود فرآیندهای کاری انیمیشن و رفع مشکلات قدیمی براساس بازخورد کاربران می‌شود. این بهبودها شامل رفع اشکال پایداری مرتبط با حذف اشیاء CAT، کار با پارامترهای Wire و استفاده از وزن‌های چرخش استخوان CAT است. همچنین، قابلیت‌های کپی/پیست لایه‌های CAT، به ویژه در حالت استخراج (Extraction)، برای بهبود قابلیت استفاده از نرم‌افزار در پروژه‌های انیمیشن پیچیده، ارتقاء یافته‌است. همچنین مشکلاتی در رابطه با بازخوانی ویوپورت، بارگذاری صحنه به دلیل ارجاعات حلقه‌ای و مدیریت لایه‌های انیمیشن خالی نیز برطرف شده‌است که به طور قابل‌توجهی بر قابلیت اطمینان و عملکرد نرم‌افزار در کارهای انیمیشن تأثیر می‌گذارد.

جمع‌بندی

علاوه‌بر موارد ذکرشده، اتودسک 3ds Max 2025 شامل تعدادی تغییرات و رفع اشکالات دیگر نیز می‌باشد. به طور کلی، این نسخه جدید بر بهبود کارایی، افزایش انعطاف‌پذیری و رفع مشکلات رایج تمرکز دارد.

خلاصه ای از دیگر تغییرات قابل‌توجه تری دی مکس ۲۰۲۵

  • بهبود ابزار Autodesk Drive: همگام‌سازی خودکار و ذخیره‌سازی ابری برای پروژه‌های 3ds Max.
  • به‌روزرسانی موتور PhysX: شبیه‌سازی فیزیکی دقیق‌تر و کارآمدتر.
  • بهبود پشتیبانی از Alembic: واردکردن و صادرکردن Alembic Alembic Alembic‌.
  • رابط کاربری بهبود یافته: تم‌های جدید، آیکون‌ها و طرح‌های رابط کاربری.
  • رفع اشکالات متعدد: رفع مشکلات مربوط به ثبات، عملکرد و سازگاری.

برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید به وب سایت Autodesk مراجعه کنید.

در پایان، اگر از تری دی مکس استفاده می‌کنید، به روز رسانی به نسخه 2025 را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این نسخه جدید شامل بسیاری از پیشرفت‌ها و رفع اشکالات است که می‌تواند تجربه کاربری شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.