اتودسک از Project Bernini رونمایی کرد؛ مدل هوش‌مصنوعی مولد سریع مدل های سه بعدی با کیفیت بالا

شرکت اتودسک، پیشرو در زمینه نرم‌افزارهای طراحی و مهندسی، از Project Bernini رونمایی کرده‌است. Project Bernini یک مدل مفهومی هوش‌مصنوعی مولد است که قابلیت تولید سریع مدل های سه بعدی با کیفیت بالا از طیف وسیعی از ورودی‌ها را دارد. این ورودی‌ها شامل متن، تصاویر دوبعدی و سه‌بعدی، ابر نقاط و وکسل‌ها است.

این فناوری نوآورانه با هدف کاربرد در صنایع مختلفی همچون معماری، طراحی محصول و سرگرمی توسعه یافته‌است. Project Bernini در حال‌حاضر در مرحله تحقیق و توسعه قراردارد و اتودسک جزئیات مربوط به نحوه ادغام نهایی آن با محصولات موجود خود را به‌زودی منتشر خواهدکرد.

یکی از قابلیت‌های برجسته‌ی Project Bernini در مقایسه با سایر مدل‌های هوش مصنوعی مولد مدل‌های سه‌بعدی، انعطاف‌پذیری بالای آن در پذیرش انواع مختلفی از ورودی‌هاست. این مدل به‌جای تکیه صرف بر متن برای ساخت توری‌های سه بعدی یا استخراج مدل از تصاویر و ویدیوها، قادراست از ترکیب متن، تصویر، وکسل و ابر نقاط برای تولید خروجی با دقت بالا استفاده نماید.

الگوریتم هوش‌مصنوعی با انواع مدل های سه بعدی

الگوریتم هوش مصنوعی مولد Project Bernini براساس کار قبلی آزمایشگاه هوش مصنوعی اتودسک با نام Make-A-Shape بنا شده‌است. این الگوریتم با استفاده از مجموعه‌ی داده‌ی عظیمی شامل «ده میلیون شکل در دسترس عموم» از جمله مدل‌های CAD و اشکال ارگانیک، آموزش داده شده‌است.

در حال‌حاضر، به نظرمی‌رسد Project Bernini برای تولید اشکال اولیه‌ ساده و تسریع فرایند ایده‌پردازی در مراحل ابتدایی طراحی مناسب‌تر باشد. با این‌حال، اتودسک اعلام کرده‌است که با آموزش این مدل بر روی «مجموعه داده‌های حرفه‌ای بزرگ‌تر و باکیفیت بالاتر»، کارایی آن به‌طور چشمگیری برای خلق دارایی‌های نهایی با جزئیات بالا ارتقا خواهدیافت. این شرکت به‌عنوان مثال از ساختمان‌ها، طرح‌های اتومبیل و شخصیت‌های بازی‌های رایانه‌ای به عنوان حوزه‌های کاربردی این فناوری در آینده نام برده‌است.

جزئیات مربوط به زمان انتشار عمومی Project Bernini و نرم‌افزارهای اتودسکی که از آن پشتیبانی خواهندکرد، هنوز مشخص نیست.

این پروژه در حال‌حاضر کاملاً «آزمایشی» است و برای استفاده عموم دردسترس قرار ندارد. اتودسک تاکنون برنامه‌ی زمانی برای عرضه‌ی عمومی این مدل یا جزئیات مربوط به ادغام آن با محصولات و سرویس‌های فعلی خود را منتشر نکرده‌است.

تنها نرم‌افزار اتودسکی که در ویدیوی معرفی با Project Bernini مرتبط نشان داده‌شده، 3ds Max است. به نظر می‌رسد کاربرد این نرم‌افزار در ویرایش مدل های سه بعدی خروجیِ پروژه برنینی است و نه فرایند تولید مدل با هوش مصنوعی.


image 
imageimageimage