عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید با دوربین کانن؛ راهنمای شروع برای مبتدیان

می‌توان از هرچیزی به صورت سیاه و سفید عکاسی کرد، اما مهارت اصلی «دیدن» سوژه‌ها در سایه‌های خاکستری و منحرف‌نشدن به جذابیت رنگ‌ها است. این قسمت بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد.

رنگ‌ها، به طور طبیعی، به طیف‌هایی از خاکستری تبدیل می‌شوند، به این معنی که کنتراست‌های موجود در رنگ‌ها را در سیاه و سفید مشاهده نمی‌کنید. در عوض، عکاسی سیاه و سفید بسیار بیشتر به نور، کنتراست، اشکال و بافت‌ها وابسته است. این امر همچنین تولید ترکیب‌بندی‌های قدرتمند و گرافیکی را ساده‌تر می کند.

درحالی‌که می‌توانید به‌راحتی بیرون بروید و شروع به عکاسی سیاه و سفید کنید، یادگیری و درک این تکنیک در یک محیط کنترل‌شده با یک چیدمان ساده طبیعت بی‌جان که در آن می‌توانید سوژه، نور و ترکیب‌بندی را به صورت مرحله به مرحله تنظیم کنید، بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

چیدمان ما روی جزیره آشپزخانه با یک ملحفه بزرگ که به کابینت دیواری چسبانده شده و روی جزیره کشیده شده است، ایجاد شد. سوژه ما چند شاخه کوچک گل نرگس است و نور توسط نور طبیعی پنجره از سمت راست و یک پنل LED Rotolight Neo از سمت چپ تأمین می‌شود. اگرچه می‌توانید به جای آن از یک صفحه بازتابنده نیز استفاده کنید. راه‌اندازی این چیدمان کوچک بیش از نیم ساعت طول نکشید و پس از آن حدود یک ساعت عکاسی و نیم ساعت ویرایش در لایتروم برای رسیدن به تصویر نهایی انجام شد.

تصویربرداری از صفحه اصلی؛ Rod Lawton

نکته عالی در مورد چنین چیدمان طبیعت بی جانی این است که می توانید همه چیز را همانطور که می خواهید تنظیم کنید و در عین حال تأثیر آن را به صورت زنده مشاهده کنید. فقط با حرکت‌دادن نور چند اینچ یا چند درجه می‌توان تفاوت زیادی ایجاد کرد. اگر مانند ما از مواد آویزان آزادانه استفاده می کنید، می توانید زمان خود را صرف تنظیم چین ها و تا به تاها برای جذب نور و ایجاد بافت و کنتراست کنید.

با این حال، راز واقعی استفاده از سبک تصویر تک رنگ کانن برای دیدن سوژه خود به صورت سیاه و سفید روی صفحه هنگام عکاسی است. حتی اگر بعداً نسخه RAW را ویرایش کنید، این پیش نمایش سیاه و سفید برای کمک به شما در مشاهده تأثیر نور و ترکیب بندی بسیار ارزشمند است. هنگام عکاسی با تک رنگ، دقیقاً خواهید دید که چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند.

عکاسی سیاه و سفید

1. سبک تصویر تک رنگ

تجسم یک دنیای کاملاً رنگی به صورت سیاه و سفید حتی برای عکاسان باتجربه آسان نیست. این جایی است که سبک های تصویری شما وارد عمل می شوند. با سبک تصویر تک رنگ، می توانید صحنه خود را با استفاده از صفحه نمایش زنده یا EVF به صورت سیاه و سفید ببینید.

عکاسی سیاه و سفید

2. عکاسی با RAW و JPEG

سبک‌های تصویری کانن روی تصاویر JPEG درون دوربین اعمال می‌شوند. گاهی اوقات این فرمت به تنهایی کیفیت خوبی خواهد داشت، اما اغلب بهتر است برای ویرایش‌های پیشرفته تر تصویر خام را داشته باشید. بنابراین بهتراست دوربین خود را برای گرفتن هر دو فایل Raw+JPEG تنظیم کنید.

عکاسی سیاه و سفید

3. استفاده از Live View برای ترکیب بندی

می توانید از دکمه Info دوربین کانن خود برای پیمایش بین حالت های نمایش مختلف، و به عنوان مثال، نمایش هیستوگرام استفاده کنید. بین این حالت ها بچرخید تا زمانی که همه آنها خاموش شوند تا هنگام ترکیب بندی روی صفحه ح شما را منحرف نکنند.

عکاسی سیاه و سفید

4. انتخاب یک پیش تنظیم یا پروفایل

ثبت تصویر فقط نیمی از کار است – اکنون به اتاق تاریک دیجیتال خود نیاز دارید! این لایتروم کلاسیک است، اما ابزارهای مشابهی در سایر ویرایشگرهای عکس نیز موجود است. به عنوان یک نقطه شروع، پیش تنظیمات یا پروفایل های سیاه و سفید مختلف را امتحان کنید، زیرا می توانند شما را به “ظاهر” صحیح نزدیکتر کنند.

عکاسی سیاه و سفید

5. تقویت کنتراست

تقریباً تمام تصاویر سیاه و سفید کلاسیک در اتاق تاریک تقویت می‌شوند، که به معنی روشن‌تر یا تیره‌ترکردن قسمت‌های مختلف تصویر برای بهبود کنتراست و ترکیب‌بندی است. در لایتروم می‌توانید از Adjustment Brush برای «سوزاندن» قسمت هایی که خیلی روشن هستند استفاده کنید.

عکاسی سیاه و سفید

6. تصاویر تک رنگ خود را تن کنید

یک عکس سیاه و سفید مستقیم می تواند شگفت انگیز به نظر برسد، اما می تواند با یک افکت رنگ آمیزی ظریف حتی بهتر به نظر برسد. رنگ قهوه ای مایل به زرد را فراموش کنید زیرا دیگر جذاب نیست. در عوض، تنوع رنگ (این پنل درجه بندی رنگ لایتروم است) را امتحان کنید تا به سایه ها رنگ آبی و به هایلایت ها رنگ گرم تری بدهید.

نکات کلیدی

  • از سبک تصویر تک رنگ دوربین خود برای پیش نمایش عکس های خود در سیاه و سفید استفاده کنید.
  • برای ویرایش های پیشرفته تر، هم RAW و هم JPEG را ضبط کنید.
  • از Live View برای ترکیب بندی عکس های خود بدون حواس پرتی استفاده کنید.
  • از پیش تنظیمات و پروفایل های سیاه و سفید برای شروع استفاده کنید.
  • کنتراست را برای ایجاد تصاویر قدرتمندتر افزایش دهید.
  • برای ظاهری ظریف و هنری، تصاویر خود را با رنگ آمیزی تن کنید.

با دنبال کردن این نکات، می توانید در مسیر عکاسی سیاه و سفید خلاقانه و چشمگیر گام بردارید.

منبع: +