پنج فونت ایرانی برندگان بخش آثار عربی-فارسی جایزه بین‌المللی گرانشان

برندگان دوازدهمین دوره رقابت 2021-2022 مسابقات طراحی فونت بین المللی گرانشان اعلام شدند. در بین آثار برنده در بخش آثار عربی-فارسی، نام پنج طراح ایرانی به چشم می‌خورد.

مسابقات بین المللی گرانشان «بزرگترین رقابت در زمینه طراحی فونت»

گرانشان “Granshan”  بزرگترین مسابقه در زمینه‌ی فونت و تایپ‌فیس در دنیاست که به صورت سالانه برگزارشده و در بخش‌های مختلف به بررسی فونت‌های مربوط به زبان‌های متفاوت در دنیا می‌پردازد. برگزارکنندگان امسال این دوره از مسابقات با شعار «به نوشته ها صدا بدهید» استقبال هنرمندان را بی‌سابقه اعلام‌کردند و سطح شرکت‌کنندگان را بالاتر از همیشه توصیف کردند. تیم برگرارکننده، هدف از برگزاری این مسابقات تقویت تنوع فرهنگی و هویت در سرتاسر دنیا مخصوصا برای زبانهای مختلف با حروف غیرلاتین خواندند.

بررسی آثار به شکل کاملا آنلاین، با سیستم رأی‌دهی ناشناس

هیأت داوران این جشنواره که یک گروه 50 نفره بودند، در سه مرحله، آثار را مورد بررسی قرار دادند. اولین مرحله با یک سیستم امتیازدهی به شکل آنلاین بود. سپس آثاری که کمترین امتیاز را داشتند، در کنفرانس‌های ویدئویی مورد بررسی دوباره قرار گرفتند. بعداز این مرحله داوران به سه اثر برگزیده و هم‌چنین اثر ویژه به صورت ناشناس رأی دادند. تیم برگزارکننده‌ی مسابقه گرانشان، از تمام داوران، از تیم برگزارکننده و در نهایت طراحانی که آثارشان را ارسال کرده‌اند، تشکر کردند و اعلام کردند بدون تعهد این افراد و کارشناسان گرانشان، ارزیابی این حجم از آثار غیرممکن بود.

فونت های اختیار، کاریزما، علی بابا، دیباج و پتک برندگان ایرانی جشنواره گرانشان

در بین چهار جایگاه برگزیده فونت‌های مخصوص آثار عربی-فارسی جشنواره گرانشان، پنج فونت فارسی از طراحان ایرانی، موفق به دریافت جایزه شدند. امیرمهدی مصلحی با فونت اختیار، در این مسابقات جایگاه اول را از آن خود کرد. فونت کاریزما، طراحی هیربد لطفیان در این مسابقات دوم شد. مهدی ارشادی و رضابختیاری فرد، با فونت علی بابا، جایزه ی سوم آثار عربی-فارسی  را از آن خود کردند و در نهایت دو فونت دیباج، طراحی عاطفه محمدی و فونت پتک طراحی مهدی ارشادی، به عنوان آثار ویژه معرفی شدند.

فونت «اختیار» طراحی امیرمهدی مصلحی- مقام اول فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان
فونت «اختیار» طراحی امیرمهدی مصلحی- مقام اول بخش فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان
فونت کاریزما طراحی هیربد لطفیان برنده جایزه دوم جشنواره گرانشان
فونت «کاریزما» طراحی هیربد لطفیان- مقام دوم بخش فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان
فونت «علی بابا» طراحی مهدی ارشادی و رضا بختیاری فرد- مقام سوم بخش فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان
فونت «علی بابا» طراحی مهدی ارشادی و رضا بختیاری‌فرد- مقام سوم بخش فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان
فونت «علی بابا» طراحی عاطفه محمدی- جایزه ویژه بخش فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان
فونت «دیباج» طراحی عاطفه محمدی- برنده جایزه ویژه بخش فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان
فونت «پتک» طراحی مهدی ارشادی- جایزه ویژه بخش فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان
فونت «پتک» طراحی مهدی ارشادی- برنده جایزه ویژه بخش فونت عربی-فارسی جشنواره گرانشان

منبعربابه پوربافرانی
نویسنده و ویراستار روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.