فونت قدیمی

فونت هاکَذا ؛ یک فونت نوستالژیک و قدیمی

فونت‌های نوستالژیک و قدیمی، بخشی جداناشدنی از بدنه‌ی دیزاین از جمله شاخه‌ی گرافیک بوده و هستند. اما بهره‌برداری از آن‌ها عمدتاً در زبان فارسی/عربی معضلات خاص خود را به همراه دارد. این معضلات تا جایی پیش می‌رود که کاربر قید استفاده از آن‌ را می‌زند و عطایش را به لقایش می‌بخشد. معضلاتی مانند ناهماهنگی ارتفاع حروف و فواصل بی‌قاعده‌ و نامنظم آن‌ها گرفته تا خوردگی یا پرشدگی حفره‌های حروف. این معایبِ ریز و درشت سبب می‌شود تا زمان و تلاش اضافه‌ای از طراح صرفِ اصلاح و بهینه‌سازی کرنینگ، ترَکینگ و لیدینگ آن شود. حال در نظر بگیرید برای دیزاین یک پاراگراف یا ستون نوشتاری بلند چه زحمت مضاعفی بر روی دوش کاربر خواهدافتاد.

«کریم‌زاده‌استودیو» با در نظرگرفتن این دغدغه، و با هدف رفع آن تصمیم به طراحی و توسعه‌ی فونتی از این دست گرفت. فونتی که همزمان برای تیتر و متن قابل استفاده باشد.

فونت قدیمی

اصلاحات و بازسازی فونت هاکذا

بنابراین بعد از گذشت نزدیک به یک‌سال تحقیق و طراحی، فونت «هاکذا» را با قدمتی از خاطره، رایحه‌ای از مرکب چاپ و توشه‌ای از صنعت نشر ایران از دل سطر‌به‌سطر نشریات دهه‌ پنجاه ایران استخراج و احیاکرد. اما این بازسازی، عین‌به‌عین نبود و اصلاحات بسیاری در جزئیات آن ایجاد شد. از اصلاح و مدیریت فضاهای مثبت‌و‌منفیِ قلم گرفته تا کرسیِ منظم حروف و حتی نقطه‌ها. این‌ها بهره‌برداری از هاکذا را برای کاربرش آسان‌تر و بی‌دغدغه‌تر از نمونه‌های مشابه و برای خواننده‌اش لذت‌بخش‌تر از زمانه‌ی خود کند. مضاف بر آن، ویژگیِ حفره‌های سالم و مدیریت‌شده‌ حروفِ هاکذا، این حُسن را نیز دارد که در متن‌هایی با سایزهای کوچک حتی در چاپ روی کاغذهای بالکی، به اصطلاح پُر نمی‌کند.

فونت هاکذا
فونت هاکذا

همچنین این فونت، هم‌نشینیِ بی‌دغدغه و صلح‌آمیزِ کلمات فارسی و انگلیسی در کنار یکدیگر را فراهم آورده‌است. کاربر می‌تواند فقط با تغییر زبان کیبورد خود، از این امکان در متن مورد نظرش بهره ببرد. با این ویژگی که هر دو از یک جنس و وزن و فرم نیز هستند.

برطرف کردن ایرادات فونت‌ قدیمی هاکذا
برطرف کردن ایرادات فونت‌ قدیمی هاکذا

هاکذا شخصیتی متین، موقر، فرهیخته و دانا دارد. در قالب پاراگراف متن، ستون‌های روزنامه‌ای و نیز در قالب عنوان و تیتر اصلی کتاب و مجله قابل استفاده‌است. بنابراین دست طراح یا کاربر برای بهره‌برداری خلاقانه از فونت کاملاً باز است.

فونت قدیمی
فونت قدیمی
فونت قدیمی


در طی پروسه‌ی آماده‌سازی فونت هاکذا به دغدغه‌های ریز و درشت همه‌ی افرادی که با متن، فونت و دیزاین سروکار دارند اندیشیده شده‌است. فونت هاکذا را حسن کریم‌زاده طراحی کرده و توسط حسین کریم‌زاده توسعه داده شده‌است. این فونت را می‌توانید از پلتفرم فونت‌ایران تهیه کنید.

فونت قدیمیحسن کریم‌زاده
طراح گرافیکحسین کریم‌زاده
طراح گرافیک


image 
imageimageimage