هفته تایپ تهران

برگزاری رویداد هفته تایپ تهران

رویداد هفته تایپ تهران، اولین جشنواره تخصصی طراحی تایپ فارسی، در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار می‌شود.

به گزارش روزرنگ، این رویداد که نخستین جشنواره تخصصی طراحی تایپ فارسی است، از سوم آذر آغاز شده و تا دهم ادامه دارد. برنامه این هفته شامل نشست‌های تخصصی مرتبط با طراحی تایپ فارسی از ساعت ۱۰ صبح شروع می‌شود. گشایش نمایشگاه آثار تایپ فارسی و بخشی مرتبط با تاریخچه طراحی نوشتار در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.

عاطفه محمدی، دبیر اجرایی رویداد هفته تایپ تهران، اعلام کرده که در اجرای این جشنواره با طراحان برجسته این زمینه همکاری شده‌است. همچنین تمامی علاقمندان و طراحان حرفه‌ای و تجربی تایپ، ناشران و هر کسی که به هر نحوی به محتوای نوشتاری فارسی مرتبط است، می‌توانند در نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های این رویداد شرکت کند. کارگاه‌های رویداد هفته تایپ بر فونت استاندارد و قواعد و اصول ساختار فارسی تمرکز دارند.

محمدی اظهار کرده‌است که برای این رویداد بیش از ۱۰۰ مقاله داخلی و خارجی بررسی شده‌است. مقالاتی انتخاب شده‌اند که می‌توانند در درک بهتر از فونت‌های استاندارد فارسی تأثیرگذار باشند. همچنین، در مورد موضوعاتی که منابع کافی نداشته‌اند، از متخصصین مجرب برای به‌اشتراک‌گذاشتن تجربه‌ها دعوت به‌عمل آمده‌است.

در بخش نمایشگاهی رویداد هفته تایپ تهران، زحمات طراحان ایرانی از نخستین تا آخرین فونت‌های منتشرشده به نمایش در آمده‌است. روند تحولات فونت‌ها و تغییر سلیقه و عادت مخاطبان فارسی‌زبان را می‌توان در این نمایشگاه مشاهده کرد. این بخش شامل آثار در سه دسته‌بندی حرفه‌ای و تجربی و بخش ویژه تاریخ طراحی تایپ فارسی است.

این رویداد با همکاری موزه هنرهای دینی امام علی (ع)، کوییک استودیو و موسسه آفرینش‌های هنری یارا در حال برگزاری است. علاقه‌مندان می‌توانند تا دهم آذرماه در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) واقع در خیابان ولیعصر، بلوار اسفندیار، پلاک ۳۵ از این نمایشگاه بازدید کنند.