عکاسی لویتیشن

عکاسی لویتیشن: آموزش معلق نگه‌داشتن اشیاء در هوا برای خلق تصاویر خلاقانه

عکاسی لویتیشن (معلق‌نگهداری اشیاء) حوزه‌ای جذاب در دنیای عکاسی است. دلیل اصلی این جذابیت، تعدد روش‌های اجرای آن است. بدیهی است که چیدمان و نورپردازی لازم برای عکاسی از مجموعه اسباب‌بازی‌ها با عکاسی از یک فرد بالغ کاملا متفاوت خواهدبود. به‌همین‌ترتیب، نوع لوکیشن (محیط عکاسی) و استودیو نیز بر تاکتیک‌های به‌کاررفته تاثیرگذار است.

در این ویدیو، کانال آموزشی Camera Club Live، ما را با فرآیند عکاسی از طبیعت بی‌جان میوه به روشی خاص همراه می‌کند. در این روش، میوه‌ها در هوا معلق هستند و سایه‌های واقعی در زیرشان نقش بسته‌است.

ایجاد سایه به روش آسان در عکاسی لویتیشن

یکی از بزرگترین چالش‌های عکاسی لویتیشن، مسئله سایه‌ها است. از آنجایی که سوژه شما حقیقتا معلق نیست، برای نگه‌داشتن آن نیاز به ابزارهای کمکی خواهیدداشت. سایه‌های ایجادشده توسط این ابزارها می‌توانند کل تصویر را تحت تاثیر قراردهند. حتی با حذف کامل این سایه‌ها، دستیابی به یک تصویر باکیفیت تضمین نمی‌شود.

ایجاد سایه‌های باورپذیر از سوژه اصلی، به اندازه‌ی حذف سایه‌های ناخواسته، دشوار و حتی گاهی دشوارتر است. تکنیکی که در این ویدیو ارائه می‌شود، برای تمامی سوژه‌ها قابل اجرا نیست، اما از شیشه به عنوان راه‌حل بهره می‌برد.

قرار دادن سوژه روی یک صفحه شیشه‌ای، به آن امکان می‌دهد تا سایه خود را به‌طورطبیعی بر روی سطح زیرین ایجادکند. همچنین، با این روش، عکسی باکیفیت از خود سوژه نیز ثبت‌می‌شود. در اصطلاح عکاسی به این تصویر، «صفحه‌ی تمیز» گفته می‌شود.

داشتن یک «صفحه‌ی تمیز» از پس‌زمینه، بدون هیچ‌گونه شیشه یا سوژه‌ای بر روی آن، این امکان را به شما می‌دهد تا در نرم‌افزار فتوشاپ، بخش‌های مربوط به شیشه در زیر و اطراف سوژه را حذف و پنهان کنید. بدین ترتیب، صفحه‌ی تمیز در آن نواحی نمایان می‌شود و توهم معلق‌بودن سوژه را القامی‌کند.

هیچ راه‌حل واحد برای تمامی سناریوها وجود ندارد!

در عکاسی لویتیشن، هر آموزش و تکنیک، تنها ابزاری در میان مجموعه ابزارهای شماست. هیچ روش واحدی وجود ندارد که همواره و در تمامی شرایط، بهترین راه‌حل باشد. روش‌های مختلف برای سوژه‌های متفاوت، کارایی بیشتری دارند.

شاید قصد داشته باشید کل بدن یک فرد را معلق نگه‌دارید. بدیهی است که نگه‌داشتن فرد بر روی قطعه‌ای از شیشه در ارتفاع چند متری، روشی ایمن و مطمئن نخواهدبود. همچنین، اگر تمایلی به حالت ایستاده‌ فرد نداشته باشید، استفاده از یک صفحه‌ی شیشه‌ای صاف، گزینه‌ی چندان راحتی نخواهد بود.

در سناریوی دیگر، شاید بخواهید چندین شیء را در ارتفاعات مختلف به صورت معلق به تصویر بکشید. در چنین وضعیتی، نیاز به ساخت یک سکو (ریگ) سفارشی برای آویزان‌کردن هر شیء بر روی نخ‌های جداگانه خواهیدداشت.

بااین‌حال، شیشه همچنان یک راه‌حل کارآمد به‌شمارمی‌رود، به خصوص زمانی که خواهان سایه‌های واقع‌گرایانه باشید و تمایلی به صرف زمان زیاد در نرم‌افزار فتوشاپ نداشته باشید.

منبع: +


image 
imageimageimage