لوگو پایتخت گردشگری کشورهای اکو به میزبانی اردبیل در سال ۲۰۲۳ طراحی شد

بعد از سومین گردهمایی پایتخت گردشگری کشورهای اکو به میزبانی تاجیکستان در سال 1398، شهرهای ساری و اردبیل از ایران به عنوان پایتخت گردشگری اکو برای سالهای 2022 و 2023 برگزیده شدند. این رویداد فرصتی عالی در زمینه‌ی گردشگری و جذب سرمایه گذاری‌ها، برای شناساندن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی استان اردبیل به جهانیان است. در دنیای ارتباطات مجازی و تبلیغات مدرن، تصاویر گرافیکی می توانند حرفهای ناگفته را به خوبی بیان کنند و به جذب مخاطبان و همچنین بازار کمک کنند. لوگوی پایتخت گردشگری کشورهای اکو به میزبانی اردبیل را فریبرز اسمعیلی طراحی کرده است.

استفاده از نمادهای اصلی شهر اردبیل در طراحی لوگو

به گفته طراح این لوگو مرغابی در حال پرواز به عنوان نماد اصلی اردبیل اولین چیزی است که در این لوگو توجه را به خود جلب می کند. گنبد الله الله به رنگ آبی، فرم امواج و همین چنین نقوش کاشی کاری های بقعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی در طراحی این نماد مورد استفاده قرار گرفته اند.

پرنده مرغابی از تزئینات دیواری سقف حجره ها در دوسمت جنوبی و شمالی قندیل خانه یا دارالحفاظ مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی است. چندین مرغابی در حال پرواز، با منقارهای طلایی و پر و بال مرجانی در آسمانی لاجوردی رنگ در پروازند. چندین تعبیر مختلف در مورد این مرغابی ها وجود دارد. برخی می‌گویند این پرندگان در حال پرواز با این جزئیات تداعی‌گر حدیثی از پیامبراکرم(ص) است. پیامبر می‌فرمایند: «من قال لا اله الا الله من کل کلمه منها طیرا منقاره من ذهب و ریشه من مرجان» به این معنی که؛ «کسی که لا اله الا الله بگوید به ازای هرکلمه آن خداوند یک پرنده آن هم با منقاری از طلا و پروبالی از مرجان می‌آفریند.»

همچنین برخی معتقدند این نگاره‌ها از رویای شیخ صفی‌الدین اردبیلی سرچشمه گرفته است و گفته می‌شود: «شیخ در رویا می‌دید که فرشتگان به هیبت مرغان به شکل انسان درآمده‌ و با او گفتگو می‌کردند با این بشارت که به صاحب‌دلی خواهد رسید و روی مراد خود را خواهد دید و قبله اقبال و کعبه آمال جهان خواهد شد، و تسلی‌اش می‌دادند.» تفاسیر و اهمیت این نگاره ها، پرنده را به نمادی از گردشگری و نشان دهنده‌ی پیشینه‌ی تاریخی اردبیل تبدیل کرده است.

دیگر فرم ها و اشکال موجود در لوگو، فرم امواج است. این فرم نمادی از امواج دریاچه شورابیل است. گنبد آبی فیروزه‌ای در بالای لوگو دیده می شود. شکل گنبد نماد گنبد الله الله، شاهکار معماری مجموعه‌ی شیخ صفی الدین اردبیلی، و رنگ آبی فیروزه‌ای نشان‌دهنده‌ی آب و هوای پاک اردبیل است. در بناهای صفوی به ویژه در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی رنگ غالب کاشی‌های منقش لاجوردی است، به همین دلیل از این  رنگ به عنوان یکی از رنگ‌های اصیل و عرفانی معماری ایرانی اسلامی استفاده شده می‌شود.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.