هوش مصنوعی اپل

اپل در WWDC24 چه چیزهایی معرفی کرد؟ از ایموجی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تا سیری هوشمند

در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل در سال ۲۰۲۴ (WWDC 2024)، این شرکت از مجموعه به‌روزرسانی‌های مهیج و نوآوری‌های گسترده در کل اکوسیستم خود، از iOS 18 تا ادغام هوش مصنوعی (AI)، رونمایی‌کرد. اپل با ارائه گزینه‌های پیشرفته‌ی شخصی‌سازی در iOS 18 و VisionOS 2 انقلابی، همچنان در حال شکستن مرزهای فناوری و بهبود تجربه‌ی کاربری است.

برجسته‌ترین رویداد این مراسم، معرفی «هوش مصنوعی شخصی» جدید اپل بود. این هوش مصنوعی پیشرفته برای متحول‌کردن نحوه‌ تعامل کاربران با دستگاه‌هایشان طراحی شده‌است. همچنین تجربه‌ای قدرتمند، بصری و عمیقا یکپارچه را در سراسر برنامه‌ها و پلتفرم‌های اپل ارائه می‌دهد. این هوش مصنوعی با تمرکز بر شخصی‌سازی و تعهد به حفظ حریم خصوصی، قول می‌دهد نحوه‌ تعامل کاربران با آیفون، آیپد و مک‌هایشان را بازتعریف کند.

این قابلیت با یکپارچه‌سازی جدید با ChatGPT شرکت OpenAI همراه است. در این همکاری با گنجاندن قابلیت‌های پیشرفته‌ی هوش مصنوعی مکالمه‌محور، به دنبال ارتقاء تجربه کاربری در تمامی دستگاه‌های اپل است. این یکپارچه‌سازی، مهارت‌های مکالمه‌محور قدرتمند و بصری ChatGPT را مستقیماً وارد اکوسیستم اپل می‌کند. همچنین به کاربران یک دستیار دیجیتال هوشمندتر، حساس‌تر و بسیار شخصی‌سازی‌شده ارائه می‌دهد. حال بیایید به جزئیات این رویداد بپردازیم.

هوش مصنوعی اپل
هوش مصنوعی اپل

هوش مصنوعی شخصی اپل

قابلیت جدید اپل «هوش مصنوعی شخصی» با هدف متحول‌کردن نحوه‌ی تعامل کاربران با دستگاه‌هایشان طراحی شده‌است. این هوش مصنوعی پیشرفته، تجربه‌ای قدرتمند، بصری و عمیقا یکپارچه را در سراسر برنامه‌ها و پلتفرم‌های اپل ارائه می‌دهد. این هوش مصنوعی برای شخصی‌سازی و با اولویت قراردادن حفظ حریم خصوصی ساخته شده‌است و اطمینان می‌دهد که داده‌های کاربران ایمن و خصوصی باقی می‌مانند.

هوش مصنوعی شخصی با درک مبتنی بر محتوا

اساس «هوش مصنوعی شخصی» اپل، توانایی آن در استفاده از زمینه‌ی شخصی کاربران برای ارائه کمک‌های مرتبط و عمیق است. این سیستم با استفاده از مدل‌های زبان بزرگ، درک عمیق و طبیعی از تعاملات کاربر ایجاد می‌کند. در این قابلیت همچنین امکان تعاملات ساده‌شده در سراسر آیفون، آیپد و مک فراهم شده‌است.

تعهد به حفظ حریم خصوصی

اپل تاکید می‌کند که هوش مصنوعی قدرتمند باید با امنیت قوی از حریم خصوصی همراه باشد. پردازش هوش مصنوعی روی دستگاه ادغام می‌شود، به این معنی که از داده‌های شخصی مطلع است بدون اینکه واقعاً آنها را جمع‌آوری کند. کاربران کنترل کامل بر داده‌های خود با شفافیت کامل در مورد اینکه کجا ذخیره می‌شوند و چه‌کسی می‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد، باقی می‌مانند. اپل برای ایجاد یک استاندارد جدید برای حفظ حریم خصوصی در هوش مصنوعی، Private Cloud Compute را معرفی کرده است. در این هوش مصنوعی اطلاعات شخصی کاربران هرگز به خطر نمی‌افتد.

تغییرات سیری در هوش مصنوعی اپل
تغییرات سیری در هوش مصنوعی اپل

سیری طبیعی‌تر و شخصی‌تر

با این پیشرفت‌ها، سیری طبیعی‌تر، مرتبط‌تر با موضوع و شخصی‌تر می‌شود. سیری می‌تواند زمینه مکالمه را حفظ کند و به کاربران امکان می‌دهد تا سوالات پیگیری را بپرسند. همچنین کاربران می‌توانند به‌طور یکپارچه بین تعاملات متنی و صوتی جابجا شوند. او همچنین می‌تواند از ChatGPT استفاده کند و از کاربران اجازه می‌خواهد تا سوالات و عکس‌های آن‌ها را با ChatGPT به اشتراک بگذارد و پاسخ‌ها و پیشنهادات آن را به اشتراک بگذارد.

قابلیت‌های سیری به درک محتوای روی صفحه نمایش گسترش می‌یابد. به عنوان مثال، کاربران می‌توانند از سیری بخواهند «عکس‌های دوستم استیسی در نیویورک با کت صورتی‌اش را به من نشان بده» و سپس درخواست کنند «ین عکس را برجسته کن.» آگاهی سیری از زمینه شخصی شامل یک فهرست معنایی از عکس‌ها، رویدادهای تقویم، فایل‌ها، رزرو هتل، بلیط کنسرت و موارد به اشتراک گذاشته‌شده توسط دوستان است. این به سیری اجازه می‌دهد تا به کاربران در انجام وظایف بدون به‌خطرانداختن حریم خصوصی آنها کمک کند.

ادغام یکپارچه گردش کار

سیری بیشتر در گردش کارهای کاربران ادغام خواهدشد. می‌تواند به طور کارآمد چندین کار را انجام دهد که به طور سنتی چند دقیقه طول می‌کشد، مانند یافتن زمان فرود یک پرواز، ارائه به‌روزرسانی‌های زمان ورود و ارائه به‌روزرسانی‌های ترافیکی برای کمک به برنامه‌ریزی سفر. این ادغام عمیق تضمین می‌کند که سیری به عنوان دستیاری ضروری برای مدیریت فعالیت‌های روزانه باقی می‌ماند.

هوش مصنوعی اپل

ایجاد و ویرایش تصویر با هوش مصنوعی

Genmoji یک ویژگی جدید است که توسط اپل معرفی شده‌است و از هوش مصنوعی پیشرفته برای ایجاد ایموجی‌های متحرک و شخصی‌سازی‌شده استفاده می‌کند. این ایموجی‌ها بر اساس ورودی‌های کاربر، مانند عکس‌ها یا حالات چهره، تولید می‌شوند و آن‌ها را بسیار منحصربه‌فرد و نماینده شخصیت کاربر می‌کنند. Genmoji به کاربران امکان می‌دهد تا ظاهر، حالات چهره و انیمیشن‌های خود را برای مطابقت با حالات روحی یا برای انتقال احساسات خاص در پیام‌های خود تنظیم کنند. این ویژگی حس سرگرم‌کننده و شخصی را به ارتباطات دیجیتال اضافه می‌کند و تعاملات را جذاب‌تر و رساتر می‌کند.

شخصی‌سازی ایموجی در اپل
شخصی‌سازی ایموجی در اپل

Image Playground

یک مجموعه ابزار خلاقانه در اکوسیستم اپل است که برای افزایش خلاقیت کاربر با استفاده از ابزارهای تولید و ویرایش تصویر مبتنی بر هوش مصنوعی طراحی شده‌است. کاربران می‌توانند تصاویر را در سه سبک متمایز ایجاد کنند: طرح، تصویرسازی و انیمیشن. این ابزار از ورودی‌های مختلف، از جمله عکس‌ها، ایموجی‌ها و گیف‌ها برای تولید محتوای بصری جدید استفاده می‌کند. Image Playground همچنین ویژگی‌های ویرایش بصری را ارائه می‌دهد که به کاربران امکان می‌دهد به‌راحتی خلاقیت‌های خود را دستکاری و اصلاح کنند.

تجربه کاربری جدید اپل
تجربه کاربری جدید اپل

ویژگی‌های جدید نرم‌افزاری

شخصی‌سازی صفحه اصلی: کاربران می‌توانند برنامه‌های خود را به روش‌های نوآورانه مرتب کنند. آن‌ها می توانند پالت‌های رنگی را سفارشی کنند و سطوح تاریکی برنامه را تنظیم کنند.

به‌روزرسانی‌های حریم خصوصی: کاربران می‌توانند برنامه‌ها را برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز قفل و پنهان کنند و کنترل کنند که کدام مخاطبان برای برنامه‌های مختلف قابل دسترسی هستند.

ویژگی‌های جدید پیام‌رسانی: کاربران می‌توانند به متن‌های خود افکت اضافه کنند و با هر ایموجی پاسخ دهند.

پیام‌ها از طریق ماهواره: کاربران اکنون می‌توانند پیام‌های iMessage و SMS را به صورت رمزگذاری‌شده از طریق ماهواره ارسال کنند.

Tap to Cash: یک روش پرداخت سریع و خصوصی که در آن کاربران می‌توانند با نگه‌داشتن تلفن‌های خود در کنار هم، پول را منتقل کنند.

Photos: جستجوی آسان‌تر عکس‌ها با یک شبکه جدید در بالا و نمایش تم‌هایی مانند زمان، افراد یا سفرها در زیر. دکمه فیلتر جدید به کاربران کمک می‌کند تا به سرعت انواع خاصی از محتوا را پیدا کنند، مانند فیلترکردن اسکرین‌شات‌ها.

هوش مصنوعی اپل

VisionOS 2

حرکات جدید: VisionOS 2 کنترل‌های جدید مبتنی بر حرکات را برای تجربه‌ی کاربری پیشرفته‌تر معرفی می‌کند.

Photos VisionOS 2 از هوش مصنوعی برای تبدیل عکس‌های معمولی به عکس‌های فضایی استفاده می‌کند و آنها را با Vision Pro سازگار می‌کند.

نمایشگر فوق عریض: Vision Pro اکنون از یک نمایش‌گر فوق عریض پشتیبانی می‌کند که اپل ادعا می‌کند معادل استفاده از دو مانیتور 4K در کنار هم است.

هوش مصنوعی اپل

AirPods

تعاملات سیری با AirPods: AirPods اکنون می‌تواند حرکات سر را برای پذیرش یا رد تماس‌های تلفنی تشخیص دهد. در این قابلیت به کاربران اجازه داده که با تکان دادن سر به سمت بله پاسخ دهند یا با تکان دادن سر به سمت نه رد کنند. این امر به ویژه در مناطق شلوغ یا آرام که ممکن است نخواهند بلند صحبت کنند، مفید خواهد بود.

حذف صدا: AirPods Pro اکنون صدای شما را جدا می‌کند و وضوح را حتی در محیط‌های پرسروصدا یا بادخیز تضمین می‌کند.

ماشین حساب اپل
ماشین حساب اپل

iPadOS 18

Notes: برنامه Notes بومی اکنون شامل Smart Script است که از یادگیری ماشین برای تمیزکردن و تکرار دست خط شما استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند کلمات تایپ‌شده را بچسبانند که به طور خودکار به دست خط خودشان تبدیل می‌شوند.

ماشین حساب در iPad: این ماشین حساب به ویژگی به‌نام «Math Notes» مجهز شده تا کاربران با استفاده از قلم اپل پنسل، پاسخ مسائل مختلف ریاضی را در کسری از ثانیه پیدا کنند. به‌ادعای اپل، عملکرد این ویژگی در حل مسائل و پیداکردن جواب‌های نهایی کم‌نظیر است. همچنین نوشته‌های کاربر و علائم ریاضی توسط Math Notes به‌خوبی درک می‌شوند.

ویژگی جدید Math Notes هنگام استفاده با Apple Pencil است. کاربران می‌توانند با Apple Pencil روی iPad بنویسند تا به طور خودکار مسائل را حل کنند، از جمله پشتیبانی از توابع ماشین حساب علمی.


image 
imageimageimage