نایک ایر

هوش مصنوعی در خدمت نایک؛ رونمایی از کفش‌های ورزشی جدید برای المپیک پاریس

محصولات جدید نایک ایر با الهام از فناوری هوش مصنوعی (AI) برای ورزشکاران المپیکی شاخص مانند شَکاری ریچاردسون و کیلیان امباپه طراحی شده‌اند. این کفش‌های کتانی نوآوری هیجان‌انگیزی را در حوزه‌ی کفش‌های ورزشی به نمایش می‌گذارند.

در پیش‌نمایش این هفته‌ی نایک برای المپیک پاریس، این شرکت مجموعه‌ای از طراحی‌های مفهومی پیشرفته را برای ۱۳ نفر از ورزشکاران المپیکی خود با استفاده از یکی از نمادین‌ترین فناوری‌هایش به نام ایر رونمایی کرد.

ماژول‌های ایر که از لحاظ فنی ترکیبی از TPU و نیتروژن هستند و به بهبود عملکرد پرش کمک می‌کنند، در حال حاضر تنها در هشت مدل عرضه می‌شوند. با این حال، نایک روی یک دوره‌ی نوآوری گسترده در زمینه‌ی ایر با هدف بازآفرینی این فناوری برای دستیابی به عملکرد بالاتر و امکان شخصی‌سازی بیشتر کار کرده‌است.

نایک ایر

به‌روزرسانی فناوری نایک ایر

ما اولین نمونه‌ی این به‌روزرسانی را با عرضه‌ی ایر مکس دی‌ان (Air Max Dn) در اواخر مارس مشاهده کردیم. این کفش برای اولین بار از سیستم کیسه‌ی هوای دو مرحله‌ای بهره می‌برد. در دی‌ان، دو کیسه‌ی پشتی با فشار هوای (PSI) بالاتری نسبت به دو کیسه‌ی جلویی پر شده‌اند. با هر قدم، پای شما به طور طبیعی به جلو حرکت می‌کند و احساسی شبیه به وجود لولا در ناحیه‌ی پاشنه ایجاد می‌شود.

فراتر از راحتی و عملکرد، جلوه‌ی بصری خیره‌کننده‌ی ایر مکس دی‌ان نیز قابل توجه است. طراحی این کفش با چالش جاذبه بازی می‌کند و به نظر می‌رسد که حباب‌های بادی متعددی در زیره‌ی آن تعبیه شده‌اند. این طراحی محصول نوآوری و مهندسی پیشرفته‌ی نایک است.

نایک ایر

نگاهی به آینده‌ ایر با هوش مصنوعی

نایک با الهام از سلیقه‌ی ورزشکاران خود، از ترکیب هوش مصنوعی تولیدکننده و نرم‌افزار رندرگیری سه‌بعدی برای خلق مجموعه‌ای اوت‌کوتور (مد پیشرو) الهام‌گرفته از کفش‌های کتانی استفاده کرده‌است. این فرآیند تنها چند هفته به طول انجامیده‌است.

نایک ایر

برای تنیس‌باز چینی، ژنگ چین‌ون، مار عظیمی شبیه به تقویم قمری چین از فناوری ایر دور جلوی کفش پیچیده شده‌است که چسبندگی و قفل محکم پا روی کف کفش را تضمین می‌کند. برای دونده‌ی سرعت، شَکاری ریچاردسون، نایک یک کفش میخ‌دار با طرح پاشنه‌ی بلند ارائه کرده‌است. این کفش با بندهای مچ پای ابریشمی یک کفش باله تکمیل شده‌است. در این کفش، واحد ایر به عنوان یک نارنجی درخشان در جلوی پا شروع می‌شود و سپس در قسمت پشتی به صورتی ظریف تغییر رنگ می‌دهد.

نایک ایر

در مورد کیلیان امباپه، فوتبالیست، نایک یک کفش فوتبال معمولی را با خطوط یک جت جنگنده ترکیب کرده‌است. این طراحی منحصربه‌فرد، حس زنده‌شدن لوگوی نایک را القا می‌کند که با خط تیز ایر از پاشنه تا پنجه امتداد یافته‌است.

درحالی‌که بعید به نظر می‌رسد همه‌ی این ایده‌ها در حال حاضر به بازار عرضه شوند، اما آن‌ها نشان‌دهنده‌ی رویکرد خلاقانه‌ی نایک در حوزه‌ی طراحی هستند. این رویکرد در تضاد با رویکردهای اخیر نایک قرار دارد که عمدتاً بر عرضه‌ی مجدد مکرر کفش‌های جردن و ایرفورس 1 و طراحی لباس‌های یونیفرم بیسبال MLB با قابلیت جذب بالای عرق که باعث می‌شود بازیکنان حتی در ابتدای فصل ظاهری خیس داشته باشند، متمرکز بوده‌است. این طراحی‌های مفهومی فراتر از کفش‌های ورزشی صرف هستند؛ آن‌ها نماد به‌روزرسانی پوشاک ورزشی به دنیای اوت‌کوتور (مد پیشرو) به شمار می‌روند.

منبع: +


image 
imageimageimage