OpenAI
OpenAI

OpenAI از هوش مصنوعی جدید برای ساخت مدل‌های سه‌بعدی رونمایی کرد

OpenAI با معرفی ChatGPT، سیستم هوش مصنوعی، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. اکنون آنها مدل جدیدی به نام Shap-E را معرفی کرده‌اند. این مدل قادر است براساس ورودی‌های متنی و تصویری کاربران، اشیای سه‌بعدی ایجاد کند. Shap-E در حدوداً شبیه به Dall-E است که قادر به ایجاد مدل‌های دوبعدی بود.
Shap-E به صورت رایگان در GitHub منتشر شده است و می‌توانید آن را بر روی رایانه شخصی خود اجرا کنید.

بر اساس گزارش Tom’s Hardware، استفاده از این مدل هوش مصنوعی نیازی به استفاده از OpenAI API ندارد. برای همین هیچ هزینه‌ای برای استفاده از آن اعمال نمی‌شود. با این حال، نصب و راه‌اندازی این مدل نسبت به ChatGPT کمی چالش‌برانگیزتر است.

یک نکته مهم دیگر این است که پس از دانلود، شما می‌توانید از طریق برنامه Microsoft Paint 3D به مدل Shap-E دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توانید رندرهای ایجاد شده را با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی چاپ کنید.

سردبیر Tom’s Hardware که هوش مصنوعی Shap-E را آزمایش کرده است، ادعا کرده است که انجام این کار تقریباً هشت ساعت زمان برده است. او همچنین اشاره کرده است که OpenAI بیشترین توضیحات را در مورد نحوه نصب آن نداده است. او تنها اشاره کرده است که باید از دستور Pip Python برای نصب استفاده کنید. این کار باعث می‌شود نصب آن به چالش بیفتد.

علاوه بر این، Shap-E برای پردازش متن و تصویر و تبدیل آنها به مدل سه‌بعدی، نیاز به سخت‌افزار قدرتمندی دارد. به عنوان مثال، برای تکمیل یک رندر با استفاده از سیستمی مجهز به پردازنده Ryzen 9 5900X و کارت گرافیک RTX 3080، تقریباً پنج دقیقه زمان لازم است. در لپ‌تاپ Asus ROG Strix Scar 18 با پردازنده Intel Core i9-13980HX و گرافیک RTX 4090 نیز این فرآیند دو تا سه دقیقه طول می‌کشد.

مهمترین نکته این است که Shap-E تنها با پردازنده‌های گرافیکی انویدیا سازگاری دارد. شما برای دریافت رندرهای خود پس از چند دقیقه، نیاز به پردازنده قوی دارید. در نتیجه، برای استفاده بهینه از Shap-E، سیستمی با سخت‌افزار مناسب را مد نظر داشته باشید.

در نهایت، استفاده از Shap-E برای پردازش متن و تصویر و تبدیل آنها به مدل‌های سه‌بعدی، امکانات جالبی را فراهم می‌کند. اما به دلیل پیچیدگی نصب و نیاز به سخت‌افزار قوی، استفاده از آن برخی چالش‌ها را به همراه دارد. با این حال، این مدل به عنوان یک ابزار جذاب و قدرتمند در حوزه هوش مصنوعی مورد توجه قرار می‌گیرد. کاربران با استفاده از این نرم افزار می توانند ایده‌ها و خلاقیت‌های خود را به صورت سه‌بعدی به نمایش بگذارند.