تولید تصویر با هوش مصنوعی

قطع پشتیبانی OpenAI از DALL-E 2، ابزار پیشگام تولید تصویر با هوش مصنوعی

احتمالاً DALL-E 2، ابزار پیشگام شرکت OpenAI برای تولید تصویر هنری با هوش مصنوعی و مبتنی بر متن، نخستین مواجه‌ی شما با این تکنولوژی نوین بوده‌است. این نرم‌افزار از زمان معرفی در سال ۲۰۲۲، توجهات گسترده‌ای را به خود جلب کرد و الهام‌بخش توسعه‌ی بسیاری از مدل‌های مشابه دیگر شد. اکنون قرار است فصل جدیدی آغاز شود. شرکت OpenAI اعلام کرده‌است که پشتیبانی از DALL-E 2 را متوقف می‌کند و دیگر کاربر جدید نمی‌پذیرد.

این تصمیم همزمان با تمرکز OpenAI بر DALL-E 3، نسل بعدی مدل تولید تصویر این شرکت، اتخاذ شده‌است. DALL-E 3 نوید بهبودهای قابل‌توجهی نسبت به نسل قبلی خود را می‌دهد. همچنین قادر به تولید تصاویری واقع‌گرایانه‌تر و باجزئیات بیشتر است. این ابزار قابلیت ویرایش عناصر خاص در آثار هنری با رنگ‌آمیزی روی آن قسمت‌ها (فرآیندی به نام Inpainting) را به کاربران ارائه می‌دهد.

عدم امکان پذیرش کاربر جدید

در حال حاضر، با مراجعه به پلتفرم DALL-E 2 با پیامی مواجه خواهید شد که می‌گوید: «ما دیگر امکان ثبت‌نام کاربر جدید برای DALL-E 2 را فراهم نمی‌ آوریم. DALL-E 3 تصاویر با کیفیت بالاتر، تطابق بهتر با متن ورودی و قابلیت ویرایش تصویر را ارائه می‌دهد.» OpenAI در ادامه اضافه می‌کند که DALL-E 3 در سطوح پلاس، تیم و سازمانی چت‌جی‌پی‌تی ادغام شده‌است. نسخه‌ چت‌بات قادر به درک ورودی‌های بصری است و همچنین در API OpenAI نیز در دسترس است.

اگرچه این شرکت تاریخ خاموشی رسمی را اعلام نکرده است، اما قبلا فیلد ورود متن (Prompt) را حذف کرده‌است. به عبارت ساده، بدون امکان واردکردن توضیحات متنی برای تولید تصاویر، دیگر راهی برای استفاده از این ابزار وجود ندارد.

همان‌طور که PCMag اشاره کرده‌است، کلیک‌کردن روی تصویر پروفایل شما احتمالا نشان می‌دهد که اعتبار شما صفر است. این موضوع مانع کامل ایجاد تصویر جدید برای کسانی می‌شود که هرگز از این پلتفرم استفاده نکرده‌اند.

فرورفتن DALL-E 2 در سایه، لحظه‌ای قابل توجه در عرصه‌ی تولید تصویر با هوش مصنوعی به شمار می‌رود. قابلیت‌های آن به دموکراتیک‌کردن دسترسی به خلق تصویر، حتی برای کسانی که سابقه‌ی کار با ابزارهای هنری سنتی را ندارند، کمک کرد.


image 
imageimageimage