عکاسی از انگل‌های مخوف ساکن در بدن حیوانات خانگی

دیوید میتلند، متخصص تصویربرداری طبیعت و علم، موفق به ثبت تصاویری میکروسکوپی با بزرگنمایی حداکثر 180 برابر از کرم‌های نواری، کرم‌های گرد و سایر انگل‌های لانه‌گزیده در بدن گربه‌ها شده‌است. این تصاویر تکان‌دهنده، لزوم توجه جدی به بهداشت و سلامت حیوانات خانگی را موردتاکید قرار می‌دهند.

آشکارسازی انگل های پنهان

تصاویر نزدیک تهیه‌شده توسط آقای میتلند، به وضوح نشان می‌دهند که عدم رعایت برنامه منظم انگل‌زدایی در گربه‌ها، می‌تواند آن‌ها را در معرض آلودگی به انواع انگل‌های مضر قرار دهد. کرم‌های نواری که در صورت ابتلا، قادر به رشد تا 5 متر (تقریبا معادل قد یک زرافه) در بدن سگ‌ها هستند، با قلاب‌های مخصوص به دیواره روده متصل شده‌است و ضمن تغذیه از میزبان، موجب بروز بیماری‌های مختلفی می‌شوند.

خطر سرایت به انسان

تحقیقات نشان می‌دهد که در موارد نادر، امکان انتقال برخی از این کرم‌های انگلی مانند کرم‌های نواری و گرد، به انسان نیز وجود دارد. به خصوص کرم‌های گرد، می‌توانند منجر به آسیب جدی به قدرت بینایی در کودکان شوند. کرم‌های قلاب‌دار نیز با نفوذ از طریق پوست، به ویژه پا، می‌توانند دستگاه گوارش حیوانات خانگی و حتی انسان را آلوده سازند.

همکاری برای ارتقای سلامت حیوانات

آقای میتلند، با همکاری برندهای Drontal و Dronspot که در زمینه تولید داروهای انگل‌زدایی حیوانات خانگی فعالیت دارند، اقدام به تهیه این مجموعه تصاویر نموده‌است.

ضرورت انگل زدایی منظم

این پروژه در پی نتایج یک تحقیق انجام‌شده توسط Drontal و Dronspot صورت گرفته‌است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که 80 درصد از صاحبان گربه، از میزان و دفعات مورد نیاز برای انگل‌زدایی حیوانات خانگی خود بی‌اطلاع هستند. درحالی‌که برندهای تولیدکننده داروهای انگل‌زدایی، بسته به ریسک ابتلا، توصیه به تکرار ماهانه این فرآیند دارند، تنها 23 درصد از صاحبان گربه، این دستورالعمل را رعایت می‌کنند.

روند پیچیده تصویربرداری

آقای میتلند، علاوه‌بر تخصص در عکاسی از موجودات ریز و میکروسکوپی، دارای سوابق علمی درخشان در زمینه جانورشناسی، فیزیولوژی و بیوفیزیک است. همین دانش و تجربه ترکیبی، وی را به گزینه‌ای ایده‌آل برای انجام این پروژه تبدیل نموده‌است.

به گفته آقای میتلند: «شهرت من به عنوان عکاس موفق حیات‌وحش و علم، که همواره در پی خلق تصاویری خلاقانه برای پیوندزدن دنیای هنر و علم است، منجر به همکاری با Drontal و Dronspot شد. هدف از این پروژه، بزرگنمایی تصاویر انگل‌های رایج در بدن حیوانات خانگی و برجسته‌سازی ماهیت تکان‌دهنده این موجودات بود. امیدواریم با نمایش این تصاویر، صاحبان گربه را نسبت به لزوم انگل‌زدایی منظم حیوانات خانگی خود آگاه سازیم.»

آقای میتلند برای ثبت این تصاویر، از میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) موجود در دانشگاه سنت اندروز و نمونه‌های انگلی تهیه‌شده از دانشگاه لیورپول استفاده نموده‌است. دوربین متصل به این میکروسکوپ، قادر به ثبت تصاویری با کیفیت بالا (TIFF) با رزولوشن 5120 در 3840 پیکسل است.

به گفته این عکاس حرفه‌ای، روند تصویربرداری از کرم‌های موجود در بدن حیوانات خانگی، چندین هفته به طول انجامیده‌است.

آقای میتلند در توضیح این فرآیند می‌گوید: «میکروسکوپ الکترونی روبشی، برای تصویربرداری نیازمند قراردادن نمونه‌ها در خلأ است. از این رو، آماده‌سازی دقیق و خشکاندن کامل نمونه‌ها برای جلوگیری از فروپاشی آن‌ها در معرض جریان الکترون‌ها، امری ضروری است. این فرآیند به تنهایی چند روز زمان می برد.»

«پس از آماده‌سازی، نمونه‌ها با لایه‌ای بسیار نازک از طلا پوشانده‌می‌شوند. تصاویر اولیه سیاه و سفید هستند و رنگ‌آمیزی نهایی آن‌ها در مرحله پس از تولید انجام می‌پذیرد. تکمیل کل پروژه، چندین هفته به طول انجامید.»

تصاویری با تاثیرگذاری عمیق

آقای میتلند از نتیجه نهایی این پروژه و شباهت این موجودات به موجودات فیلم‌های علمی تخیلی ترسناک، ابراز خرسندی می‌کند.

وی در این باره می‌گوید: «همیشه انتظار برای مشاهده اولین تصاویر خروجی از میکروسکوپ، با اضطراب و نگرانی همراه است. سوالاتی مانند سالم‌ماندن نمونه‌ها، قرارگیری صحیح آن‌ها برای دستیابی به بهترین زاویه دید و … در ذهن مخاطب مرور می‌شود.»

«اما خوشبختانه، تکنیک تصویربرداری مورد استفاده، به طور شگفت‌انگیزی، جزئیات دقیق و حیرت‌انگیزی از سازگاری این کرم‌ها با زندگی انگلی را به نمایش می‌گذارد.»

«هر نوع از این کرم‌ها، زندگی خود را با چسبیدن به دیواره داخلی روده گربه و تغذیه از آن میگذراند. قلاب‌ها و مکنده‌های موجود در بدن آن‌ها، این اتصال را برقرار می‌کنند.»

«من از ظاهر عجیب و غریب و شخصیت منحصربه‌فرد این موجودات شگفت‌زده شدم. به‌هیچ‌وجه دوست ندارم در تاریکی شب با یکی از آن‌ها روبرو شوم!»

«همانطور که تحقیقات Drontal و Dronspot نشان می‌دهد، صاحبان گربه‌ها توجه کافی به انگل‌زدایی منظم حیوانات خانگی خود ندارند. امیدواریم این تصاویر تکان‌دهنده، آن‌ها را به تجدیدنظر در این زمینه ترغیب کند.»

حمایت از حیوانات بی پناه

در پی انتشار نتایج این تحقیق، Drontal و Dronspot در همکاری با سازمان خدمات دامپزشکی جهانی (Worldwide Vet Service)، اقدام به اهدای 5000 دوز داروی انگل‌زدایی Drontal به این موسسه خیریه نمودند. این اقدام به منظور حمایت از گربه‌های موجود در مناطق صعب‌العبور جهان انجام گرفته‌است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فعالیت های دیوید میتلند، می توانید به وب سایت او مراجعه کنید.


image 
imageimageimage