مدل‌سازی

Uniform 1.0؛ ابزار قدرتمند مدل‌ سازی و نقاشی سه‌بعدی برای آیپد منتشرشد

Sparseal، شرکت توسعه‌دهنده اپلیکیشن محبوب CozyBlanket، بالاخره از جدیدترین شاهکار مدل‌ سازی خود، یونیفرم 1.0، رونمایی کرد. یونیفرم یک اپلیکیشن همه‌کاره برای آیپد است که به شما امکان می‌دهد منابع سه‌بعدی بافت‌دار را برای بازی‌ها و طراحی مفهومی خلق کنید.

این اپلیکیشن ماژولار که از قدرت پردازنده گرافیکی (GPU) بهره می‌برد. این اپلیکیشن برای انجام طیف وسیعی از وظایف ایده‌آل است. از جمله این کاربردها:

 • مجسمه‌سازی دیجیتال با رزولوشن بالا: به خلق مجسمه‌های با جزئیات خیره‌کننده بپردازید.
 • مدل‌سازی سه‌بعدی Low-Poly: مدل‌های سه‌بعدی سبک و کم‌حجم را برای بازی‌ها و سایر کاربردها بسازید.
 • بازکردن یووی (UV unwrapping): بافت‌های دو بعدی را به مدل‌های سه‌بعدی خود اختصاص دهید.
 • ریتوپولوژی: مدل‌های سه‌بعدی با جزئیات بالا را به مدل‌های کم‌حجم‌تر تبدیل کنید.
 • نقاشی بافت PBR: بافت‌های واقع‌گرایانه و باکیفیت برای مدل‌های سه‌بعدی خود ایجاد کنید.

نکته قابل‌توجه یونیفرم این است که از یک مجموعه ابزار یکپارچه برای تمام این وظایف استفاده می‌کند. به این معنی که می‌توانید به طور روان بین مراحل مختلف کار خود جابجا شوید. شما می‌توانید این کار را بدون نیاز به یادگیری رابط‌های کاربری جداگانه انجام دهید.

یونیفرم دومین اپلیکیشن تجاری آیپد از Sparseal است. این اپلیکیشن توسط پابلو دوبارو، رهبر سابق بخش ابزارهای مجسمه‌سازی در نرم‌افزار Blender و جون فونز، توسعه‌دهنده موتور بازی‌سازی Godot تاسیس شده‌است. اپلیکیشن قبلی آن‌ها، CozyBlanket، به کاربران این امکان را می‌داد تا با کشیدن لبه‌ها روی سطح یک مدل با رزولوشن بالا، به‌سادگی مدل‌های سه‌بعدی را ریتوپولوژی کنند.

کار مستقیم روی مجسمه‌ها، مش‌های Low-Poly یا بافت‌های دو بعدی با همان مجموعه ابزار

یونیفرم به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از همان مجموعه ابزار قدرتمند، مستقیماً روی مجسمه‌ها، مش‌های Low-Poly یا بافت‌های دوبعدی کار کنید. این ویژگی انعطاف‌پذیری بی‌نظیری را به شما ارائه می‌دهد. همچنین به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به جابجایی بین برنامه‌های مختلف، پروژه‌های خود را به‌طورکامل انجام‌دهید.

ابزارهای آشنا برای مجسمه‌سازی، ریتوپولوژی و نقاشی

اگر با سایر برنامه‌های سه‌بعدی کار کرده باشید، ابزارهای یونیفرم برایتان آشنا خواهندبود. می‌توانید با استفاده از مجموعه استاندارد قلم‌موهای مجسمه‌سازی، مدل‌های سه‌بعدی را با اسکچ‌زدن حجمی یا دستکاری سطح یک مدل پایه ساده ایجادکنید. قلم‌موها را می‌توان با استمپ‌ها، آلفاها و نقشه‌های جابجاییِ برداری (vector displacement maps) شخصی‌سازی کرد.

ژئومتری را می‌توان با کشیدن مستقیم لبه‌ها در اطراف، یا با استفاده از ابزار مداد از CozyBlanket برای کشیدن توپولوژی Low-Poly روی سطح یک مدل با جزئیات بالا، ریتوپولوژی کرد.

ابزارهای نقاشی، رنگ‌های سطح یا جابجایی را مستقیماً روی سطح یک مجسمه از جمله مش‌های LowPoly، رنگ‌آمیزی می‌کنند، زیرا جابجایی به‌صورت لحظه‌ای اعمال می‌شود. (baked)

یونیفرم همچنین دارای یک ترکیب‌کننده‌ی استک لایه داخلی است که از لایه‌هایی با ماسک روی تمام انواع اشیاء از جمله منابع سه‌بعدی و تصاویر دوبعدی پشتیبانی می‌کند.

مدل‌ سازی

رندرگیری و گزینه‌های خروجی فایل

یونیفرم برای پیش‌نمایش منابع شما از یک رندرگیر لحظه‌ای با امکانات پیشرفته استفاده می‌کند. این رندرگیر از موارد زیر پشتیبانی می‌کند:

 • متریال‌های PBR: متریال‌های PBR (Physically Based Rendering) به شما این امکان را می‌دهند که نور و سایه را به طور واقع‌گرایانه شبیه‌سازی کنید و ظاهری طبیعی به مدل‌های سه‌بعدی خود بدهید.
 • رندر غیرفوتورئالیسم (Non-photorealistic rendering): یونیفرم از انواع مختلف رندر غیرفوتورئالیسم، مانند سل‌شیدینگ (cel-shading) و نقاشی (painting) پشتیبانی می‌کند. از آن‌ها می‌توانید برای خلق جلوه‌های هنری منحصربه‌فرد استفاده کنید.
 • نور نقطه‌ای: یونیفرم از نور نقطه‌ای برای شبیه‌سازی منابع نور نقطه‌ای مانند لامپ‌ها و شمع‌ها استفاده می‌کند.
 • نورپردازی مبتنی بر HDR: یونیفرم از نورپردازی مبتنی بر HDR (High Dynamic Range) برای ایجاد طیف وسیعی از روشنایی و تاریکی در صحنه‌های شما پشتیبانی می‌کند. همچنین به شما امکان می‌دهد جزئیات بیشتری را در مناطق روشن و تاریک مدل‌های خود ثبت کنید.

علاوه‌براین، یونیفرم برای خروجی نهایی از موتور رندر Cycles قدرتمند Blender استفاده می‌کند که به شما امکان می‌دهد تصاویری باکیفیت بالا از مدل‌های خود ایجاد کنید.

یونیفرم همچنین از فرمت‌های فایل‌های مختلف برای واردات و صادرات مدل‌ها و بافت‌ها پشتیبانی می‌کند، از جمله:

 • OBJ: OBJ یک فرمت فایل استاندارد برای مدل‌های سه‌بعدی است که توسط اکثر برنامه‌های سه‌بعدی پشتیبانی می‌شود.
 • glTF: glTF یک فرمت فایل جدیدتر و کارآمدتر برای مدل‌های سه‌بعدی است که به طور فزاینده‌ای محبوب می‌شود.

قیمت، الزامات سیستم و تاریخ انتشار:

یونیفرم با قیمت 49.99 دلار در اپ استور موجود است و با iPadOS 17.4 یا نسخه‌های جدیدتر سازگار است. بااین‌حال، برای عملکرد روان، استفاده از جدیدترین مدل‌های آیپد (مدل‌های 2022 به بعد) توصیه می‌شود. یونیفرم برای استفاده با Apple Pencil طراحی شده‌است و برخی از ویژگی‌ها ممکن است با حرکات لمسی به تنهایی قابل دسترس نباشند.

برای اطلاعات بیشتر و دانلود یونیفرم، به این وب سایت مراجعه کنید.


image 
imageimageimage