هوش مصنوعی رقیب طراحان
هوش مصنوعی رقیب طراحان

هوش مصنوعی رقیب یا رفیق طراحان؟

هوش مصنوعی با سرعت بسیار بالایی در زمینه‌های مختلف می‌تازد. کارایی‌های این مغز پیشرفته، به تازگی در زمینه هنر و طراحی پیشرفت‌هایی داشته که برخی از هنرمندان را نگران کرده‌ است. در این مطلب، آینده‌ی هوش مصنوعی و نظرات هنرمندان در مورد آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. این که هوش مصنوعی رقیب طراحان است یا رفیق آنان؟

هوش مصنوعی بدون وجود انسان بی‌ارزش است

هوش مصنوعی ابزاری بسیار مفید برای طراحان است. بسیاری از جزئیات سخت طراحی با کمک کامپیوتر و نرم‌افزارها تنها با انتخاب یک گزینه انجام می‌شوند. برای نمونه، ابزارهای ادیت فتوشاپ و یا جلوه‌های بصری مانند روتوسکوپی به کمک هوش‌مصنوعی و به صورت خودکار هستند.

با وجود این خدمات ارزشمند، بعضی از هنرمندان معتقدند، هوش مصنوعی هیچ‌وقت نمی‌تواند جایگزین یک طراح شود. این هنرمندان، این تکنولوژی را بدون انسان بی‌ارزش می‌دانند و مانند حافظه ابری، تنها آن را در زمان احتیاج کاربردی می‌دانند.

هوش مصنوعی، تلنگری برای پیشرفت هنر

این ابزار قابلیت این را دارد که پروژه‌ها را با سرعت بالاتری انجام دهد، اما هیچ‌وقت درک، خلاقیت و نبوغ یک انسان را نخواهد داشت‌. آنچه که هوش مصنوعی تولید می‌کند، در نهایت باید مورد بازبینی طراحان قرار بگیرد. این موضوع جایگاه واقعی طراحان را نشان می‌دهد.

همان طور که می دانیم ماشین‌‌حساب‌ها ویا فست‌فودها روند کار ریاضیدانان و آشپزها را متوقف نکردند. پس طراحان نیز نباید از ابزارهای جدید بترسند و آن را نقطه مقابل خود ببینند.

آثار هنرمندان منبعی برای ایده و راه‌اندازی هوش‌مصنوعی است؛ با این وجود پیش‌بینی می‌شود در آینده بدون نیاز به منابع انسانی هوش‌مصنوعی بتواند آثار نو و جدید تولید کند.

انقلاب دیجیتال تغییر زیادی در سبک زندگی ما به وجود آورد. هوش مصنوعی نیز می‌تواند تحولی بزرگ در زندگی ما ایجاد کند و نیاز است مهارت‌ها و روش‌های جدید طراحی را آموزش ببینیم. به گفته بعضی از طراحان، هوش مصنوعی آمده است تا یک سری از بیزینس‌ها را شکست دهد و بعضی را به سمت پیشرفت هدایت کند.

هوش مصنوعی رقیب طراحان؟

بعضی از طراحان از کار تیمی انسان و هوش مصنوعی استقبال می‌کنند. آنها باور دارند که این همکاری روند پیشرفت آن‌ها را سریع‌تر کرده است. آنها هوش مصنوعی را مانند حیوان خانگی خود دوست دارند؛ چراکه هوش مصنوعی هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ ذهنی آن‌ها را حمایت می‌کند.

“هوش مصنوعی مانند عکاسی، سینما و کامپیوتر دری است به دنیایی جدید‌.”

هوش مصنوعی درست مانند فرصتی است برای تمرکز، تفکر و خلق هنرهای بیشتر. این ابزار به شرکت‌های بزرگ طراحی و مشاوران ایده‌پردازی کمک می‌کند تا ساده‌‌تر و راحت‌تر کار خود را انجام دهند و نتایج بهتری دریافت کنند.

با این حال، اگر آینده ما معطوف به دنیای متاورس باشد، وجود هوش مصنوعی نیاز خواهد بود. اما باید توجه داشت، هرچقدر این تکنولوژی پیشرفت کند، توانایی‌های یک انسان مانند تجربه و نبوغ را دارا نیست.

منبعمریم پوررحیمی
مترجم و عضو تیم روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.