تصویر شاخص AC Codename Jade

Assassin’s Creed Codename Jade :سفری کوتاه به اعماق تاریخ چین

پس از انتشار خبر بازی Assassin’s Creed Mirage از مجموعه محبوب تاریخی و اکشن Assassin’s Creed، خبر شروع مرحله تست بتا Assassin’s Creed Codename Jade از سمت یوبی‌سافت دوباره هیجانی بین هواداران این مجموعه به‌پا کرد.
Assassin’s Creed Codename Jade در طول ایونت Ubisoft Forward 2022 معرفی شد، این قسمت از این مجموعه با همکاری Ubisoft و Level Infinite برای پلتفرم گوشی‌های هوشمند ساخته می‌شود که بازیکنان را به دوران چین باستان می‌برد.

دیوار بزرگ چین در AC Codename Jade
دیوار بزرگ چین

داستان بازی

در Codename Jade بازیکنان را به کاوش در مسیر Xia، که در قرن سوم قبل از میلاد و در دوران یکی از امپراطوری‌های متحد چین است، ترغیب می‌کند. بازی در دوران بی‌سابقه داد و ستد تجاری و فرهنگی بین شرق و غرب اتفاق می‌افتد و این وظیفه ماست که تهدید‌هایی را که در سایه‌ها حرکت می‌کنند را خنثی کنیم.

به عنوان فرزند خوانده «ارباب وی یو» (Master Wei Yu) بازیکنان بعد از اتفاق‌هایی غیرمنتظره به قصد انتقام به جلو حرکت می‌کنند. هر چقدر که بازیکنان به عمق این ماموریت وارد می‌‌شوند، پرده از راز‌هایی درباره گذشته و نیرویی قدرتمند که هرچه را که عزیز می‌شمارند را تهدید می‌کنند، برمی‌دارند. تا به اینجا سناریوی بازی خیلی به سه‌گانه اتزیو که پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین قسمت‌ها از این مجموعه بازی است، شبیه می‌باشد و این سوال را ایجاد می‌کند که آیا این بازی ویژگی متمایزی از سه‌گانه اتزیو دارد؟

سه گانه اتزیو
شخصیت اتزیو در هر قسمت از سه گانه

Codename Jade از نظر زمانی بین AC Odessey و AC Origins قرار دارد و در اولین حکومت چند قومیتی فئودال چین اتفاق می‌افتد. این اولین باری نیست که Assassin’s Creed ‌به چین سفر می‌کند، بار اول با Assassin’s Creed Chronicles این اتفاق صورت گرفت، اما این اولین باری است که بازی آن پلتفرمری 2.5 D نبوده است.

” این هیجان‌انگیزترین بخش از تاریخ چین می‌باشد. ”

آندری چان مدیر اجرایی Level Infinite می‌گوید:

” این دوران پایه‌هایی است که اولین امپراطوری چین را ساخت. همچین زمانی که ارتباط چین با دیگر کشورهای جهان بیشتر از همیشه بوده است.”

چان می‌افزاید:

” طرفداران می‌توانند تمامی ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد AC را در این بازی ببینند، ترورها، ترورهای هوایی، حرکت بصورت مخفیانه، پارکور و ابزار‌های مبارزه، و سعی داریم آن را به صورت داستان محور نگه‌داریم. ”

نمایی از مبارزان و امپراطوری زیان یانگ

از بیرون دیوار بزرگ مرز امپراطوری تا پایتخت امپراطوری زیان یانگ (Xianyang) ، بازیکنان در دنیایی مملو از تاریخچه‌های باستانی و خنجرهای پنهان (اسلحه مخصوص اساسین‌ها) سفر می‌کنند تا در برابر تهدید‌های ژانگیو (Xiongnu) دفاع کنند و توطئه‌ها را خنثی کنند، مسئولیت‌های بزرگ‌تری را به‌عهده بگیرند، همچنین با چالش‌های تازه‌ای روبه‌رو شوند.

در ساختار حاضر بازی هیچ‌گونه کات‌سینی (Cut Scenes) استفاده نشده‌است، و همچنان که تیم توسعه در حال کار بر روی سینماتیک‌ها هستند، از آرت‌وورک‌های مختلفی در نمایش بازی استفاده شده‌است. به این معنا که بازیکنانی که می‌خواهند این بازی را تجربه کنند باید به یاد داشته باشند که این نسخه بازی هنوز در حال توسعه است.

نمایشی از کات‌سین در AC Codename Jade
نمونه کات‌سین

کاوش

نقشه دنیای باز Assassin’s Creed Codename Jade شما را با اندازه بزرگش متعجب می‌کند. این در حالیست که همه فکر می‌کردند که این نقشه بازی دنیای نیمه‌باز (Semi Open World) خواهد بود. همچنین زمانی‌که کاوش می‌کنید، هیچ‌گونه کمبودی در این نقشه حس نمی‌شود.

سیستم همگام‌سازی (Synchronised System) به شکل قابل‌توجهی در تمامی قسمت‌های این مجموعه وجود دارد و جزء بخش‌های خاطره انگیز است. این سیستم همچنین برای بازکردن مناطق نقشه استفاده می‌شود.

نمایش محیط و نقشه در AC Codename Jade
محیط و نقشه و سیستم تلپورت

بازیکنان همچنین می‌توانند ماموریت‌های مختلفی مانند تحقیق یا نجات مردم را برای ارتقای کاراکترها انجام دهند. سطح سختی این ماموریت‌ها به سه سطح برنز، نقره و طلا دسته‌بندی می‌شود.

هر‌چقدر که سطح سختی بالا‌تر باشد مقدار جایزه‌ای که بازیکن دریافت می‌کند نیز بیشتر است. درحالی‌که بازیکنان مشغول کامل‌کردن ماموریت‌ها هستند می‌توانند، برای به‌دست‌آوردن باف‌ها غذا بپزند. آن‌ها می‌توانند برای به‌دست‌آوردن سلامتی کاراکتر خود معجون بسازند.

در این بازی سیستم مکان‌یابی برای کاوش نیز وجود دارد. بازیکنان می‌توانند به قسمت‌های مشخصی از نقشه که هم‌گام شده‌است تلپورت (Fast Travel) کنند. همچنین بازی به بازیکن‌ها ویژگی‌هایی مانند سوارکاری باسرعت و راه‌رفتن خودکار را ارائه می‌دهد. قابلیت‌هایی که شما را به محل مورد نظر راهنمایی می‌کند. این‌ها ویژگی‌هایی هستند که از خسته‌کنندگی کاوش‌ها می‌کاهند.

نمایش سیستم همگام سازی در AC Codename Jade
سیستم همگام سازی

مبارزه و پارکور

مبارزه در بازی Assassin’s Creed Jade همانند یک بازی اکشن PRG است. در آن از دکمه‌هایی برای حمله عادی، حمله مخصوص، ضربه نهایی، جای خالی و حمله غافلگیرانه (Normal Attack, Skill, Ultimate, Evade, Surprisingly Parry) تعبیه شده‌است.

حرکت بازیکن زمانی که در حال حمله است بسیار نرم است و همین قابلیت بازی‌های طولانی‌ مانند بازی Assassin’s Creed Jade را دلنشین‌تر می‌کند. همچنین چندین حرکت پایانی (Finishing Move) براساس اسلحه‌ای که استفاده می‌شود وجود دارد، که باعث می‌شود مبارزه به‌هیچ‌عنوان خسته‌کننده نشود.

نمایش سیستم مبارزه در AC Codename Jade
سیستم مبارزه

پارکور در این بازی همانند بازی‌های کنسولی آن دیدنی است. شما می‌توانید از دیوار‌ها بالا بروید. هر‌چند که در جاهایی خاص، مانند فضاهای مخفی کنترل کمی حس سفت‌بودن دارد.

به هر حال، آنچه را که بازی به عنوان مبارزه و پارکور ارائه می‌دهد جدا از این‌که برای گوشی طراحی شده بسیار عالی است. نکته‌ای که به آن انتقاد وارد است، حرکت بازیکن و انیمشین آن است. که در جاهایی از بازی سخت و کند نمایش داده می‌شود. هرچند که باید در نظر داشت که تمامی این مشکلات و ایرادها در تست بتای بازی برای رفع مشکلات، شناسایی شده‌است.

شخصی سازی شخصیت

شخصی‌سازی شخصیت یکی از ویژگی‌هایی است که در بازی از آن لذت می‌برید. آن‌چه که یوبی‌سافت برای طراحی شخصیت این بازی درنظر گرفته دارای جزئیات جذابی است.

شما می‌توانید صورت شخصیت خود را با دقت بسیار بالایی شخصی‌سازی کنید، جزئیاتی مانند عرض پیشانی، اندازه بینی، طول مژه‌ها، اندازه چانه، تیزی بینی، مو، ریش، و سبیل جز گزینه‌‌ها است و تنوع بالا و پالت‌های رنگ زیادی دارد. اگر با تعداد بالای گزینه‌های بازی سردرگم می‌شوید، می‌توانید از بین شخصیت‌های از پیش ساخته شده یکی را انتخاب کنید.

سیستم شخصی سازی شخصیت در AC Codename Jade
سیستم سخصی سازی شخصیت

صدا و گرافیک

با توجه به این‌که بازی هنوز در مرحله بتا به سر می‌برد، هیچگونه تنظیماتی برای گرافیک آن وجود ندارد تا بتوان آن‌ها را تغییر داد. اما تا آنجایی که می‌توان گفت، کیفیت گرافیک بسیار بالا و عالی است. بازی Assassin’s Creed Jade از نظر نرخ فرم (میانگین نمایش هر فریم در ثانیه) بسیار ایده‌آل و بهینه است.

با اینکه این بازی نرخ فریم بالایی دارد، مشکلی که در نسخه بتا وجود دارد، این است که بافت‌های آن بسیار کند بارگذاری می‌شود. برخی اوقات که در بازی از جایی به جای دیگر حرکت می‌کنید، شی‌ءها و بافت‌های خراب همه‌جا ظاهر می‌شوند.

نمایشی از AC Codename Jade

صداگذاری بسیار خوب است. اما زمان‌هایی در بازی صدای کاراکتر به صدایی شبیه به ربات متن به گفتار گوگل تغییر پیدا می‌کند.

تیزر بازی یک ارتش از سربازان سفالی و مجسمه اژدهای برنزی را نمایش می‌دهد. نمادهایی که نشان می‌دهد رویدادهای بازی در چین اتفاق می‌افتد. چراکه بدون این نمایش فرهنگی از چین و نوع مبارزه شخصیت بازی با دیگر افراد چینی، نمی‌توان تفاوت آن را با دیگر بازی‌های این مجموعه مشخص کرد.

چیزی که باعث ناامیدی طرفداران می‌شود این است که، انتظار این می‌رفت که خط اصلی بازی Assassin’s Creed Jade در چین اتفاق افتد. طرفدارن مشتاق این هستند که بیشتر در آسیای غربی گشت‌وگذار کنند.

چرا که اگر مانند سری اتزیو بازی به فلورانس روید، به هرجا که قدم گذارید دقیقا مانند بازی است. این میزان از شباهت با واقعیت باعث می‌شود که شما احساس کنید درست در بازی هستید. بازی‌های اولیه Assassin’s Creed کاملا مطابق با واقعیت‌های تاریخی و مردم شبیه‌‌سازی می‌شدند و همین موضوع باعث یادگیری بیشتر از تاریخ دیگر کشورها می‌شدند.مهلا شکوهیان
دبیر بخش گیم و هوش مصنوعی


image 
imageimageimage