فونت دوران؛ برای استفاده در حوزه‌ی فشن

فونت دوران، فونت به سبک کلاسیک فرشته ایرانشاهی و رضا بختیاری‌فرد است. این فونت، برپایه خط ثلث، در 6 وزن مختلف، مخصوص استفاده در حوزه‌ی فشن طراحی شده‌است. گسترش فونت‌ها بر پایه مفاهیم متفاوت، می تواند در آینده به بالاتر رفتن سلیقه مخاطب و هم‌چنین پیشرفت طراحی فونت شود.

فونت‌های مختلفی در سرتاسر دنیا مخصوص یک کمپانی، یک روزنامه، سازمان و یا رده سنی خاص، طراحی و تولید می‌شوند. با اهمیت‌یافتن دیتیل‌ها و جزئیات در طراحی فونت‌ها، افراد غیرحرفه‌ای کمتر متوجه تفاوت آنها و جزئیات منحصر به فرد آنها نمی‌شوند. کوچکترین انحنا و شکستگی در طراحی فونت اهمیت دارد. و همه اینها در برداشتی که در ذهن مخاطب از آن صورت میگیرد، موثراست.

در پروژه این هفته روزرنگ، بختیاری‌فرد برایمان از روند طراحی و جزئیات بیشتر این فونت گفته است:

فونت دوران و فشن

«خلق دوران با ایده‌ی فرشته شروع شد. طراحی فونتی متفاوت برای استفاده در حوزه‌ی فشن. کار را با بررسی خط‌ها شروع کردیم و خط ثلث را انتخاب کردیم تا از آن کمک بگیریم؛ ثلث دل‌ربا و جسور است، مثل فشن. با طراحی وزن اکسترابولد شروع کردیم.
رفته‌رفته و آرام چاشنی فرهنگ و اثر نستعلیق به شکل ناخودآگاهی در فونت نمایان شد.»

کاراکترها در این فونت

«فونت دوران، جدی اما مهربان است. پر از منحنی است و برای پیداکردن یک خط مستقیم، باید وقت بگذارید. مفصل‌ها اغلب نرم و بدون شکستگی‌اند و از آن طرف لبه‌ها تیز طراحی شده‌اند. این ویژگی‌ها در کنار کنتراست و ضخامت زیادِ فرم‌ها باعث شده تا این فونت ظریف و دل‌ربا باشد و در تیترها خودنمایی کند.»

«دوران سلیقه‌ای کلاسیک و رفتاری به‌روز دارد؛ اگر شخصیت باشد میانسال است و از خامی های جوانی گذر کرده، شاید پنجاه ساله باشد؛ اگر اتومبیل باشد مرسدس بنز است؛ اگر موسیقی باشد سازهای ایرانی در آن به گوش می‌رسد.»

«این فونت گزینه‌ی مناسبی برای هم‌نشینی در کنار فونت‌های لاتین کلاسیک و پرکنتراست است و می‌تواند نیاز طراحان را در این حوزه برطرف کند.»

فونت دوران 1
فونت دوران 2
فونت دوران 3
فونت دوران 4
فونت دوران 5
فونت دوران 6