هوش مصنوعی هنری
هوش مصنوعی هنری

برای اولین بار تصویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی برنده جایزه هنری شد

مسابقه هنری نمایشگاه سالانه ایالتی کلرادو، امسال نیز در زیرگروه‌های مختلفی مانند نقاشی، تصویرسازی، مجسمه‌سازی و… به آثار منتخب جوایزی ویژه اهدا کرد. قسمت عجیب نمایشگاه امسال، انتخاب یکی از آثار ارسالی بود که با هوش مصنوعی اجرا شده بود. جیسون ام.آلن تصویری را که با میدجرنی Midjourney (برنامه هوش مصنوعی که متن و نوشته را به طرح گرافیکی تبدیل می کند.) خلق کرده بود را به این مسابقه ارسال کرد و در کمال حیرت شرکت‌کنندگان دیگر، جز آثار برگزیده شد.

هوش مصنوعی هنرمند

این اولین باری بود که یک اثر تولیدی از یک برنامه هوش مصنوعی، جایزه مسابقات هنری را دریافت می‌کرد و با آثار هنرمندان واقعی رقابت می‌کرد. این اتفاق با واکنش شدید هنرمندان همراه بود. آنها آلن را به تقلب در مسابقه متهم کردند.

اما آلن گفت که او اثرش را با نام جیسون ام.آلن و با «اجرای میدجرنی» ارسال کرده‌است. او کسی را در مورد نحوه‌ی طراحی اثرش فریب نداده‌است. و هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته است.

هوش مصنوعی هنری
هوش مصنوعی هنری

هوش مصنوعی هنری سالهاست که وجود دارد. ابزارهای در دسترس و پیشرفته جدید مانند DALL-E 2، Midjourney و Stable Diffusion، فرصتی را برای غیرطراحان و یا طراحان آماتور فراهم کرده است تا بتوانند با تبدیل آسان یک متن به تصویری پیچیده، اثری انتزاعی و عجیب خلق کنند.

آینده طراحان حرفه ای و رقابت با هوش مصنوعی

بسیاری از هنرمندان واقعی بعداز دیدن خروجی‌های تصویر هوش مصنوعی، نسبت به آینده کاری خود نگران شده‌اند. آنها نمی‌دانند که چرا برای طراحی این برنامه‌ها انقدر هزینه می‌شود و درآینده اخلاق هنری و بحث کپی رایت و حق اثر به چه صورتی خواهد بود.

آلن 39 سال دارد و به تازگی به هوش مصنوعی هنرمند علاقه‌مند شده‌است. او استودیو طراحی بازی‌های کامپیوتری دارد و هوش مصنوعی و آثار تولیدی آن از مواردیست که به آن علاقه دارد.

هوش مصنوعی هنری
هوش مصنوعی هنری

میدجرنی Midjourney، قادر بود هرکلمه ای که آلن در آن تایپ می کرد، را به تصویری خارق‎‌العاده تبدیل کند. او تصمیم گرفت اثرش را برای بخش هنردیجیتال نمایشگاه کلرادو ارسال کند. برخی هنرمندان معتقدند حق با آلن است و استفاده از هوش مصنوعی تفاوتی با سایر ابزارهای هوش مصنوعی ندارد. آنها همچنین معتقدند خلاقیت انسان برای نوشتن جمله توصیفی مناسب اهمیت بالایی در نوع تصویر خروجی دارد. بحث بر سر پیشرفت فناوری چیز جدیدی نیست، سالها پیش نقاشان زیادی مخالف استفاده از دوربین عکاسی بودند و استفاده از آن را بی ارزش کننده هنر انسان می‌دانستند.

منبع