تعرفه رسمی سال 1401

تعرفه رسمی سال 1401 طراحان گرافیک ایران منتشر شد

سرانجام پس از گذشت دوماه از موعد انتشار هرساله، تعرفه رسمی خدمات طراحان گرافیک سال 1401 توسط انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران منتشر شد.
در سال‌های اخیر با شیوع بیماری کرونا و تحریم ها و رکود بی‌سابقه در کشور، طیف گسترده‌ای از اقشار جامعه با مشکلات اقتصادی دست‌به‌گریبان بوده‌اند و البته که طراحان گرافیک نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند.

انجمن صنفی طراحان ایران دلیل تاخیر به وجود آمده در انتشار تعرفه رسمی سال 1401 را تحقیق و مطالعه هرچه دقیق‌تر در قیمت‌گذاری عنوان کرده‌است.
با توجه به اینکه در نیمه سال قرار داریم، چه بهتر خواهد بود که این تعرفه که اکنون جایگاه مناسبی در صنف طراحان گرافیک پیدا‌کرده، طوری برنامه‌ریزی و مدیریت شود که در اول سال و همزمان با هفته گرافیک در دسترس هنرمندان قرار بگیرد.

مقدمه تعرفه سال 1401

«انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران» با 25 سال تجربه و تحقیق در چگونگی قیمت‌گذاری شاخه‌های مختلف طراحی گرافیک به تدوین و انتشار این تعرفه دست یافته‌است.

مهمترین شاخص‌ها در تعیین قیمت به قرار زیر است:

  • پیشینه‌ی تجربه‌ی حرفه‌‌‌ای و میزان تخصص طراح در شاخه‌‌‌ای از گرافیک و اجرای آن
  • مدت زمان صرف شده طراحی و اجرای یک سفارش
  • تعدد مخاطبان، وسعت تولید، تیراژ و گستره‌ی انتشار
  • قیمت‌ها در این تعرفه به صورت «قیمت پایه» در نظر گرفته شده‌است

درباره چگونگی استفاده از این تعرفه در منشور حرفه‌‌‌ای انجمن توصیه‌‌ها و راهنمایی‌‌های لازم و همه جانبه ارائه شده است. به‌کار‌بستن قیمت‌گذاری دقیق و نظام‌مند به عنوان یک تعهد حرفه‌‌‌ای، ضامن هماهنگی و همبستگی بین همکاران گرافیک در ایران خواهد بود.
طراحان مستقل و ارائه‌دهندگان خدمات طراحی گرافیک برای حفظ و نگهداری یک آتلیه گرافیک باید قادر باشند هزینه‌های جاری خود را تامین کنند.

بنابراین توصیه انجمن به اعضا و همکاران خود این است که با درنظرگرفتن قیمت پایه ارائه شده در این تعرفه به اهداف فوق دست‌یافته و همواره سطح کیفی خدمات حرفه‌ای خود را بر اساس قیمت‌های پایه‌ی تعرفه تنظیم نمایند؛ در غیر این صورت شغل حرفه‌‌‌ای و اصلی آنها به مرور زمان به کار جانبی و فرعی تبدیل می‌‌‌‌‌شود.
این موضوع به شخصیت و هویت شغل طراحی گرافیک در سطح کشورمان نیز آسیب خواهد رساند.

این تعرفه حاصل کار گروهی استادان، مشاوران و طراحان تخصصی این حرفه و نظارت کمیته تعرفه‌ی انجمن بوده و با درنظرگرفتن ملاحظات اقتصادی و حقوقی جاری کشور به عنوان شاخص و راهنمای پایه‌ی تعیین قیمت خدمات و آثار طراحان گرافیک ایران مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌گیرد.»